Ranní restart 8.8.2019

10:04 | E V | Diskuze

Český maloobchod pořád ve formě

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Tržby v českém maloobchodě očištěné o kalendářní i sezónní vlivy se v červnu zvýšily reálně o 6,2 %. Poměrně vysoké číslo (cca 1,5 procentního bodu nad očekáváním trhu) potvrzuje, že domácnosti se ani nadále nebojí utrácet.

Není divu: v zahraničí se sice zatahuje obloha, ale český trh práce je zatím i nadále napjatý k prasknutí (svižný růst mezd, nízká nezaměstnanost). Jak ukazuje graf níže, i nadále se do popředí dere prodej přes internet (a zásilkovou službu).

Německý průmysl naopak z formy

Průmyslová výroba v Německu v červnu poklesla meziměsíčně o 1,5 %, meziročně -5,2 % (trh čekal -3,1 %; všechna čísla jsou očištěná o kalendářní i sezónní efekty).

Bez energetiky a stavebního průmyslu byl meziměsíční pokles -1,8 %. Tentokrát (na rozdíl od loňského teplého podzimu) tedy nelze pokles německého průmyslu svádět na mimořádně slabou spotřebu energií.

Potíže v německém průmyslu (které začaly už loni na jaře – viz modrá čára v grafu níže) tedy pokračují, a to déle, než jsme předpokládali. Ostatně i obchodní válka mezi Čínou a USA, která je nejspíš jedním z hlavních faktorů německého průmyslového vadnutí, se táhne déle, než se všeobecně očekávalo.

Roste tak pravděpodobnost, že ona komfortní „fronta na českou makro-zmrzlinu“ (o níž jsem psal předevčírem) se přece jen asi dost rychle zkracuje: naznačila to poměrně špatná úterní čísla o českém průmyslu za červen.

Odtud dále plyne, že náš výhled pro výhled sazeb bude třeba začít posouvat – i když zatím jen mírně – směrem dolů: pomalu opouštíme představu, že ČNB příští rok zvýší sazby. Náš nový výhled v kompletní podobě však bude hotov v 2. půlce září, a do té doby se může ještě leccos přihodit…

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby plynu vzrostly o 59 mil. kub. st.

Ilustrativní obrázek

Zpráva o zájmu CEO Volkswagenu na koupi podílu v Tesle dle mluvčího byla falešná

Ilustrativní obrázek

Zloději ročně odcizí mototrky za 18 milionů, dopadena je pouze čtvrtina z nich

Ilustrativní obrázek

CEO Volkswagenu: „Do Tesly bych bez váhání investoval“

Ilustrativní obrázek

Co očekávat od Fedu / BIG Expert - zahraniční trhy: týden od 19. 8. 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,93%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.