Ranní zpráva z akciového trhu 4.4.2019

09:59 | M Z | Diskuze

Obchodní dohoda je na dohled

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann


Hlavní události

ČEZ bude prodávat elektromobily drobným klientům, rozšíří tak svůj byznys v oblasti elektromobility.

Evropské akcie by měly otevřít na úrovni včerejších zavíracích cen.

Dnešek nenabídne příliš zajímavé ekonomické události. Německé tovární objednávky potvrdí špatnou kondici tamního průmyslu, který se pravděpodobně přelije i do druhého čtvrtletí. Ve Velké Británii se sejde premiérka T. Mayová s lídrem opozice, aby ukončili chaos v dolní komoře parlamentu.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v zisku díky vlně optimismu ohledně obchodních jednání Spojených států a Číny. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,2 % a technologický Nasdaq posílil o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo zpracovatelům komodit (+1,3 %) a technologickým firmám (+0,8 %). Na opačné straně se nacházely především energetické společnosti se ztrátou 1 %.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování různorodě. Daří se burzám v Číně (+0,7 %) či Jižní Koreji (+0,2 %). Naopak ve ztrátě se pohybují trhy Hongkongu ( 0,5 %) nebo Indii (-0,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který se aktuálně pohybuje na úrovni včerejší zavírací ceny, jsou na tom nejlépe technologické firmy se ziskem 0,5 %. Na opačné straně se nacházejí, s největší ztrátou 1,3 %, síťová odvětví.

Včera ve Washingtonu začalo další kolo vyjednávání obchodní dohody s Čínou. Vyjádřil se k němu i americký ministr zemědělství Sonny Perdue, který uvedl, že by mělo stačit již jen pár dní k dořešení posledních částí obchodní dohody. Obdobně se vyjádřil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Nejprve však zdůraznil, že je stále několik bodů, které musejí být dořešeny, avšak doufá, že by mohlo být dosaženo dohody ke konci tohoto týdne. Nejaktuálnější novinkou je chystané dnešní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským premiérem Liu He v Bílém domě. Schůzka s Trumpem se dá považovat za pozitivní signál ohledně vývoje obchodních jednání vzhledem k tomu, že poslední kola jednání probíhala pouze na úrovni vyjednávatelů obou zemí.

ČEZ

ČEZ se pouští do nového byznysu, a tím je prodej elektromobilů drobným klientům. Aktuálně je v nabídce pět modelů od tří značek Hyundai, Nissan a Volkswagen. ČEZ tak chce vytvořil ucelenou nabídku pro oblast elektromobility, vzhledem k tomu, že již nabízí domácí nabíjecí stanice (wallboxy), které ve srovnání s klasickou zásuvkou zkrátí dobu nabíjení až na polovinu. Energetická firma navíc proměří, zda je domácí síť pro provoz wallboxu dimenzovaná. ČEZ bude nabízet i financování koupě elektromobilu prostřednictvím úvěru. „Ohledně cílů jsme realističtí. Pokud jde o ČEZ Prodej, v tuto chvíli cílíme na desítky prodaných kusů ročně. Ale u ČEZ ESCO, které elektromobily už nějaký čas poskytuje firmám a obcím, jsou cíle vyšší. A to i vzhledem k tomu, že lze na elektromobily pro firmy a obce získat dotace, zatímco pro domácnosti to přinejmenším zatím neplatí,“ tvrdí šéf ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. ČEZ navíc aktivně buduje síť dobíjecích stanic. Aktuálně jich má v provozu na 140 a do konce roku chce dosáhnout dvou set.

 

Zdroj:Jiří Kostka Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.