Ranní zpráva z akciového trhu: Pozornost trhů se stočí k zápisu z posledního zasedání Fedu

08:34 | E V | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

Šéf dozorčí rady ČEZ Otakar Hora je zastáncem výstavby nového jaderného bloku.

Evropské akcie budou na začátku středeční seance hledat svůj směr.

Dnes nás čeká důležitý zápis z posledního zasedání americké centrální banky, který by měl odhalit detaily k více holubičímu postoji centrálních bankéřů k měnové politice. Z dat budou v USA zveřejněny pouze žádosti o hypotéky. Eurozóna nabídne spotřebitelskou důvěru a německé ceny průmyslových výrobců.

Výsledky hospodaření zveřejní ve Spojených státech například Garmin nebo Synopsys. V Evropě reportuje Glencore, Air France či Iberdrola.

Société Générale změnila doporučení pro tři aerolinky. Nově doporučuje nakupovat akcie společnosti Ryanair a držet akcie firem Air France-KLM a Wizz Air.  

 

Obchodování na zámořských trzích

První seanci zkráceného pracovního týdne v USA uzavřely akcie v mírnému plusu. Index S&P 500 si polepšil o necelé dvě desetiny procenta, když většina sektorů s výjimkou průmyslových podniků a farmaceutických společností rostla. Sektor prodejců spotřebního zboží podpořily výsledky společnosti Walmart. Akcie firmy si polepšily přes dvě procenta.

Obchodování v asijsko-pacifickém regionu přineslo na většině trhů zisky. Přes jedno procento posílily akcie na Tchajwanu nebo Jižní Koreji. Půl procenta přidávají japonské tituly. Naproti tomu v Číně jsou patrné nepatrné ztráty, když šanghajská i šenčenská burza přicházejí o zhruba 0,2 %. Podobně uzavřel i australský trh.

Největší pozornost si dnes vyžádá zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Jerome Powell totiž na následné tiskové konferenci naznačil opatrnost v dalším zvyšování úrokových sazeb a trhy tak spekulují, zda ještě k nějakému dalšímu zpřísňování měnové politiky dojde či nikoliv. Lednová otočka v utahování měnových kohoutů přinesla pro akciové trhy nový impuls. Dnes budou zveřejněny některé detaily, které stojí za těmito komentáři.

 

ČEZ

V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl nový šéf dozorčí rady ČEZ Otakar Hora, že je přesvědčen, že další jaderný blok je stěžejní pro stát, ČEZ i minoritní akcionáře. Firma ho podle něj zvládne postavit sama, jde jen o to, jak budou nastaveny parametry modelu financování, aby nikoho nepoškodily. Konkrétní investorské modely ale zatím připravené nejsou, existuje zde zatím jen několik nápadů či předběžných úvah. Dle něj by z pohledu dlouhodobého investora výstavba nového bloku problém být neměla.

Otakar Hora dále zmiňuje, že udržitelnost uhelných zdrojů do budoucna je prakticky nemožná, kterou vylučují jak zásoby uhlí, tak postoj Evropské komise a dalších orgánů. Velkou otázkou jsou obnovitelné zdroje a do jaké míry budou schopné současné elektrárny nahradit. O možnosti rozvoje plynových elektráren se ale nezmínil.

K dotazům na další témata, jako je prodej elektrárny Počerady nebo prodej bulharských aktiv žádné novinky nezazněly. Ohledně kritizovaného opčního manažerského programu uvedl, že by mohl být během první poloviny letošního roku představen nový model.

Zdroj:Miroslav Frayer, Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.