Ranní restart Makro: 13.5.2019

08:38 | M Z | Diskuze

Trump nařídil uvalit cla na dovoz z Číny

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmanm

Od pátku platí nová americká cla ve výši 25 % (z původních 10 %) na čínské dovozy do USA, což se týká objemu zhruba 200 mld. USD. Čína zatím odvetná cla neuplatnila, ale dá se čekat, že to zcela bez odezvy nenechá.

A už v sobotu nařídil Trump, aby byla uvalena cla na téměř všechen ostatní dovoz z Číny (což je objem zhruba dalších 300 mld USD). Trump se tímto krokem pravděpodobně snaží vytvořit tlak na Čínu, aby došlo k pokroku ve vyjednáváních.

Výsledek je ovšem nejistý. Na jednu stranu sice Čína potřebuje dohodu, na druhou stranu jí ale potřebuje i Trump. A cla a nejistota kolem nich se negativně projeví v obou státech. Příští rok jsou v USA volby a zhoršení ekonomického vývoje není zrovna to, co Trump potřebuje. Reakce Číny tak může být taková, že začne zavádět cla na zboží, které pochází ze států, kde má Trump podporu.

Celkově tak nejistota na trzích ještě nějakou dobu zůstane, což bude dále negativně ovlivňovat korunu i další měny regionu, které zůstanou ještě nějakou dobu slabé.

CZE: Trh práce silný i v dubnu

Podíl nezaměstnaných osob poklesl v dubnu z březnových 3,0 % na 2,7 %. To bylo mírně víc, než trh čekal. Zhruba dvě desetiny totiž tvoří kladný sezónní vliv spojený se začátkem sezónních prací po skončení zimy.

Trh práce tak zůstává silný, což ukazuje i následující graf, kdy poptávka po volných dostupných pracovnících je i nadále vysoká a počet volných míst stále silně převyšuje nad počtem uchazečů.

I přesto ale čekáme, že během roku se napětí na trhu práce pozvolna sníží spolu se zpomalením růstu ekonomiky. I tak ale zůstane nezaměstnanost pod svou přirozenou (dlouhodobou rovnovážnou) úrovní a bude přispívat k vyšším proinflačním tlakům v ekonomice. Rovnovážnou míru nezaměstnanosti odhadujeme na zhruba 4 %.

CNB: Minutes z jednání

V pátek zveřejnila ČNB zápisky z jednání. Ty nepřinesly nic nového. Rizika vidí bankovní rada jako vyrovnaná a aktuální prognóza poskytuje dle BR věrohodný a konzistentní příběh.

Aktuální prognóza již pro zbytek letošního roku předpokládá stabilitu sazeb a dle nás je toto v tuto chvíli většinový názor i v rámci bankovní rady. Další změnu sazeb proto očekáváme až v příštím roce. Rizika jsou ale obousměrná. Pokud by se zhoršil vývoj v eurozóně (například kdyby nastal tvrdý brexit), ČNB by sazby pravděpodobně snížila. Naopak kdyby se nečekaně vývoj v eurozóně zlepšil, ČNB může letos ještě jedno zvýšení sazeb přidat.

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Bleskovka - HDP

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Letošní Vánoce budou kvůli covidu jiné, většina Čechů za ně ale utratí stejně jako loni

Ilustrativní obrázek

Stanovisko KZPS ČR k jednání vládyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie dnes rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.