Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr března patří výsledkové sezóně v Praze, zítra startuje ČEZ

09:04 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

Zítra ráno zveřejní své výsledky hospodaření za uplynulý rok energetická skupina ČEZ.

ČEZ začal stavět horkovod z Temelína do Českých Budějovic.

Evropské akcie by měly otevřít na úrovni pátečních zavíracích kurzů.

Ani v tomto týdnu se pravděpodobně nevyhneme hlasování o brexitu. Na stole bude znovu dohoda, kterou vyjednala premiérka Mayová s předsedou Evropské komise Junckerem. Tentokrát má ale skutečně šanci projít. Nejzajímavější událostí týdne se stane zasedání americké centrální banky. Více bychom se měli dozvědět zejména o bilanci Fedu. Sazby by na nadcházejícím zasedání Fedu tento týden měly zůstat beze změny.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování v zisku. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,5 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo technologickým firmám (+1,2 %) a výrobcům luxusního zboží (+0,7 %). Na opačné straně se nacházeli realitní developeři (-0,4 %).

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují první obchodní den tohoto týdne ziskově. Nejlépe se daří akciovým trhům v Číně (+2,8 %) a Hongkongu (+1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který roste o 0,6 %, se daří všem sektorům. Nejlépe jsou na tom energetické společnosti se ziskem 2,1 %.

Investoři s napětím očekávají další vývoj v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou. V minulých dvou týdnech byla vyjádření obou zemí docela smíšená. Avšak v pátek čínský premiér Liu He prohlásil, že obě země „udělaly konkrétní pokrok“. Bohužel více svá slova již nespecifikoval. Obě strany aktuálně pracují na konkrétním znění obchodní dohody a upravují jednotlivá ujednání. Čínská protistrana se nejvíce obává situace, kdy by americký prezident Donald Trump na poslední chvíli před podpisem smlouvy navrhnul zásadní změny ve smlouvě.

ČEZ

ČEZ zítra ráno bude zveřejňovat hospodářské výsledky.

Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o zhruba 6,5 % a přiblížila se hranici 18 TWh. Výroba jaderných elektráren se meziročně zvýšila o 2,7 % a za celý rok se zastavila těsně pod hranicí 30 TWh. U uhelných elektráren odhadujeme dvouciferný růst ve Q4 18 s celoročním objemem produkce okolo 28 TWh. Očekávaný pokles tržeb je ovlivněn změnou ve vykazování fakturace zákazníkům za distribuci a příspěvek OZE, která vedla k poklesu výnosů, ale i nákladů v segmentech Prodej a Distribuce. Provozní zisk před odpisy EBITDA by měl klesnout o 8 % na 11,8 mld. CZK, kde negativní roli sehrály vyšší náklady na emisní povolenky či nižší příděl zelených certifikátů. Částečně by však měl být tento negativní vliv kompenzován vyššími realizačními cenami a pozitivním dopadem zajišťovacích obchodů. Výše odpisů dlouhodobého majetku by se měla pohybovat na podobných úrovních jako v minulých kvartálech, tj. okolo 7 mld. CZK, nicméně čtvrtý kvartál bývá spojen i s přeceňováním hodnoty majetku, a tak očekáváme dodatečné odpisy ve výši zhruba 1 mld. CZK. Meziročně by měly být vyšší úrokové náklady, na druhou stranu posílení turecké liry by mělo působit na finančních výsledky firmy pozitivně. Čistý zisk by měl dle našich odhadů dosáhnout ve Q4 18 1,9 mld. CZK, očištěný zisk by pak měl být o 1 mld. CZK vyšší. Na celoroční úrovni by pak výsledky měly naplnit cíle stanovené managementem, na úrovni očištěného čistého zisku v odhadované výši 14,2 mld. CZK by jej mohl ČEZ i překonat. Více naleznete na našich webových stránkách http://bit.ly/CEZ_Q418pre.

Obyvatelům Českých Budějovic bude už v topné sezoně 2020/2021 dodávat teplo horkovod vedený z jaderné elektrárny Temelín. Skupina ČEZ do 26 kilometrů dlouhého potrubí investuje zhruba 1,45 mld. CZK. Horkovod pro ni staví firma Tenza, která práce plánuje na necelé dva roky. Temelínské teplo by mělo pokrýt třicet procent výroby tepla pro jihočeskou metropoli, zbytek zajistí městská teplárna z vlastních zdrojů. Teplo by měl Temelín dodávat nejméně dvacet let.

Zdroj:Jiří Kostka, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.