Ranní restart 9.4.2021

10:45 | E V | Diskuze

USA: Týdenní data z trhu práce.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nečekaně velmi mírně zvýšil, když namísto očekávaných 680 tisíc dosáhl 744 tisíc.

Počet pokračujících žádostí, který je nyní zajímavějším ukazatelem, nicméně pokračoval v klesajícím trendu, ačkoliv jen velmi mírně.

I přes horší než očekávaná data pokračuje posilování amerického trhu práce, když se v něm odráží probíhající ekonomické oživení. A to by mělo pokračovat i nadále. Aktuálně je míra nezaměstnanosti kolem 6 %, když pro konec letošního roku čekáme, že by se mohla dostat pod 4 % (viz náš Čtvrtletník z minulého týdne).

 

EMU: Výrobní ceny rostou

V únoru rostly v eurozóně ceny průmyslových výrobců meziměsíčně o 0,5 %, což meziročně znamenalo 1,7 %. Za tímto vývojem stál především růst cen ropy, když poptávkové vlivy stále zůstávají nízké.

Zajímavější údaj nicméně poskytne až březen, kdy inflace vyletí podstatně výše. Důvodem bude nízká srovnávací základna, když v březnu 2020 již eurozóna procházela první vlnou a pandemie a ceny ropy výrazně klesly.

Ani březnová data ale nezpůsobí v centrále ECB nějakou chuť po změně přístupu k měnové politice. Ta zůstane značně uvolněná ještě pěkně dlouho.

 

CZE: Pokles průmyslové produkce

Včera vyšla únorová data z českého průmyslu. Ten meziměsíčně klesnul o 2 %, což v meziročním vyjádření znamenalo zhruba 3% pokles produkce v porovnání s loňským únorem. Čekal se naopak mírný meziroční růst. Navíc došlo k revizi lednového vývoje směrem dolů (celkově z 0,6 na 0,0, nicméně u některých sektorů byla revize dolů relativně výrazná).

Z hlediska trhů ale nejsou nyní únorová (a nebudou ani březnová) čísla až tak důležitá, protože od druhé poloviny dubna by již mělo začít docházet k ekonomickému oživení.

Což je to, na co se trhy nyní soustředí, protože hodnoty produkce během 1Q byly značně ovlivněny lockdownem a dalšími necyklickými vlivy (nedostatek čipů).

Co ale zvyšuje optimismus ohledně druhého čtvrtletí je vývoj nových průmyslových zakázek. Ty rostly mezitočně o 6,7 %, když domácí zakázky byly v porovnání s únorem 2020 vyšší o 1,5 %, nicméně zahraniční o 8,9 %.

Částečně je tento výsledek odrazem toho, že v únoru loňského roku se již zhoršovala situace okolo koronaviru a kvůli vzrůstající nejistotě firmy čelily mírnému poklesu nových zakázek. Druhým důvodem je nicméně blížící se ekonomické oživení, na které se firmy v Eurozóně již nyní s předstihem chystají a české firmy jako subdodavatelé tak evidují růst nových zakázek.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Vídeň zve startupy zpracovatelského průmyslu na květnový festival v rámci ViennaUP´21

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.