Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2015

09:05 | Redakce W4T | Diskuze

Přehled hlavních událostí včerejšího dne v kostce.

Foto: Anders Sandberg

 

  • Americké velkoobchodní zásoby v říjnu klesly o 0,1 % m/m, když se naopak očekával jejich růst o 0,2 % m/m.
  • Německé exporty v říjnu poklesly po sezónním očištění o 1,2 %, když tržní konsensus ukazoval na pouze poloviční dynamiku poklesu. Dovozy ale spadly ještě výrazněji, oproti očekávaným -1,0 % m/m o -3,4 % m/m. Přebytek německého zahraničního obchodu dosáhl po zářijových 22,8 mld. EUR za říjen 22,5 mld. EUR a překonal tak tržní očekávání ve výši 21,7 mld. EUR.
  • Spotřebitelské ceny v Česku během listopadu klesly o výrazných 0,4 % m/m, když analytici čekali v průměru jejich pokles pouze o 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření tak růst zpomalil z říjnových 0,2 % na pouhých 0,1 % y/y.

 

Euru proti dolaru na více než měsíčním maximu

Euro proti dolaru v průběhu včerejšího obchodního dne výrazně posilovalo. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 1,09 USD/EUR, v závěru americké seance se již kurz nacházel nad 1,10 USD/EUR. Nad tuto hodnotu se kurz vyhoupl poprvé od počátku listopadu.

Euru k více než měsíčnímu maximu pomohl člen nejvyššího vedení ECB E. Nowotny.  Ten se vyjádřil ve smyslu, že trh si vytvořil nerealistická očekávání ohledně toho, jak může být měnová politika ECB uvolněna. Od posledního zasedání ECB, kde došlo ke snížení depozitní sazby a rozšíření programu kvantitativního uvolňování si tak euro připsalo již více než tři procenta.

 

 

Nečekaně nízká inflace korunu nerozhodila

Navzdory zveřejnění výrazně nižší než očekávané listopadové inflace se česká koruna ani včera neodpoutala od blízkosti hladiny kurzového závazku. Po celou včerejší seanci zůstal kurz koruny vůči euru téměř připoután k hodnotě 27,02 CZK/EUR. Navzdory posilujícímu euru na globálním trhu se ani na regionálních devizových trzích jednoznačný trend neprosazoval. Polský zlotý měl po většinu včerejšího dne tendenci mírně posilovat, aby se v odpoledních hodinách vracel zpět. Naopak maďarský forint měl tendenci lehce ztrácet.

 

Domácí inflace skončila výrazně pod prognózou ČNB.

Spotřebitelské ceny za samotný listopad klesly o výrazných 0,4 % m/m, když tržní konsensus počítal pouze s -0,1 %. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen zpomalil z říjnových 0,2 % na listopadových 0,1 % y/y. Výsledek tak byl hluboko pod předpokladem ČNB ve výši +0,6 % y/y. Meziměsíční pokles cen byl navíc zaznamenán prakticky v rámci celého spotřebitelského koše. Nicméně meziroční vývoj spotřebitelských cen dosáhl podle našeho názoru svého dna. Inflaci by v nadcházejících měsících měl nahoru pomáhat bazický efekt, když před rokem v prosinci a v lednu nastal výrazný propad cen pohonných hmot. Již na začátku příštího roku očekáváme, že se dostane k úrovním okolo jednoho procenta. Ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli by se měla přiblížit na přelomu let 2016 a 2017.

 

Vzhledem k tomu, že dnešní ekonomický kalendář je pro Česko prázdný, těžko očekávat, že by se kurz koruny vůči euru nějak zásadně odpoutal od úrovně 27,00 CZK/EUR.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.