Ranní restart 9.7.2019

09:48 | E V | Diskuze

CZE: Průmysl nečekaně dobrý

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Průmyslová produkce rostla v květnu meziročně o 3,2 %, když o měsíc dříve to bylo o desetinku více. To se dá brát jako pozitivní překvapení, protože data z německého průmyslu jsou v poslední době spíše slabá (květen byl ale relativně příznivý, viz dále) a i české předstihové indikátory naznačovaly podstatně slabší čísla. Překvapením byla především výroba aut, která rostla o necelých 7 %.

Pro celý letošní rok čekáme růst průmyslu o 1,7 % s tím, že data budou mezi jednotlivými měsíci relativně kolísat.

 

CZE: I obchodní bilance výrazně nad odhady

Podle předběžného údaje skončil v květnu přebytek obchodní bilance 24,4 mld Kč. To je o více jak 17 mld více, než tomu bylo v květnu 2018. I zde jde o pozitivní překvapení, když v květnu jsou navíc data ovlivněna negativním sezónním vlivem. Hlavním důvodem za nečekaně vysokým přebytkem je, podobně jako u průmyslu, automobilový sektor, kde došlo ke zvýšení vývozu o téměř 12 mld Kč.

Pro celý letošní rok čekáme přebytek zhruba 100 mld Kč. Aktuálně je přebytek za leden až květen 94 mld. Celkový přebytek tak může být v letošním roce vyšší.

 

CZE: Stavebnictví

A do třetice data z české ekonomiky, tentokrát lehce negativní. Stavební produkce rostla v květnu meziročně jen o 0,2 %, když před měsícem to bylo téměř o 9 %.

Za tímto vývoj stálo pozemní stavitelství, které meziročně pokleslo o 1,6 %. To pravděpodobně souvisí s menším počtem zahájených bytů (o více jak 12 %). V loňském květnu se totiž výrazně rozjela bytová výslavba, která sice stále svižně pokračuje, ale v meziročním vyjádření je nižší.

Naopak inženýrské stavitelství rostlo v květnu meziročně o 5,5 %. Tento příznivý vývoj je ovlivněn silnými veřejnými investicemi do dopravní infrastruktury.

Pro celý letošní rok čekáme růst stavebnictví o zhruba 7 %

 

GER: Průmysl meziročně klesá, ale...

Průmyslová produkce v Německu v květnu rostla meziměsíčně o 0,3 %, ale meziročně byla o 3,7 % nižší. Na první pohled tak zůstává výkonnost německého průmyslu nízká, nicméně druhý pohled již tak špatný není. Bez výroby energií a stavební produkce dosáhl růst zbývající části průmyslu meziměsíčně 0,9 %, což již je podstatně lepší číslo. A především tato „ostatní“ složka, tedy zpracovatelský průmysl (pokud neuvažujeme těžbu, která je také částí průmyslu), má pro ČR zásadní vliv.

Celkově tak stále platí, že německý průmysl prochází slabším obdobím, ale situace není až zase tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář k makroekonomickým indikátorům

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020

Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jaké profese nejvíce ovlivní koronavirus?

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmyslČti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.