Ranní zpráva z akciového trhu 27.5.2019

09:10 | A O | Diskuze

Naděje na rychlé uzavření obchodní dohody opět podporuje akciové trhy.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

• Dnes se obchodují akcie pojišťovny VIG poprvé bez nároku na dividendu.
• ČEZ svoji novou strategii zaměřuje na rozvoj svých aktivit primárně v České republice. 
• Evropské akcie otevřou nový týden se zisky.
• Makroekonomický kalendář je pro dnešek naprosto prázdný. V průběhu týdne budou nejzajímavějšími daty indikátory důvěry a spotřebitelské ceny v Evropě i Spojených státech. 

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie v pátek otevřely růstem, a přestože v průběhu seance část zisků odepsaly, uzavřely v kladném. Technologický Nasdaq a index S&P 500 si polepšily o 0,1 %, zatímco průmyslový Dow Jones přidal 0,4 %. Za převahou nákupních příkazů stálo aktuální dění kolem obchodní války, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že uzavření obchodní dohody může přijít velmi rychle a její součástí může být i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.

Obchodování v asijsko-pacifickém regionu přineslo spíše smíšené signály. Na jedné straně se dařilo čínským akciím, které přidávají více jak jedno procento a jejichž zisky jsou vůbec nejvyšší, nebo i indickým či japonským titulům, na straně druhé v červeném odstartovaly burzy v Jižní Koreji nebo Singapuru. 

Obchodní aktivita na globálních akciových trzích bude dnes kvůli svátkům ve Velké Británii a Spojených státech omezená.

ČEZ

V rozhovoru Hospodářských novin šéf společnosti Daniel Beneš uvedl, že skupina mění svoji strategii, kterou chce nyní více směřovat do Česka, které pro firmu bude absolutně prioritním trhem. Plánuje tak postupně se zbavovat svých zahraničních investic. Z prodeje podniků chce získat vyšší desítky miliard korun, které chce použít na výstavbu nových obnovitelných zdrojů, modernizaci distribuční sítě i případnou výstavbu nových jaderných bloků. Prodávaný majetek v sobě zahrnuje bulharskou distribuční společnost, solární park a elektrárnu na biomasu, kde již probíhají exkluzivní jednání s firmou Eurohold. Dále se chce zbavit rumunských i tureckých aktiv a s ohledem na snižování emisí CO2 budou k dispozici zřejmě i dvě polské uhelné elektrárny. Probíhající projekty v Německu a Francii plánuje ČEZ dokončit. V Rumunsku jde o distribuční a obchodní společnosti a kaskády malých vodních elektráren, zároveň k prodeji bude možná i větrný park. Dle CEO ocenění rumunské distribuce je výrazně vyšší než bulharská aktiva (8 až 9 mld. CZK). Celá nová koncepce bude představena na valné hromadě akcionářů, která se uskuteční 26. června.

 

 

Zdroj:Miroslav Frayer, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.