Ranní restart 9.9.2019

09:52 | E V | Diskuze

Brexit update

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V pátek prošel horní komorou britského parlamentu zákon, který by měl nařídit britskému premiérovi požádat EU o odklad brexitu, pokud by hrozil odchod bez dohody. Dnes by zákon měla podepsat královna.

Britský parlament by měl dnes hlasovat o možnosti konání předčasných voleb. Johnson je chce již v říjnu, což by v případě jeho vítězství mohlo znamenat zrušení výše zmíněného zákona a odchod z EU (klidně i bez dohody) ještě v říjnu. Většina ostatních stran se ale v pátek sešla a tuto možnost vyloučila (včetně labouristů, jejichž souhlas je pro vypsání předčasných voleb klíčový).

Každopádně riziko tvrdého brexitu pro nejbližší dobu se snížilo, což je vidět i na vývoji libry, která se vrátila pod hladinu EUR/GBP 0,90. Tento týden začnou pauza parlamentu. Poslanci se tak sejdou opět až zhruba v polovině září.

Další vývoj ale zůstává nejistý a i přes zlepšení se tak stále nedá mluvit o vyřešení brexitu. Johnson stále mluví o tom, že o odklad nepožádá, tak je otázka, zdali najde shodu s EU nebo nějakou kličku jak obejít parlament. Případně může požádat o odklad, vyhrát volby, zrušit zákon a vystoupit z EU. A nebo má v rukávu nějaké eso (dohodu s EU například), i když to tak zatím příliš nevypadá.

 

CZE: Průmysl, zahraniční obchod a stavebnictví

V pátek vyšel červencový průmysl a pozitivně překvapil. Meziročně totiž došlo k růstu o 5,6 %, což bylo nicméně ovlivněno vyšším počtem pracovních dní. Po očištění o vliv kalendáře rostl průmysl o 0,1 %. Což sice není žádné terno, ale čekal se podstatně horší výsledek.

V tomto ohledu došlo v pátek k mírnému zmatení, když očekávání trhu bylo 2,9 % a skutečnost byla jen 0,1 %. Problémem je, že tržní konsensus byl pro neočištěný údaj... Od příštího měsíce se to již pravděpodobně nestane, protože analytici zareagují a budou predikovat údaj očištěný o dny (do teď byl standard neočištěný údaj).

Příznivé údaje z července potvrzuje i hodnota nových zakázek v průmyslu, která se meziročně zvýšila o 10,2 %.

Bilance zahraničního obchodu skončila v červenci přebytkem 0,1 mld. Kč. To se dá brát jako příznivé číslo, protože v červenci jsou data zahraničního obchodu ovlivněna obvykle silným negativním sezónním vlivem.

O příznivě se vyvíjí i stavebnictví, jehož produkce se meziročně zvýšila o 3,7 % (očištěno o vliv kalendáře). Roste jak pozemní stavitelství, kde ho táhne nahoru především bytová výstavba, tak i inženýrské stavitelství spojené s vyššími vládními investicemi do dopravní infrastruktury.

Celkově tak měsíční čísla za červenec vypadají vcelku dobře a nějaké výraznější zpomalení v české ekonomice nepřichází. A to je samozřejmě dobře.

 

USA: Trh práce i nadále silný

V pátek vyšla v USA sledovaná čísla z trhu práce za srpen. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 % a americká ekonomika vytvořila 130 tisíc nových pracovních míst. To se dá brát jako pozitivní výsledek.

Celkově ale trh práce pozvolna zpomaluje, což bude pokračovat i v dalších měsících. I proto čekáme v letošním roce ještě jeden pokles sazeb FEDu.

 

ECB doručí stimul

Tento týden zasedá ECB a obecně se čeká, že dojde k poklesu sazeb o 10-20 bodů. Toto snížení ale pravděpodobně nebude příliš účinné, když bude působit především přes kurz.

ECB tak bude ve zbytku roku pravděpodobně přidávat další stimul (QE, podpora bank,...?). Vzhledem k rozdílným představám mezi německým a jižním křídlem v ECB tak stále není jasné, co přesně ECB zvolí a kdy. Jih by chtěl QE, sever bude proti tomuto opatření. Diskuze tak může být složitější a hledání konsensu trvat delší dobu.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Velká Británie zveřejnila svoji vyjednávací strategii pro obchodní dohodu s EU po brexitu

Ilustrativní obrázek

Makro Speciál

Ilustrativní obrázek

Erste Group: Projekce hospodaření za 4Q/2019

Ilustrativní obrázek

Samoplánování je oboustranně výhodný benefit

Ilustrativní obrázek

Počet nároku na odškodnění kvůli pesticidu Roundup společnosti Bayer narostl na 48 600

Ilustrativní obrázek

Desatero bezpečného chování na veřejnostiČti více
Ilustrativní obrázek

Koruna aneb První případ nakažení koronavirem u nás

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují: včera byl počet nově nakažených po světě poprvé vyšší jak v Číně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie uzavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akciové index rostou o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.