Ranní restart 9.10.2019

10:08 | E V | Diskuze

CZE: Nezaměstnanost stabilní ale...

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V září dosáhl podíl nezaměstnaných osob 2,7 % a zůstal tak stejný jako o v srpnu. Čekali jsme o desetinu menší hodnotu, když v září je v datech kladný sezónní efekt spojený s návratem části učitelů do škol a částečně též zapojením studentů do pracovního procesu.

Pokud budeme předpokládat, že tento vliv v datech zůstal, tak by po očištění o sezónnost nezaměstnanost mírně stoupla a to o necelou desetinu. To je konzistentní s naším pohledem, že nezaměstnanost bude v ČR pozvolna růst. A to nejen kvůli vývoji v Německu, ale především z důvodu dlouhodobé neudržitelnosti aktuálně výrazně nízké míry nezaměstnanosti. I tak ale nepůjde o řádné dramatické pohyby, když čekáme růst míry nezaměstnanosti ročně o zhruba půl procentního bodu.

Celkově tak trh práce zůstává napjatý, když převis volných míst nad počtem uchazečů zůstává výrazný.

 

CZE: Maloobchod i nadále silný


Meziroční růst maloobchodních tržeb dosáhl v srpnu 4,6 %, což se dá brát jako příznivé číslo potvrzující, že domácí poptávka zůstává silná. Toto číslo je očištěné o vliv pracovních dní, když bez tohoto očištění dosáhl růst 3,7 % (srpen 2019 měl o jeden pracovní den méně než srpen 2018).

Vysoký růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i nadále. Spolu s mírným zpomalováním trhu práce (vedle mírného růstu míry nezaměstnanosti bude pozvolna slábnout i mzdový růst) bude zpomalovat i růst maloobchodních tržeb. I tak ale zůstane velmi slušný, když v příštím roce čekáme zhruba 3,5% růst.

 

Brexit update


Mezi UK a EU se intenzivně jedná, ale situace zůstává nejistá. Angela Merkelová včera řekla Johnsonovi, že Severní Irsko musí zůstat v celní unii s EU. Což Johnsonův nedávný návrh neobsahuje (respektive ne v této podobě). A Donald Tusk tweetnul otázku na Borise Johnsona, co vlastně chce.

Boris pravděpodobně bude nyní obviňovat EU, že je to ona, kdo zablokoval dohodu. To, že EU na Johnsonův návrh nepřistoupí, bylo jasné ještě před jeho odesláním představitelům EU. Ale pro Johnsona to bude znamenat politické body, protože je stále populárnější než Corbyn a navíc se k němu mohou vrátit voliči Strany pro Brexit. Johnson tak stále hraje vysokou hru, kterou mu navíc usnadňuje Corbyn, který tvrdošíjně trvá na tom, že v případě pádu Johnsona by to měl být on, kdo povede širokou koalici. Což je přo řadu poslanců ještě nepřijatelnější varianta, než brexit samotný.

Bude to zajímavý měsíc. Někdy si už i říkám, že by to už mělo skončit klidně i tvrdým brexitem, hlavně aby se už snížila nejistota a bylo jasno. Na druhou stranu je nyní podle průzkumů pro Remain pravděpodobně nadpoloviční většina Britů a navíc Johnson reprezentuje radikální křídlo, které podporuje jen velmi malá část populace i mezi brexitáři (většina chce brexit s dohodou). Tak stále nezbývá než doufat, že se situaci nakonec nějak podaří vyřešit.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce v recyklaci plastových obalů

Ilustrativní obrázek

5 tipů - Co dělat, když nedorazí balík

Ilustrativní obrázek

Zima a její specifické škody, jak se proti nim pojistit?

Ilustrativní obrázek

Stavitel luxusních domů Toll Brothers překonal očekávání

Ilustrativní obrázek

Zájem o práci v obchodě a logistice mírně roste

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflaceČti více
Ilustrativní obrázek

DAX s úterním ránem oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy spíše klesají; nervozita pokračuje, am. ministr zemědělství nevěří v „celní hike"

Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy uzavírají s drobným růstem

Ilustrativní obrázek

Saúdové upsali 1,5 % akcií Aramco za 25,6 mld. USD, IPO tak firmu ocenilo na rekordních 1,7 bil. USD

Ilustrativní obrázek

Německé akcie otevřely na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.