Ranní zpráva z akciového trhu 11.6.2019

08:34 | E V | Diskuze

Akciovým trhům se včera dařilo

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní události

Vláda schválila novelu zákona o České národní bance.

Od června příštího roku by operátoři mohli začít spouštět sítě 5G v pásmech 700 a 3 500 MHz.

Evropské akcie budou na počátku seance kolísat okolo včerejších zavíracích cen.

Jedinými zajímavými daty by dnes měly být americké ceny průmyslových výrobců a index optimismu malých podniků.

Obchodování na zámořských trzích

Včerejší americká seance navázala na úspěšné obchodování v Asii a Evropě a hlavní indexy si tak připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,3 %, S&P 500 o půl procenta a technologický Nasdaq o 1,1 %. Dařilo se tak především cyklickým sektorům. V rámci indexu S&P 500 byli nejúspěšnější prodejci dlouhodobého spotřebního zboží, jejichž akcie si připsaly 1,1 %. Naopak zástupci utilit, realitních developerů či komunikací registrovali převahu prodejních příkazů, a tak jejich akcie uzavřely v červeném. Globální apetit po akciích byl způsoben prohlášením o zrušení zamýšleného uvalení 5% cel na dovoz mexického zboží do Spojených států.

Dnešní ranní obchodování v asijsko-pacifickém regionu se nadále nese v optimistické náladě. Prakticky všechny hlavní indexy si připisují další zisky. Nejvíce rostou čínské akcie (index CSI 300 +2,4 %), když se objevily zprávy, že vláda je připravena zvýšit investice do budování infrastruktury. Ministerstvo zároveň uvedlo, že chce podpořit banky v úvěrování takových projektů. 1,5 % přidávají australské akcie. Zisky ostatních burz se pohybují do půl procenta.

Bankovní sektor

Vláda včera schválila novelu zákona o České národní bance, prostřednictvím které by měla centrální banka získat silnější pravomoce k usměrňování hypotéčního trhu. Doposud jej reguluje formou vydaných doporučení. Novela musí projít parlamentem a platit zřejmě začne nejdříve v průběhu příštího roku.

Nečekáme prakticky žádný dopad do hospodaření bank, když předpokládáme, že drtivá většina bank se stanovenými doporučeními v současné době již řídí.  

O2 Czech Republic

Mluvčí Českého telekomunikačního úřadu uvedl, že byly dokončeny podmínky plánované aukce kmitočtů v pásmech 700 a 3 500 MHz pro mobilní sítě 5G. Nyní budou předloženy k veřejné konzultaci, v srpnu půjde materiál na vládu a v září až říjnu bude vypsaná aukce. Operátoři budou moci sítě spouštět od poloviny příštího roku. Výnos z aukce stát odhaduje na zhruba 8 mld. CZK a zároveň si od ní slibuje příchod čtvrtého operátora a zvýšení konkukrence na trhu.

Zájem o aukci v minulosti předběžně potvrdila firma Nordic Telecom, nicméně její účást bude závislá především na stanovených podmínkách. Údajně se hovoří i o zahraničních zájemcích.   

Zdroj:Miroslav Frayer, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.