Ranní zpráva z akciového trhu 17.5.2019

09:49 | E V | Diskuze

Čína váhá s dalším jednáním se Spojenými státy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

ČEZ s nabídkou na české elektrárny společnosti Alpiq neuspěl.

ČEZ zahájí refinancování dluhu koncem letošního nebo počátkem příštího roku.

Evropské akcie zamíří na úvod seance strmě dolů.

Eurozóna dneska zveřejní finální spotřebitelské ceny za duben, stavební výrobu a registrace nových aut. Větší pozornost si ale zřejmě vyslouží spotřebitelská důvěra v USA dle michiganské univerzity.  

Výsledková sezóna míří do svého závěru. Ve Spojených státech představí čísla o hospodaření společnost Deere, v Evropě to bude například EasyJet.

Société Générale snížila doporučení pro francouzskou investiční skupinu Wendel na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera zkorigovaly část ztrát z předchozích dnů. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,8 %, S&P 500 vzrostl o 0,9 % a technologický Nasdaq přidal 1,0 %. Optimismus na trhy přivál Donald Trump, který zmírnil svoji ostrou rétoriku ohledně obchodní politiky, když oznámil záměř, že pozdrží zavedení dovozních cel na auta o šest měsíců. Dařilo se tak všem sektorům. Přes jedno procento si polepšili těžaři a zpracovatelé komodit, finanční domy nebo prodejci spotřebního zboží.

V průběhu dnešního obchodování v asijsko-pacifickém regionu se nedařilo především čínským akciím. Lokální média totiž uvedla, že Čína možná nebude mít zájem pokračovat ve vyjednávání se Spojenými státy. Čínské indexy tak odepisují více jak dvě procenta a zprávy se nepříznivě promítají i do futures na americký S&P 500 a evropský Stoxx 50.

ČEZ

Švýcarská společnost Alpiq prodá českou uhelnou elektrárnu ve Zlíně a uhelnou a plynovou elektrárnu v Kladně společnosti Sev.en Energy za zhruba 280 mil. EUR. Dalšími uchazeči byly ČEZ a EPH. Nemyslíme si, že by zpráva měla být zásadní pro vývoj ceny akcií.

Rozhovor Patria.cz s finančním ředitelem Martinem Novákem nepřinesl nic nového od zveřejnění výsledků hospodaření za Q1 19. Nadále obhajoval stávající dividendovou politiku s odkazem na refinancování dluhu v následujících letech v objemu přes 60 mld. CZK. V průběhu léta by si měl management vyjasnit strategii a koncem letošního nebo počátkem příštího roku bude ČEZ připraven refinancování zahájit. Ohledně budoucího vývoje hospodaření zůstává optimistický díky vývoji cen elektřiny a celkové očekávané výrobě. 

Zdroj:Miroslav Frayer, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.