Ranní zpráva z finančního trhu 1.7.2020

08:28 | E V | Diskuze

Indexy evropské PMI indikátory čeká další zlepšení.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dnešní den bude ve znamení indikátorů důvěry PMI. Ty se v eurozóně již dostaly na úroveň před koronavirovou krizí. V letních měsících je čeká další výrazný růst. Zlepšit by se měly i PMI v regionu. Přes 50bodovou hranici se ale v červnu nedostanou. Bilance českého státního rozpočtu v červnu zřejmě výrazně prohloubí svůj schodek. Na vině bude výpadek daňových příjmů i výdaje spojené s podporou ekonomiky.

Americký ISM index hranici 50 bodů nezdolá

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn index ISM z oblasti průmyslu. Jedná se o čísla za červen, která by měla přinést další zlepšení tohoto ukazatele. Padesátibodovou hranici značící fázi expanze, ale index v červnu ještě nezdolá. Brzdit ho budou potíže na straně dodavatelů. Naopak komponent nových objednávek a výroby se přes padesátku zřejmě dostane.

V eurozóně budou zveřejněny finální indikátory PMI za červen. Ty z Německa a Francie překvapily výrazným růstem. Index PMI za celou eurozónu tak již dosáhl úrovně před koronavirovou krizí. Výrazně přes 50 bodů se podle nás dostane v letních měsících. Vzhledem k tomu jak je konstruován, tedy že respondenti hodnotí situaci ve srovnání s minulým měsícem, je další zlepšování ukazatele více než pravděpodobné. Registrace automobilů byly v květnu ve srovnání s loňským rokem sice ještě poloviční, věříme však, že spotřebitelé budou dohánět své nákupy, což v kombinaci s vyšší mírou úspor povede k rychlému oživení v tomto sektoru, stejně jako tomu bylo v Číně. Limitujícím faktorem pro evropské PMI bude zahraniční poptávka.

V Německu bude zveřejněna červnová míra nezaměstnanosti.Ta podle našeho odhadu stoupne o další tři desetiny na 6,6 %. Počet nezaměstnaných Němců tak vzroste o dalších 120 tisíc. Výraznějšímu nárůstu by pak měla zabránit vládní opatření. Část pracovních pozic v oblasti služeb bude ale ztracena nenávratně.

Indexy PMI budou zveřejněny i v regionu. I zde čekáme jejich zlepšení. V Česku podle nás index vzroste na 47 bodů z květnových necelých 40. Přes 50bodovou hranici se indikátory nedostanou ani v Polsku a Maďarsku.

V Česku bude zveřejněn i výsledek státního rozpočtu za červen. V důsledku opatření spojených s koronavirem tentokrát do rozpočtu nepřitečou zálohy na daň z příjmu právnických osob, deficit se tak zřejmě výrazně prohloubí a překročí úroveň 200 miliard korun. 

Region v plusu

Společná evropská měna včera mírně ztrácela. Náladu jí nevylepšilo ani vyjádření německé vlády, že nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou jsou v pořádku a německá centrální banka se na nich může i nadále podílet. Červnová inflace v eurozóně byla o desetinu vyšší, než trh čekal (0,3 % y/y). Trh jí ale nechal více méně bez povšimnutí. Euro pak v průběhu dne oslabilo o 0,2 % a posunulo se na hladinu 1,123 USD/EUR.

Polská inflace včera překvapila výrazným růstem, když vyskočila na místo očekávaných 2,8 % na 3,3 %. Výrazně směrem nahoru šly především ceny potravin a ceny energií, které tvoří téměř 40 % polského spotřebního koše. Polská centrální banka se ale vyjádřila, že růst cen považuje za dočasný a že na to, aby řekla, že úrokové sazby porostou, je ještě příliš brzy. Klíčový pro ni bude další vývoj týkající se koronaviru.

V Česku byl zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP za Q1. Podle něho ekonomika poklesla o 3,4 % q/q, tedy o jednu desetinu více, než se původně čekalo. Meziroční odhad na úrovni 2 % zůstal nezměněn. Zveřejněny byly i sektorové národní účty. Ty ukázaly, že ziskové marže firem klesají, zatímco domácnosti více šetří. Na zveřejněná data koruna nijak nereagovala. Společně s celým regionem měla tendenci umazávat ztráty, ke kterým v důsledku rizikové averze přišla v minulých dnech. Během úterního obchodování tak domácí měna posílila o 0,7 % a posunula se pod 26,70 CZK/EUR. Podobné zisky si připsal i polský zlotý, který se v odpoledních hodinách nacházel na úrovni 4,441 PLN/EUR. Maďarský forint posílil o 0,6 % na 354,5 HUF/EUR. V prostředí rychle rostoucích počtů nově nakažených ve Spojených státech se však vrtkavá nálada investorů může rychle změnit. Prostor pro výraznější posílení nyní považujeme, alespoň u domácí měny, za limitovaný. Společná evropská měna včera mírně ztrácela. 

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.7.2020

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.