Ranní restart 9.6.2020

10:37 | E V | Diskuze

Bytová výstavba se v posledních čtvrtletích probudila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejší den přinesl zajímavá pravidelná makrodata jen ve dvou oblastech: o české průmyslové výrobě v dubnu a o výstavbě v Česku taktéž v dubnu. Průmyslové výrobě (propad meziročně o třetinu) se detailně věnoval hned včera v Bleskovce kolega Jirka Polanský, takže zde uveďme pár čísel ohledně výstavby.

Počet dokončených bytů v 12měsíčním období květen 2019-duben 2020 (jde o hodně kolísavá čísla, proto je lepší se dívat na úhrn za delší období) činil za celé Česko cca 38 tisíc bytů. Počet dokončených bytů byl pouze kolem 35 tisíc.

Jak ukazuje následující graf (a jak radí selský rozum), počet zahájených bytů je slušným prediktorem počtu bytů později dokončených (červená čára). Doba mezi zahájením a dokončením bytu vychází v průměru na zhruba rok, proto je v grafu čára zahájených bytů o tento rok posunutá do budoucnosti, aby byla lépe vidět z ní plynoucí „prognóza“ pro počet dokončených bytů.

Naději na větší počet dokončených bytů v nejbližších měsících v sobě nesou data o zahájených bytech i konkrétně pro Prahu (kde se průměrné zpoždění zdá být pouze 10měsíční). I kdyby ale k onomu nárůstu došlo, bude to jen na úroveň lehce nad 6 tisíc bytů ročně, což je odhadovaná roční potřeba, tj. nezmenší se tím manko nasbírané zejména za období 2011-2016. 

Vcelku příznivý trend (přinejmenším z pohledu těch, kteří doufají ve větší nabídku bytů a domů, a tedy jejich relativní zlevnění) vykazuje v posledních čtvrtletích i orientační hodnota v Česku vydaných stavebních povolení.

V samotném dubnu se produkce pozemního stavitelství (kam patří i bytová výstavba) podle včerejších čísel ČSÚ snížila – zjevně v souvislosti s koronašokem – meziročně o 10,5 %. Dopad byl ale soustředěn výhradně jen na dokončené byty (počet klesl meziročně o 32,5 %), zatímco počet zahájených bytů dokonce vzrostl, a to o 1,5 %.
Skoro to vypadá, jako by se stavební firmy rozhodly své pandemií omezené kapacity napřít na zahajování bytů na úkor dokončování bytů zahájených dříve. Tato struktura by byla do budoucna samozřejmě lepší zprávou, než kdyby to bylo opačně. Jak už ale bylo zmíněno, jde o hodně kolísavá čísla, takže z údaje za jeden měsíc rozhodně nelze vyvozovat silné závěry (v březnu činila meziroční změna u zahájených -30,2 %, u dokončených -6,8 %). 

 

Otazníky nad vládním návrhem schodku 500 mld. Kč

Včera večer vláda ČR oznámila, že navrhne parlamentu novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2020, která bude počítat se schodkem 500 mld. Kč. Původně se plánoval schodek 40 mld., pak 200 mld. a poslední schválená verze zní na 300 mld. Pokud vládní návrh dojde naplnění, výsledkem bude další z tragikomických hokejkových grafů, které v posledních týdnech přicházejí z různých sfér ekonomiky a ve kterých se letošek zcela vymyká historii.

Navýšení schodku o 200 mld. je do značné míry založeno na představě vyšších než původně plánovaných investic, a to zejména do silnic. Snaha investovat je jistě chvályhodná, vyvolává ale minimálně tři otazníky:

(a) zda/jak se podaří vyřešit letitý problém váznutí takovýchto investic na administrativní přípravě (peněz bylo vyhrazeno většinou dost, ale byl problém je utratit),

(b) zda bude mít české stavebnictví dost kapacit na to, aby vládní představy bylo schopno naplnit,

(c) zda má opozice, analytická sféra a média dost času a kapacity na to, aby dokázaly v rychlé lavině nových mnohamiliardových veřejných výdajů včas rozpoznat případné z hlediska české ekonomiky nežádoucí projekty (ať už jsou vládou navrženy v dobré víře nebo třeba ve snaze některých ministrů nenápadně uhrát nějaké „malé domů“); návrat k růstu ekonomiky za cenu dejme tomu nelogicky umístěných sjezdů z dálnic nebo předražených mostů by asi nebyl to pravé ořechové.

Vláda včera schválila také kompenzaci krajům a obcím za ztráty na příjmech dané zejména programem Pětadvacítka (formálně se vyplácí jako vratka DPFO, kterážto daň je v rámci rozpočtového určení daní částečně alokována do příjmů krajů a obcí). Z informací na webu vlády se zdá, že půjde o „turbo-kompenzaci“: vláda uvádí, že kraje a obce přicházejí celkem o necelých 10 mld. Kč, ale chce jim převést celkově téměř 13 mld. Jde ale spíš jen o nějakou nevhodně zvolenou formulaci. 

 

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pandemie koronaviru pomohla k rychlejší digitalizaci realitního trhu

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou nyní nejvíce znevýhodněné profese při žádosti o hypotéku?

Ilustrativní obrázek

Banky nyní zájemce o hypotéky mnohem více prověřují

Ilustrativní obrázek

Češi letos na úpravy bydlení vyčerpají v průměru týden dovolené

Ilustrativní obrázek

Banky zaznamenaly desítky tisíc žádostí o odklad splátek hypoték

Ilustrativní obrázek

Kterých zásadních chyb se vyvarovat při prodeji nemovitostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.