Ranní zpráva z akciového trhu 22.8.2019

09:41 | B Z | Diskuze

Dnešní výsledky PFNonwovens jsou velkým zklamáním

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

Neefektivní výroba sráží EBITDA společnosti PFNonwovens výrazně dolů.
O2 je poslední z velkých mobilních operátorů, který doposud nenabízí tarif s neomezenými daty. 
Podle futures na akciové indexy by evropské trhy by měly dnešní obchodování zahájit mírným poklesem. 
Předstihové ukazatele pokračují v poklesu v čele s Německem, které nadále trápí nižší odbyt automobilů a slabá poptávka ze zahraničí. Zároveň eskalace obchodních sporů bude tlačit ukazatele PMI dolů i v následujících měsících.
Výsledky hospodaření dnes ve Spojených státech představí například maloobchodní řetězec s oblečením Gap či technologická společnost Salesforce.

 

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování v zisku. Průmyslový Dow Jones a technologický Nasdaq shodně posílily o 0,9 %. V rámci S&P 500, který vzrostl o 0,8 %, se dařilo všem sektorům. Nejvyššího zisku 1,8 % dosáhli výrobci luxusního zboží. Obchodování v asijsko-pacifickém regionu se v závěru seance nese převážně v duchu mírných ztrát. Nejvíce klesá akciový index v Hongkongu (-0,9 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který se pohybuje na úrovni včerejší zavírací ceny, se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,6 %). K poklesu asijských akciových indexů dochází v reakci na oslabování čínského yuanu vůči americkému dolaru. Kurz prolomil psychologickou hranici sedm yuanů za jeden dolar. Na těchto úrovních byl naposledy v březnu 2008. Oslabování čínské měny může vést ke zhoršení obchodních vztahů se Spojenými státy, tak jako se tomu dělo již dříve.

 

PFNonwovens

Textilka PFNonwovens zveřejnila výsledky hospodaření za druhý kvartál.

Zveřejněné hospodářské výsledky za druhý kvartál značně zaostaly za očekáváními. Již v prvním čtvrtletí došlo k výraznému snížení zásob hotových výrobků na dlouhodobá minima, což se následně v druhém kvartálu projevilo na nízké efektivitě výroby vzhledem k jejím častým změnám ve vyráběných materiálech. Produkce tak ve druhém čtvrtletí klesla o 3 % a dosáhla 26,6 tis. tun, což rovněž zaostalo za našimi očekáváními. I management společnosti uvedl, že EBITDA za celé první pololetí ve výši 605,8 mil. CZK nenaplnila zcela jejich očekávání. Výhled na celoroční výsledek ponechal beze změny v rozmezí 1,30 až 1,45 mld. CZK, přesto však upřesnil, že se bude pohybovat na spodní hraně vymezeného pásma. Management pro druhou půlku roku očekává mírný nárůst objemu výroby v souvislosti se spuštěním nových linek. Závod v Jihoafrické republice je již dokončen a první komerční dodávky byly realizovány v červnu 2019. Pokračuje investice do semi-komerční linky ve Znojmě, jejíž náběh bude probíhat během čtvrtého čtvrtletí. Dnešní výsledky jsou pro nás rozhodně zklamáním. Na druhou stranu si myslíme, že problémem není nedostatečná poptávka po produktech společnosti, ale neefektivní řízení skladových zásob, které vedlo k nesouladu mezi poptávanými a naskladněnými produkty, což způsobilo časté změny ve výrobě. Věříme, že se managementu tato neefektivita podaří v druhé půlce roku odstranit. Nicméně naplnění stanoveného cíle pro EBITDA se nám zdá být již velmi málo pravděpodobné vzhledem k tomu, že by PFN musela vykázat rekordní výši EBITDA ve třetím i čtvrtém kvartálu. Potíže s neefektivní výrobou však dle nás ze dne na den vyřešit nepůjdou a pozitivní vliv nových linek nebude dostačující. Dnešní údaje jsou tak pro akcie negativní zprávou.

 

O2 Czech Republic

Mobilní operátor T-Mobile včera představil nové tarify s neomezenými daty. Reaguje tak na červnové tarify představené od Vodafone. Nové mobilní tarify od T-Mobile nabídnou klientům neomezené volání, SMS a data za cenu od 1275 CZK za měsíc. Mluvčí O2 uvedla, že společnost chystá novou nabídku tarifů na polovinu září. Nespecifikovala však již, zda bude zahrnovat i tarify s neomezenými daty.

 

Zdroj:Jiří Kostka, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Bank of America vidí pozitivně vývoj evropského farmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy s výjimkou čínského posilují; Čína zúžila seznam zboží z USA zatíženého cly

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie obnovila polovinu uzavřené produkce ropy, zbytek bude plně obnoven na konci září

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se před rozhodnutím Fedu o sazbách obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street s mírnými zisky

Ilustrativní obrázek

Pražská burza umazala pondělní zisky, nedařilo se především bankovním emisím

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.