Ranní restart 8.11.2019

09:53 | E V | Diskuze

ČNB: Sazby beze změny

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Na včerejším zasedání se ČNB rozhodla poměrem hlasů 5:2 ponechat sazby na stávající úrovni. Hlavním důvodem byl protiinflační vývoj v zahraničí a převažující rizika ve světové ekonomice.


Zajímavá je nová prognóza ČNB, která má v sobě nakresleno dvojí zvýšení sazeb (do 1Q 2020) a pak dvě snížení sazeb (do konce roku 2020).

Celkově se přikláníme k tomu, že bankovní rada ponechá sazby ve zbytku letošního roku a v roce příštím beze změny (viz naše včerejší Bleskovka).

 

UK: Beze změny i Bank of England


Také britská centrální banka včera ponechala sazby beze změny. Překvapivý byl poměr hlasování (7:2), když se nečekalo, že dva členové budou hlasovat pro snížení sazeb.


Na tiskové konferenci byl guvernér lehce pesimistický ohledně vývoje ekonomiky, když mluvil o rizicích vychýlených směrem dolů. Což samozřejmě není překvapivé.


Pokud by se zhoršil vývoj ve světové ekonomice, který by negativně ovlivnil britskou ekonomiku, nebo by přecejenom došlo k tvrdému brexitu, Bank of England by šla se sazbami rychle dolů. Pokud se situace uklidní, čekáme, že BoE si dá chvíli pauzu, nechá ekonomiku nadechnout a v roce 2021 zvýší sazby (základní scénář naší prognózy).

 

ČR: Maloobchod silný


Růst maloobchodních tržeb dosáhl meziročně v září 5,1 % a zůstává tak výrazný. Jeho vývoj je tažen především silným trhem práce.
 
Tento vývoj bude pokračovat i nadále, nicméně spolu se slábnoucím růstem mezd bude i růst maloobchodních tržeb zvolňovat. I přesto ale zůstane vysoký.

 

Obchodní války update


USA a Čína se dohodly, že budou postupně odstraňovat vzájemná cla. Obě strany tuto dohodu nazývají „první fází“ a chtějí jí podepsat v řádu týdnů.


Ačkoliv je Trump nevypočitatelný a je schopen cla znovu nečekaně zvýšit, tentokrát si myslíme, že má opravdu zájem na uklidnění situace. Příští rok jsou v USA volby a ekonomický vývoj je pro řadu voličů klíčový. Proto se může situace okolo obchodních válek opravdu uklidnit, minimálně dočasně. 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k průměrné mzdě

Ilustrativní obrázek

Video komunikační služba Zoom reportovala čísla za 1Q FY21 i výhled nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Co firmám pomohlo zvládnout epidemii? Moderní technologie

Ilustrativní obrázek

Adidas: prodej v Číně se zotavil nad očekávání rychle, varování ohledně globálních tržeb zůstalo

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 4.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.