Ranní zpráva z akciového trhu 28.8.2019

09:37 | B Z | Diskuze

USA a Čína si protiřečí v obchodní válce

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události 


Český telekomunikační úřad zamítl připomínky Sazky a ministerstva průmyslu k chystané aukci sítí 5G.
Evropské akciové trhy by měly otevřít okolo včerejších zavíracích cen. 
Z pohledu makroekonomických zpráv je dnešní den velmi slabý. Pozornost investorů tak bude směřovat na aktuální dění na poli obchodní války.

 

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování se ztrátami. Průmyslový Dow Jones přišel o 0,5 % své hodnoty a S&P 500 společně s technologickým Nasdaqem shodně klesly o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-0,7 %). Ke včerejší negativní náladě na trzích přispěly především dva důvody. Tím prvním je v posledních týdnech opakující se inverzní výnosová křivka mezi výnosy z amerického dvouletého a desetiletého dluhopisu. Druhý faktor, který podpořil nejistotu na trzích, je vývoj na poli obchodní války, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Čína již ve dvou telefonních hovorech požadovala pokračování v obchodních jednáních a ukončení obchodní války. Nicméně čínská administrativa tyto informace popřela a současně se čínská vláda snaží podpořit domácí poptávku, aby tamní ekonomika nebyla tolik závislá na exportech do USA. Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu se v závěru dnešní seance obchodují převážně v zisku. Nejúspěšnější jsou trhy v Jižní Koreji, kde tamní index Kosdaq přidává 2,4 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který posiluje o 0,2 %, se nejlépe vede realitním developerům (+1,5 %).

 

O2 Czech Republic

Chystaná aukce frekvencí nutných k výstavbě mobilní sítě páté generace se mohla výrazně zkomplikovat, nebýt zásahu Českého telekomunikačního úřadu. Ministerstvo průmyslu a Sazka, jež se chce stát vyzyvatelem současných lídrů trhu, navrhly dražbu uspořádat tak, aby v ní byl zvýhodněn nový operátor. Firmy stejně jako státní instituce od začátku prázdnin posílaly své připomínky, které mohl telekomunikační úřad do konečné podoby aukce zapracovat. Sazka a ministerstvo přišly s obdobnými nápady: na polovinu snížit navrženou vyvolávací cenu dražených kmitočtů a k tomu ještě novému operátorovi ulehčit v plnění požadavků na výstavbu mobilní 5G sítě. ČTÚ však tyto návrhy zamítnul, protože by jinak hrozilo, že by se velká trojka mobilních operátorů obrátila na soud a kvůli různým podmínkám v aukci pro jednotlivé účastníky.

 

 

Zdroj:Jiří Kostka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy po zasedání Fedu ztrácely

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.