Ranní restart - Makro 14.5.2019

10:14 | M Z | Diskuze

Letem světem

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Čína oznámila, že bude oplácet, tedy že také zvýší dovozní cla na dovozy z USA (v hodnotě 60 mld. USD). Minulý týden USA zvýšily cla na dovozy z Číny v hodnotě 200 mld. USD. A Trump už zase oznámil záměr zvýšit cla na 25% na další dovozy z Číny, což by pokrylo už téměř všechny čínské dovozy do USA. Termín pro nějaké oznámení si Trump stanovil na 18. května, přestože Trump také oznámil meeting se svým čínským protějškem na příští měsíc (během G20, tedy 28-29. června). USA obviňují Čínu, že zdržuje uzavření obchodní dohody, která měla naopak vést ke snížení cel. Finanční trhy každopádně reagovaly největším poklesem od letošního ledna.

EU oficiálně varovalo Rumunsko, aby přestalo podkopávat nezávislost justice a práci protikorupčních úřadů. Podobné šetření vede EU v Polsku a Maďarsku. Rumunsko čelí riziku, že se nedostane do schengenského prostoru bez pasů nebo dokonce pozastavení hlasovacích práv v EU Inflace v ČR zpomalila na 2,8% (meziročně). Jirka k tomu napsal: „Inflace je blízko svému vrcholu a během roku by se měla mírně snížit. I přesto ale zůstane v horním tolerančním pásmu kolem cíle, když čekáme, že by mohla pozvolna poklesnout zhruba ke 2,5 %. Rizika ale zůstávají vyšší a jsou vychýlena především v proinflačním směru. Trh práce v ČR je i nadále přehřátý. Rizikem jsou i ceny potravin, které se na začátku roku relativně výrazně zvýšily, což může být ještě dále zesíleno následky sucha. A rizikem jsou i ceny pohonných hmot, které se mohou následkem amerických sankcí na Írán zvýšit.

“ Jádrová inflace zůstává na nejvyšších úrovních za více než deset let. To odráží přehřívání české ekonomiky. Jádrová inflace navíc potvrzuje prognózu ČNB, která předpokládá v letošním roce, že do konce roku koruna posílí pod 25 CZK/EUR. Prognóza centrální banky za těchto podmínek předpokládá další zvýšení sazeb jen s pravděpodobností 50%. My očekáváme další zvýšení sazeb až v příštím roce.

Mimochodem, aktuální aktivita na eurodolarových opcích naznačuje, že by někdo na trhu mohl začít sázet na větší snížení sazeb Fedu. Zatímco finanční trh předpokládá 25 bodové snížení do konce roku, tak právě aktivita na opcích naznačuje, že se začínají zvyšovat sázky na snížení o 50- 75 bodů. V UK se nedaří Therese May udělat průlom v jednání s opozicí ohledně podoby Brexitu. Proto čelí rostoucímu tlaku, aby jednání ukončila a stanovila datum své rezignace.

Karlovarský kraj a čtení

Vzdělávání v ČR: věděli jste, že regionální rozdíly v rodinném zázemí se podepisují do rozdílů v dosahovaném vzdělání? A to tak, že pořádně. Obrázek ukazuje výsledky šetření TIMMS, tedy pro děti ve 4. třídě. V 15 letech - PISA - jsou rozdíly ještě větší. A podle analýzy OECD mají ve Francii, ČR a Novém Zélandu socioekonomické rozdíly v rodinách nejvyšší dopady na dosahovanou úroveň znalostí jednotlivých studentů. Výsledky navíc ukazují, že hlavním důvodem v ČR je velká diferenciace v kvalitě škol. Takže v takovém Karlovarském kraji se kombinuje větší podíl chudších domácností se zanedbaným školstvím. To je začarovaný kruh bez větších investic do vzdělání.

Mnoho dat ukazuje, že velký vliv na budoucí znalosti a dovednosti má už předškolní vzdělání. V ČR opět narážíme na nedostupnost školek. Ale i doma můžeme pomoci: děti, kterým rodiče četli knihy, dosahují výrazně vyšších výsledků.

 

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie potřetí v řadě uzavřely v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Ilustrativní obrázek

Americké akcie zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.