Ranní zpráva z akciového trhu: 12.2.2019

09:14 | M Z | Diskuze

Příští týden proběhne velké jednání o výstavbě nového jaderného bloku

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Hlavní události

Příští týden se bude konat schůze všech zainteresovaných stran na výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech.

Evropské akcie by dnes měly otevřít s mírným ziskem.

Dnešek je velmi skromný na makroekonomická data. Pozornost investorů se tak bude soustředit na probíhající přípravná obchodní jednání mezi zástupci Spojených států a Číny.

Hospodářské výsledky dnes v USA reportuje například firma vyrábějící sportovní oblečení Under Armour či herní gigant Activision Blizzard. V Evropě své údaje o hospodaření představí mimo jiné německá společnost Thyssenkrupp, která se zabývá výrobou ocelových komponent.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel první obchodní den tohoto týdne různorodě. Průmyslový index Dow Jones oslabil o 0,2 %, S&P 500 a technologický Nasdaq shodně posílily o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie průmyslových podniků, a to o 0,6 %. Protipólem jim byly telekomunikační společnosti se ztrátou 0,6 %.

Z počátku obchodování trhům vlilo do žil trochu optimismu ohlášení o probíhajících přípravných obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, které se nyní konají. Hlavní kolo jednání se uskuteční ve čtvrtek a pátek. Bohužel nadále platí, že se Donald Trump nesejde s jeho protějškem do konce února.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování převážně v zisku. Nejvíce se daří japonským (+2,6 %) a čínským trhům (+1,2 %). Naopak menší ztráty jsou v Jižní Koreji (-0,4 %) či Malajsii (-0,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225 se nejlépe vede technologickým firmám, které si připisují téměř 4 %.

ČEZ

Příští týden ve čtvrtek 21. února se bude konat seminář ohledně výstavby nového jaderného reaktoru v Dukovanech. Bude se jej účastnit přes 150 zájemců, kde mezi těmi zajímavějšími jmény se vyskytují šéfové všech šesti globálních koncernů, které mají zájem podílet se na výstavbě jaderného bloku. Dále se zúčastní premiér Andrej Babiš či Daniel Beneš, šéf ČEZ. „Očekávám, že výrobci se představí, aby vláda mohla s větší mírou informací připravit výběrové řízení pro dostavbu našich jaderných zdrojů,“ řekl Vojtěch Filip, pod jehož záštitou se seminář koná. O zakázku, jejíž očekávaný rozpočet je 250 až 300 miliard korun, mají zájem ruský Rosatom, francouzská EdF, korejská KHNP, čínská CGN, francouzsko-japonské konsorcium Areva/Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. V rámci agendy by měl vystoupit i premiér Babiš s představením podrobností k dohodě s firmou ČEZ ohledně zapojení státu do tendru.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.