Ranní restart 8.11.2019

09:53 | E V | Diskuze

ČNB: Sazby beze změny

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Na včerejším zasedání se ČNB rozhodla poměrem hlasů 5:2 ponechat sazby na stávající úrovni. Hlavním důvodem byl protiinflační vývoj v zahraničí a převažující rizika ve světové ekonomice.


Zajímavá je nová prognóza ČNB, která má v sobě nakresleno dvojí zvýšení sazeb (do 1Q 2020) a pak dvě snížení sazeb (do konce roku 2020).

Celkově se přikláníme k tomu, že bankovní rada ponechá sazby ve zbytku letošního roku a v roce příštím beze změny (viz naše včerejší Bleskovka).

 

UK: Beze změny i Bank of England


Také britská centrální banka včera ponechala sazby beze změny. Překvapivý byl poměr hlasování (7:2), když se nečekalo, že dva členové budou hlasovat pro snížení sazeb.


Na tiskové konferenci byl guvernér lehce pesimistický ohledně vývoje ekonomiky, když mluvil o rizicích vychýlených směrem dolů. Což samozřejmě není překvapivé.


Pokud by se zhoršil vývoj ve světové ekonomice, který by negativně ovlivnil britskou ekonomiku, nebo by přecejenom došlo k tvrdému brexitu, Bank of England by šla se sazbami rychle dolů. Pokud se situace uklidní, čekáme, že BoE si dá chvíli pauzu, nechá ekonomiku nadechnout a v roce 2021 zvýší sazby (základní scénář naší prognózy).

 

ČR: Maloobchod silný


Růst maloobchodních tržeb dosáhl meziročně v září 5,1 % a zůstává tak výrazný. Jeho vývoj je tažen především silným trhem práce.
 
Tento vývoj bude pokračovat i nadále, nicméně spolu se slábnoucím růstem mezd bude i růst maloobchodních tržeb zvolňovat. I přesto ale zůstane vysoký.

 

Obchodní války update


USA a Čína se dohodly, že budou postupně odstraňovat vzájemná cla. Obě strany tuto dohodu nazývají „první fází“ a chtějí jí podepsat v řádu týdnů.


Ačkoliv je Trump nevypočitatelný a je schopen cla znovu nečekaně zvýšit, tentokrát si myslíme, že má opravdu zájem na uklidnění situace. Příští rok jsou v USA volby a ekonomický vývoj je pro řadu voličů klíčový. Proto se může situace okolo obchodních válek opravdu uklidnit, minimálně dočasně. 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Americké maloobchodní společnosti

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 18.11.2019

Ilustrativní obrázek

Erste Group Bank zamýšlí odkoupit své podřízené dluhopisy se splatností 2022

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k růstu minimální mzdy

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.11.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevírá s kosmetickou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 3Q kupoval a prodával Warren Buffet?

Ilustrativní obrázek

Fond Morgan Stanley Pathway International zařadil do portfolia akcie softwarové společnosti Avast

Ilustrativní obrázek

Německý DAX odevzdává ranní zisky

Ilustrativní obrázek

Naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou povzbudila asijské akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.