Ranní restart 8.7.2019

09:25 | B Z | Diskuze

místa, špatné a dobré zprávy a kariéra

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Letem světem

V červenci bylo v USA vytvořeno 224 tisíc nových pracovních míst, výrazně více, než se čekalo (165). Zvlášť po zklamání z ADP zveřejněného v průběhu týdne, který ukazuje odhad nových pracovních míst v soukromém sektoru. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,7%. Její vývoj je stále relativně daleko od indikace recese v USA.

Dobré zprávy z trhu práce jsou vlastně špatné zprávy, protože znesnadňují americké centrální bance rozhodnutí snížit úrokové sazby, které si žádá trh. Bude muset akcentovat snižující se inflaci. A upozorňovat, že ač je míra nezaměstnanosti nepřirozeně nízká, tak vlastně není dost nízká, protože nijak zvlášť nezvyšuje mzdy, nemluvě o inflaci. Tento týden nás čeká docela dost prohlášení členů Fedu, včetně guvernéra. Uvidíme, jestli jejich prohlášení neotřese očekáváním snižování sazeb (červenec -25 bodů a dalších -25 bodů v záři). Mezitím Donald Trump opět zaútočil na Fed a mimo jiné řekl, že „nás největší problém nejsou naši konkurenti, ale Fed…“. Na druhé straně Atlantiku špatné zprávy jsou stále špatné zprávy. Německé objednávky v průmyslu poklesly o 2,2% meziměsíčně. Optimismus po dubnových +0,3 dostal nepříjemnou ránu. Tříměsíční průměry sníží šum v datech: strojaři vidí stále výrazný pokles poptávky, zpracovatelský průmysl jako celek nebo výrobci aut jsou také v poklesu, ale přece jen v menším, než na začátku roku. 

Nicméně nové objednávky v posledních měsících straší více, než by bylo zdrávo: jejich pokles se tolik neodráží do poklesu průmyslové výroby. A dnes to data opět potvrdila. Zveřejněná data za průmyslovou výrobu ukazují, že v květnu průmysl vzrostl o +0,3% meziměsíčně a vývozy pak o 1,1%. Každopádně německý průmysl klesá, a to už víceméně od léta loňského roku. Německou ekonomiku nad nulou drží ostatní sektory (služby, stavebnictví) a trh práce.

Předčasné volby v Řecku vyhrála konzervativní, do té doby opoziční strana Nová demokracie. Ta slibuje snížení daní, tvorbu pracovních míst, přilákaní investic. Uvidíme, jak se kroky nové vlády budou líbit Troice. Zajímavé je, že po dlouhé době zvítězila tradiční strana a nikoliv nějaké nové hnutí. Od neděle funguje nová obchodní dohoda mezi 54 africkými státy, která odstraňuje většinu dovozních cel. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z jednání ECB: všichni budou hledat náznaky dalších stimulů pro ekonomiky EMU. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhodil guvernéra centrální banky. Prezident si moc přeje, aby centrální banka snížila sazby.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru

Ilustrativní obrázek

BMW v Rakousku plánuje pozastavit výrobu řady 5

Ilustrativní obrázek

Home-office a práce odkudkoliv se brzy stane běžnou záležitostí, předpovídají odborníci

Ilustrativní obrázek

Celní válka Čína-USA nám zatím spíš prospívá

Ilustrativní obrázek

Kalifornský senát schválil návrh zákona mířený proti zaměstnaneckým poměrům u P2P společnostíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevírá úterní obchodní seanci se zelenou nulou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy se vyvíjejí smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie mírně oslabily

Ilustrativní obrázek

Praha zaznamenala silný start do nového týdne

Ilustrativní obrázek

Index DAX oslabuje o 0,61 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se na pozadí útoků na saúdskoarabská ropná zařízení obchodovaly smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.