Ranní zpráva z finančního trhu 1.4.2021

08:59 | E V | Diskuze

Nálada průmyslníků v regionu navzdory lockdownům roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dnešní den přinese zajímavá data z regionu v podobě březnových PMI indexů průmyslové aktivity. Z Eurozóny a velkých evropských zemí to budou již finální data. Ta předběžná ukázala na výrazné zlepšení. Uvidíme, jak moc se to promítlo v době sílících proti-pandemických restrikcí do nálady průmyslníků ve střední Evropě. Z domova se k PMI přidají finální čísla národních účtů za Q4 20 a výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března. Ten hodně napoví ohledně nutnosti měnit návrh rozpočtu pro letošní rok. 

 

Tuzemský rozpočet v březnu naplno pocítil stávající lockdown 

Dnešní den přinese potvrzení robustní situace v průmyslovém sektoru na obou stranách Atlantiku. Předběžný odhad březnového PMI za eurozónu zaznamenal nejvyšší výsledek v historii (62,4 bodu). Finální číslo by mělo (kvůli Francii) vykázat nepatrnou sestupnou revizi, která ale na celkovém obrázku nic nezmění. Zejména vnější poptávka zůstává silná, do toho potíže ve výrobním řetězci prodlužují dobu dodávek, snižují zásoby a tlačí na růst cen vstupů. Dobrou zprávou je i to, že silná se drží i složka zaměstnanosti. Obdobný ISM index popisující náladu průmyslníků v USA podává v podstatě obdobný obrázek. Oproti trhu se ale obáváme lehce nižšího čísla proti minulému měsíci i tržnímu konsensu. Celkové vyznění by mohlo lehce pomoci euru. Důležitější ale budou zítřejší statistiky z amerického trhu práce za březen, od kterých se vlivem znovuotevírání služeb čekají silné nárůsty nových pracovních míst. Nicméně vzhledem k velikonočním svátkům bude obchodování málo likvidní, což s sebou nese riziko zvýšení volatility v případě nějakého překvapení. 

Zajímavá ekonomická data přináší dnes tuzemský kalendář. V pořadí již třetí odhad výkonnosti ekonomiky přináší jen zřídka revize dříve zveřejněných dynamik, očekáváme proto pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu HDP v průběhu Q4 20ve výši 0,6 %. Beze změny by tak ve výsledku měl zůstat i celoroční pokles ekonomiky v roce 2020 o rekordních 5,6 %. PMI z českého zpracovatelského průmyslu podle našeho odhadu v březnu vzrostl z předchozích 56,5 b. na 58,0 b. Stejný ukazatel pro Německo se podle předběžných dat z minulého týdne zvýšil z 60,7 b. na 66,6 b. Ve výrobním sektoru tak i nadále přetrvává optimismus, a to i přes významné problémy s dodávkami výrobních vstupů. Výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března hodně napoví o tom, jak reálné jsou odhady pro zbytek letošního roku. Březen byl totiž měsícem, který byl v podstatě celý ve znamení výrazného omezení nejen ekonomického života v tuzemsku. 

 

Euro v samotném závěru kvartálu mírně posílilo 

Navzdory tržním očekáváním z kraje roku se jeho první čtvrtletí společné evropské měně vůči dolaru příliš nevydařilo, když euro ztratilo zhruba čtyři procenta. Samotný poslední den kvartálu se ale snažilo tyto ztráty lekce korigovat. Z ranních kotací u 1,170 USD/EUR se kurz posunul o půl centu výše. Německé statistiky potvrdily solidní situaci na tamním trhu práce, kde byl během března zaznamenán oproti očekávání výraznější pokles počtu nezaměstnaných. Březnová inflace v eurozóně lehce zaostala za tržním očekáváním. To nic nemění na výhledu pro zbytek roku, že půjde výše. Na cíli se ale neudrží a v dalších letech nadále předpokládáme spíše nízkoinflační prostředí. Odpolední lehké zklamání, které přinesl americký ADP report za březen trhy neovlivnilo. Americké akciové indexy podpořil prezident Biden představením dalšího fiskálního balíčku, který by měl během osmi let proinvestovat do infastruktury 2,25 bil. USD. Za pouze umírněnou a pouze dočasnou pozitivní reakcí stál především fakt, že se o žádné velké překvapení nejednalo včetně toho, že financování bude zajištěno zvýšením korporátních daní. 

Obchodování na regionálních měnách včera bylo poklidné a nenarušil ho ani fakt, že byl poslední den měsíce a čtvrtletí. Mnohdy bývá takovýto den ve znamení zvýšení volatility. To ale včera neplatilo. Koruna se držela vůči euru v relativně úzkém pásmu šesti haléřů mezi 26,10 a 26,16 CZK/EUR.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 30.3.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 29.3.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.