Ranní zpráva z akciového trhu 2.4.2019

09:52 | E V | Diskuze

ČEZ vyhodnocuje nové nabídky na prodej bulharských aktiv

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

ČEZ obdržel závazné nabídky od India Power a Eurohold na koupi bulharských aktiv.

Evropské akcie by měly otevřít na úrovni včerejších zavíracích cen.

Dnešní ekonomický kalendář toho příliš moc zajímavého nepřináší. O to víc budou trhy sledovat jednání britské vlády. Dá se očekávat, že T. Mayová se po včerejším neúspěšném hlasování pokusí s nastalou situací něco udělat. Každopádně indikativní hlasování v parlamentu ukázalo, že žádná varianta nemá mezi zákonodárci navrch, i když celní unie s EU neprošla o pouhé tři hlasy.

Analytici Société Générale zvýšili své doporučení na Koupit pro akcie francouzského producenta oceli Vallourec.

Včera jsme vydali analýzu textilky PFNonwovens, nově s nákupním doporučením a cílovou cenou ve výši 924 CZK za akcii.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se slušným ziskem. Indexy Dow Jones a technologický Nasdaq shodně posílily o 1,3 % a S&P 500 vzrostl o 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo finančním institucím (+2,4 %) a průmyslovým podnikům (+2,1 %). Na opačné straně se nacházela především síťová odvětví se ztrátou 0,7 %. Za optimismem na trzích stojí očekávání investorů pro tento týden, kdy se bude konat další kolo obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Bude se jich účastnit i čínský premiér. Komentáře obou stran k proběhlým jednáním z minulého týdne jsou pouze optimistické s tím, že se vyjednavači zaměřili na klíčové oblasti. Bohužel detailnější informace nejsou k dispozici. V pátek se navíc vyjádřil americký prezident Donald Trump, že pokud obě strany nedomluví „dobrou dohodu“, tak Spojené státy od jednání kompletně odstoupí. Dle nás se tímto výrokem jedná pouze o vytvoření dodatečného tlaku na Čínu a posílení vyjednávací pozice Spojených států. Podobné kroky Trump učinil v minulosti již vícekrát.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování převážně v zisku. Ten v případě Tchajwanu dosahuje výše až 0,5 %. Jedinými dvěma ztrátovými trhy jsou Čína ( 0,3 %) a Japonsko (-0,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225 se nejvíce propadá sektor realit (-2,3 %), zatímco od většího propadu index brání technologické firmy se ziskem 1,5 %.

ČEZ

Dlouholeté investiční tažení ČEZ Balkánem se blíží ke konci. „V dlouhodobějším horizontu bychom rádi spíše divestovali, rozhodně nechceme nic nakupovat,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal: „Rozhodně nechceme nic dělat v zemích, kde bychom to mohli považovat za investiční dobrodružství.“ Společnosti India Power a Eurohold (nový zájemce) ucházející se o bulharská aktiva ČEZ podaly závazné nabídky na jejich koupi. Skupina ČEZ bude nyní tyto nabídky vyhodnocovat. Vzhledem k tomu, že ČEZ nemůže prodat bulharská aktiva původnímu zájemci, společnosti Inercom, z důvodu nesouhlasného postoje tamního antimonopolního úřadu, je pravděpodobné že případný rozdíl v prodejní ceně (tedy, pokud nová prodejní cena bude nižší než ta nabídnutá Inercomem) zahrne do probíhající arbitráže s Bulharskem.

Zdroj:Jiří Kostka Ekonomický a strategický výzkum Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.