Ranní zpráva z akciového trhu 9.4.2019

09:19 | M Z | Diskuze

Aukce sítí 5G by měla přilákat čtvrtého konkurenta

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmanm


Hlavní události

Vláda podpořila přísnější podmínky aukce sítí 5G, které by měly napomoci vstupu čtvrtého operátora.

Evropské akcie by měly otevřít na úrovni včerejších zavíracích cen.

Světový ekonomický kalendář je dnes relativně prázdný. Proto se pozornost investorů bude soustředit na vývoj obchodních vztahů Spojených států a Číny, kde po minulém týdnu nastalo informační vakuum.

Analytici Société Générale zahájili pokrývání dvou nových akciových titulů, a to amerického maloobchodního řetězce Amazon s nákupním doporučením a belgického realitního investičního fondu s doporučením Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel pondělní obchodování různorodě. Index Dow Jones oslabil o 0,3 %, S&P 500 si polepšil o 0,1 % a technologický Nasdaq posílil o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+0,5 %) a výrobcům nezbytného zboží (+0,4 %). Na opačné straně se nacházela především síťová odvětví se ztrátou 0,7 %.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování různorodě. Daří se burzám na Tchajwanu (+0,5 %) či v Thajsku (+0,5 %). Naopak ve ztrátě se pohybují například trhy v Indii (-0,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který posiluje o 0,1 %, jsou na tom nejlépe energetické společnosti se ziskem 3,1 %. Na opačné straně se nacházejí, s největší ztrátou 2,1 %, síťová odvětví.

Hlavními důvody, proč jsou akciové trhy od počátku týdne takové nerozhodné, jsou chybějící zprávy o dalším vývoji ohledně obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou a také varování analytiků, že nadcházející výsledková sezona v Americe by mohla být relativně slabá. Například investiční banka Morgan Stanley včera upozornila, že řada firem může v meziročním srovnání vykázat za první čtvrtletí letošního roku i pokles ziskovosti. Nicméně akciové trhy mají ve své hodnotě již tato očekávání započítána. Otázkou tedy je, jak moc slabá výsledková sezóna bude, nebo zda jsou očekávání chybná a výsledky nakonec pozitivně překvapí.

O2 Czech Republic

Vláda včera podpořila navržené podmínky aukce mobilních frekvencí sítí 5G. Podle nich by mohl dosavadní lídry trhu doplnit čtvrtý konkurent. „Schválené podmínky aukce zajistí, aby ho ostatní firmy pustily na trh,“ řekl premiér Andrej Babiš. Dražba, kterou uspořádá Český telekomunikační úřad, by měla probíhat od druhé poloviny letošního roku až do začátku příštího roku. Stát si od ní slibuje výnos kolem osmi miliard korun. Podle plánu ČTÚ má mít mobilní aukce dvě fáze. V té první by se o frekvence mohli ucházet zcela noví zájemci. Možnost kmitočty získat mají i Vodafone, T-Mobile a O2. Pokud ale budou mít o kmitočty zájem hned v začátku dražby, musí se státu zavázat, že na nich nebudou poskytovat služby klasickým zákazníkům. Frekvence budou moci pouze pronajímat menším, takzvaným virtuálním operátorům. Taková varianta se lídrům trhu nezamlouvá, považují ji za neférovou soutěž. Podle vyjádření T-Mobilu stanovil ČTÚ nepřiměřeně diskriminační kritéria. Druhá fáze aukce už má probíhat zcela bez omezení. I tak ale mají případní vyzyvatelé současných operátorů výhodu. Pokud v dražbě uspěje některý z nováčků, musí mu trojice lídrů trhu pronajmout vlastní sítě do doby, než si vystaví vlastní infrastrukturu.

 

Zdroj:Jiří Kostka Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.