Důvodem totiž bylo rozhodnutí v souladu s očekáváním, že ČNB na svém předvánočním jednání nebude nic měnit v nastavení měnové politiky. ČNB i přes nižší inflaci v listopadu, než byla v její prognóze, totiž cenový růst vnímá prismatem jádrové složky. Její vývoj dává ČNB naději, že inflačního cíle bude dosaženo na konci příštího roku, jak je plánováno. Včerejší výsledky cen průmyslových výrobců a dovozních cen tento optimismus ovšem mírní, protože tyto cenové okruhy žádné inflační tlaky negenerují. Průmyslové ceny poklesly o 0,4 % m/m a v meziročním vyjádření klesají o 3,7 %. Dovozní ceny v říjnu vykázaly úplně stejnou meziroční dynamiku vývoje.
Maďarský forint se včera pohyboval bez trendu v pásmu 315,5-317,0 HUF/EUR. K tomu samozřejmě přispěla absence jakékoliv domácí ekonomické informace a také očekávání zahraničních investorů ohledně večerního rozhodnutí americké centrální banky.
Naproti tomu polský zlotý měl včera dostatek domácích impulsů, které nakonec znamenaly, že zlotý posílil o 0,2 %. Zveřejněná data totiž překvapila trhy směrem vzhůru. Průměrné mzdy v listopadu vzrostly o 1,3 % m/m (o 0,1 pb více než očekávání trhu). I zaměstnanost vzrostla o 0,1 pb více než čekal trh a přidala 0,2 % m/m. Jádrová inflace na druhou stranu zklamala, protože v meziměsíční dynamice v listopadu poklesla o 0,1 %, což znamenalo + 0,2 % y/y. I dnes regionálnímu kalendáři budou kralovat data z polské ekonomiky.
Česká swapová výnosová křivka včera v očekávání kroku centrální banky USA stagnovala.