Ranní zpráva z akciového trhu 7.12.2015

09:23 | Redakce W4T | Diskuze

 V ČEZ nadále probíhají kontroly svarů, šéfká Státního úřadu pro jadernou bezpečnost však jejich způsob kritizuje. Unipetrol chce prodávat na svých čerpacích stanicích Benzina vodík. Andrej Babiš navrhuje nejprve očistit NWR od dluhů, poté přichází v úvahu i koupě společnosti státem za jednu korunu. 

Foto: Web4Trader
 
 
Futures na západoevropské akciové indexy ukazují na poměrně výrazný růst na počátku seance, data o německé průmyslové výrobě by jej však mohly mírně tlumit. V USA bude z pohledu makroekonomických indikátorů nejzajímavější až pátek, kdy budou zveřejněny maloobchodní tržby. V Evropě byla hned na úvod týdne zveřejněna německá průmyslová výroba, která zaostala za očekáváními. Během týdne se pak dočkáme struktury HDP v EMU za Q3, inflačních dat v některých evropských zemích či průmyslové výroby.Analytici SG zvýšili doporučení na držet pro norského distributora elektřiny Fortum.
 

Obchodování na zámořských trzích

Páteční údaje o vývoji amerického trhu práce otočily sentiment na akciových trzích. Index S&P 500 tak ke konci uplynulého týdne přidal velmi slušná dvě procenta, když 1,5 % či více si připsaly všechny hlavní sektory s výjimkou energetického, v rámci kterého akcie celkově klesly o půl procenta v reakci na zasedání OPEC, kde jeho členové odmítli omezení produkce ropy, čímž poslaly ceny černého zlata dolů. Nepatrně lepší data totiž trhy přijaly jako potvrzení přetrvávající síly americké ekonomiky. Páteční seance tak vymazala veškeré ztráty, které index během celého týdne nabral. S&P 500 tak v mezitýdenním srovnání skončil prakticky na nule.
Noční obchodování na asijských trzích přineslo mírné zisky. Akcie reagovaly na páteční vzestup indexů v USA. Šenčenská burza si tak odnesla zisky ve výši 1,25 %, japonský Nikkei 225 přidal jedno procento. Ve ztrátě naopak zakončily jihokorejské akcie, které přišly o 0,5 %.
 

ČEZ

Šéfka Státního úřad pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je nespokojená se způsobem údržby atomových elekráren. V Dukovanech i Temelíně probíhají kontroly svarů na potrubích, z nichž některé byly zfalšované nebo se našlo několik neprůkazných snímků. ČEZ má tak v současné době odstavené tři ze čtyř reaktorů v Dukovanech, prvnímu bloku navíc letos končí licence na provoz a ČEZ usiluje o jeho prodloužení. Dle Dany Drábové ale společnost licenci dostane, bude však záležet na podmínkách, které bude obsahovat.
 

Unipetrol

Unipetrol plánuje spustit na svých čerpacích stanicích Benzina prodej vodíku. Podle jednoho z manažerů je již projekt na využití vodíku připraven a první pumpa by se měla postavit v Litvínově, která bude napojená na potrubí přímo z Chemopetrolu. Dle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy však plán nemá zatím konkrétní časový rámec, ale nemůže vyloučit, že například v roce 2018 několik vodíkových pump společnost nebude mít.
 

NWR

Dle ministra financí Andreje Babiše by bylo k pomoci NWR nejprve zapotřebí pročištění společnosti. Navrhuje, aby držitelé dluhopisů přeměnili své dluhopisy do akciového podílu a poté vyhledali strategického partnera, který by do společnosti investoval. Poté by bylo možné mluvit i koupi společnosti státem za jednu korunu.  
 
Zdroj:KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.