Ranní restart 8.7.2019

09:25 | B Z | Diskuze

místa, špatné a dobré zprávy a kariéra

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

V červenci bylo v USA vytvořeno 224 tisíc nových pracovních míst, výrazně více, než se čekalo (165). Zvlášť po zklamání z ADP zveřejněného v průběhu týdne, který ukazuje odhad nových pracovních míst v soukromém sektoru. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,7%. Její vývoj je stále relativně daleko od indikace recese v USA.

Dobré zprávy z trhu práce jsou vlastně špatné zprávy, protože znesnadňují americké centrální bance rozhodnutí snížit úrokové sazby, které si žádá trh. Bude muset akcentovat snižující se inflaci. A upozorňovat, že ač je míra nezaměstnanosti nepřirozeně nízká, tak vlastně není dost nízká, protože nijak zvlášť nezvyšuje mzdy, nemluvě o inflaci. Tento týden nás čeká docela dost prohlášení členů Fedu, včetně guvernéra. Uvidíme, jestli jejich prohlášení neotřese očekáváním snižování sazeb (červenec -25 bodů a dalších -25 bodů v záři). Mezitím Donald Trump opět zaútočil na Fed a mimo jiné řekl, že „nás největší problém nejsou naši konkurenti, ale Fed…“. Na druhé straně Atlantiku špatné zprávy jsou stále špatné zprávy. Německé objednávky v průmyslu poklesly o 2,2% meziměsíčně. Optimismus po dubnových +0,3 dostal nepříjemnou ránu. Tříměsíční průměry sníží šum v datech: strojaři vidí stále výrazný pokles poptávky, zpracovatelský průmysl jako celek nebo výrobci aut jsou také v poklesu, ale přece jen v menším, než na začátku roku. 

Nicméně nové objednávky v posledních měsících straší více, než by bylo zdrávo: jejich pokles se tolik neodráží do poklesu průmyslové výroby. A dnes to data opět potvrdila. Zveřejněná data za průmyslovou výrobu ukazují, že v květnu průmysl vzrostl o +0,3% meziměsíčně a vývozy pak o 1,1%. Každopádně německý průmysl klesá, a to už víceméně od léta loňského roku. Německou ekonomiku nad nulou drží ostatní sektory (služby, stavebnictví) a trh práce.

Předčasné volby v Řecku vyhrála konzervativní, do té doby opoziční strana Nová demokracie. Ta slibuje snížení daní, tvorbu pracovních míst, přilákaní investic. Uvidíme, jak se kroky nové vlády budou líbit Troice. Zajímavé je, že po dlouhé době zvítězila tradiční strana a nikoliv nějaké nové hnutí. Od neděle funguje nová obchodní dohoda mezi 54 africkými státy, která odstraňuje většinu dovozních cel. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z jednání ECB: všichni budou hledat náznaky dalších stimulů pro ekonomiky EMU. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhodil guvernéra centrální banky. Prezident si moc přeje, aby centrální banka snížila sazby.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 17.7.2019

Ilustrativní obrázek

Pracovní trh cizince potřebuje, českých pracovníků je málo!

Ilustrativní obrázek

Ranni restart: 16.7.2019

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie nakonec se symbolickými zisky

Ilustrativní obrázek

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli centrální bankéři či setkání G - 7Čti více
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Je americký dolar silný, nebo není?

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy silně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Index S&P klesl o 0,65% a je zpět pod 3000 body

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.