Ranní restart: Halloween, pod nulou a odhalení

09:43 | S L | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Strašidelný Brexit 

EU schválila další odklad Brexitu = neproběhne tento týden. UK má odklad do konce října, takže pokud nedojde k žádné změně nebo porušení podmínek, tak vystoupení proběhne tematicky na Halloween. May původně chtěla jen odklad do konce června, většina EU naopak minimálně do konce roku a Francie and company kratší odklad. Výsledkem je kompromis, který dává UK šanci uspořádat referendum nebo volby. 

Varování, následuje tzv. „pokud by, tak by“ odstavec! Nicméně pokud by UK schválila dohodu dříve, tak by vystoupila první den v následujícím měsíci. Pokud by dohodu schválil britský parlament do konce dubna, tak by UK vystoupila prvního května (britský parlament si každopádně v noci vyhlásil Velikonoční prázdniny trvající do 23. dubna) a nemusela by se tak zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. V předchozím odstavci jsem psal o „porušení podmínek“, které by mohly zkrátit odklad odchodu UK. Za prvé, pokud bude UK v EU k datu voleb do Evropského parlamentu, tak se jich musí zúčastnit. Dále nesmí s EU znovu otevírat dohodu o vystoupení a nesmí obstrukcemi komplikovat chod EU (k čemuž vyzývají někteří poslanci UK). Brexit by tak mohl proběhnout dříve než na Halloween, ale samozřejmě nemusí jít o poslední odklad.

České veřejné finance míří pod nulu

V návrhu Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí, který ministerstvo financí předložilo k projednání vládě, se nastiňuje výhled posunu salda veřejných rozpočtů z letošního plánovaného přebytku 0,3 % HDP (tedy řádově kolem 17 mld. Kč) k deficitu 0,2 % v roce 2020 a k podobným nebo ještě mírně hlubším deficitům v dalších dvou letech.

Oproti fiskálnímu výhledu MF z loňského listopadu jde o docela razantní změny (tehdy MF čekalo pro roky 2019, 2020 a 2021 přebytky 1 %, 0,9 % a 0,8 % HDP). Lehounkýúdiv může vzbuzovat skutečnost, že Česká národní banka, která do dění ve fiskální sféře „vidí“ nejvíc, ještě v poslední Zprávě o inflaci (dokončené na konci ledna) prognózovala pro letošek, resp. pro rok 2020 přebytky veřejných financí 1,2 % resp. 1,3 % HDP, tedy výrazně lepší a se spíše zlepšujícím se trendem.

Dnes odhalíme skrytý dluh kvůli nízkým platům učitelů

Z pohledu stability českých veřejných financí nejsou deficity do 0,5 % HDP nijak fatální. Nota bene dokud je Česko se svým veřejným dluhem kolem 33 % HDP mezi zeměmi s nejnižším dluhem v rámci celé Evropské unie.

Nicméně právě dnes budeme prezentovat naši zbrusu novou studii, která ukazuje, že pokud by české vlády dlouhodobě odměňovaly české učitele platy na žádoucí úrovni, český veřejný dluh by dnes byl nikoli 33 %, nýbrž 44 % HDP. Jinak řečeno, nízký český veřejný dluh nemusí být nutně věc, kterou bychom se měli chlubit: je totiž odrazem podinvestovanosti českých veřejných statků (školství, doprava apod.).

Česká inflace na vrcholu

Inflace spotřebitelských cen dosáhla v březnu 3 %. Bližší komentář lze nalézt v Bleskovce, kterou hned včera na toto téma vydal kolega Jirka Polanský. Hlavní vzkaz je, že inflace ve zbytku roku zase mírně klesne. Z pohledu ČNB údaje o inflaci v březnu „představují mírné proinflační riziko stávající prognózy ČNB“.

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek považuje vnější rizika za rostoucí, a proto by centrální banka měla být opatrná ve zvyšování sazeb navzdory akcelerující inflaci. Největší holubice centrální banky se vrátila do normálního módu poté, ze kterého ji dostala právě vysoká inflace v letošním roce. Každopádně potvrzuje, že centrální banka čelí dilematu, zda zvýšit či nezvýšit sazby. Jinými slovy, uklidnění kolem Brexitu a stabilizace německého průmyslu umožní ČNB zvýšit sazby. 

ECB beze změn – tedy holubičí

Rada guvernérů ECB se na svém včerejším zasedání zcela nepřekvapivě shodla, že bude nejspíš třeba základní úrokové sazby ponechat na současné úrovni alespoň do konce roku 2019.

Prezident ECB Draghi následně doplnil mj. postřeh, že zpomalování hospodářského růstu se (oproti dřívějším předpokladům jeho instituce) protáhlo do letošního roku a že měnová politika musí prozatím zůstat v expanzivním modu. Domácí faktory zpomalující růst eurozóny se podle něj začínají vytrácet, přetrvávají nepříznivé faktory přicházející ze zahraničí. Své posluchače však utěšil, že pravděpodobnost recese v eurozóně je nadále nízká. 

Finanční trh začátkem března ještě sázel na možnost zvýšení sazeb ECB v letošním roce. Nyní probleskují sázky na riziko snížení sazeb, avšak malého rozsahu.  

 

Sedí lord ve svém pokoji, hledí zamyšleně do plápolajícího krbu, popíjí svojí obvyklou sklenku whisky, venku sněží a on čeká, až přijede jeho manželka s tchyní.

Po chvíli vstoupí do pokoje Jean:  „Pane, zaslechl jsem rolničky - přijely saně."

„Obě?“

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Tématické reporty: FED zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Inflace brzdí pomaleji, než se čekaloČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.