Ranní restart 9.10.2020

10:46 | E V | Diskuze

CZE: Maloobchodní tržby v srpnu ještě slušně rostly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera zveřejnil ČSÚ odhad růstu maloobchdních tržeb za srpen. Celkově došlo k růstu tržeb, a to o 0,3 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně. Což se dá brát jako příznivý vývoj.

Čísla za září budou ještě vcelku slušná, což potvrzují naše data karetních transakcí. Zpomalení růstu (či dočasný pokles tržeb) by tak mohlo přijít až s říjnovými daty.

 

USA: Data z trhu práce

Včera byla zveřejněna data z amerického trhu práce za minulý týden. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti mírně klesl na 840 tisíc. Což je stále hodně, nicméně oproti minulým týdnům jde o potvrzení postupného zlepšování trhu práce.

A poklesl také počet běžících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten se dostal mírně pod 11 miliónů osob. I zde pokračuje příznivý trend, byť o něco pomaleji oproti očekávání trhu.

Celkově data z trhu práce nevypadají špatně a dají se brát relativně optimisticky (vzhledem k možnostem). Pro následující týdny a měsíce bude nicméně záležet na tom, zdali v USA propukne druhá vlna pandemie. Pokud by k tomu došlo, opět bychom byli svědky značného nárůstu počtu nezaměstnaných. I proto trhy nyní vyhodnocují příznivé zprávy o aktuálním vývoji relativně chladně a spíše vyčkávají, co bude.

 

CZE: Koruna oslabila

Vzhledem ke zpřísnění opatření proti šíření koronaviru včera došlo k oslabení kurzu koruny. To není překvapivé, když trhy se bojí negativních makro dopadů a počítají nyní s vyšší pravděpodobností možného uvolnění měnové politiky (ačkoliv základní scénář je i nadále stabilita sazeb).

Pro říjen zůstane koruna slabší, a to pravděpodobně mírně nad hladinou 27 Kč/euro (či obecněji poblíž této úrovně). Klíčová zůstane epidemiologická situace. Čím horší bude, tím bude vyšší tendence koruny oslabit. A naopak po stabilizaci a uklidnění situace dojde k posílení kurzu koruny, což může být i relativně silný skokový pohyb směrem k hladině 26 Kč/euro. V tuto chvíli pracujeme s kurzem zhruba 26,20 pro konec letošního roku a vývoj z tohoto týdne to (zatím) nemění.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sedmero tipů pro efektivní home office nejen v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.10.2020

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náboremČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.