Ranní restart 7.8.2020

10:34 | E V | Diskuze

ČNB a průmysl bez větších překvapení.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včerejšek přinesl dva důležité údaje ohledně české ekonomiky: nastavení měnověpolitických nástrojů České národní banky na dalších cca 7 týdnů a výsledky českého průmyslu v červnu.

Ohledně ČNB se očekávalo ponechání všech nástrojů na stávající úrovni (tj. zejm. repo sazba na 0,25 %), a tak to také dopadlo. Mimochodem – beze změn nechala svou klíčovou sazbu včera také Bank of England.

Česká průmyslová výroba zaznamenala v červnu propad meziročně o 11,3 %. Šlo vlastně o dobrou zprávu: v průměru se podle Reuters očekával propad o -14,3 %. 

 

Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

Zde nabídnu čísla v souhrnnější podobě: graf ukazuje hodnotu výroby v daném odvětví v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem covidu, tj. v „mírovém“ období březen 2019 - únor 2020. Obrázek tak dává představu, jak hodně bylo to které odvětví covidem postiženo.

Pro větší přehlednost jsou odvětví, která už se z covid-šoku zcela vymanila, vyznačena v grafu zelenými pruhy. Jak vidno, těchto korona-šampiónů je hned několik: jde např. o výrobu nápojů a výrobků papírových a plastových. Kupodivu v tomto seznamu prvních na pásce nenajdeme – jakkoli bychom je tam možná čekali – průmysl potravinářský a už vůbec ne průmysl farmaceutický.

Nelze vyloučit, že letošní červen byl v některých odvětvích z různých důvodů výjimečný. I když ale vezmeme namísto samotného června průměr za letošní duben až červen s nejmenšími ztrátami prošla krizí opět především ta odvětví, která jsou v grafu v grafu vyznačena zeleně (přidává se k nim ještě výroba elektrických zařízení). V tomto pohledu však ani pro ona nejodolnější odvětví není průměr za zmíněné tři měsíce nad 100. I těm nejlepším zkrátka trvalo tři měsíce, než se dostaly na předkoronavirový normál.

Zajímavý je konkrétně rozdíl mezi průmyslem potravinářským (v červnu 92 % průměru za 3/19-2/20) a nápojářským (105 %). Vysvětlením může být snad fakt, že určitou část potravinářské produkce (zejm. asi pečivo – např. váha samotného chleba ve spotřebním koši činí úctyhodné 1,3 %) si domácnosti po úderu karanténních opatření začaly připravovat doma. Naproti tomu sirupy (pro výrobu šťáv), pivo, džusy atp. si doma většina z nás během jara vyrábět asi nezačala.

Dobré zprávy z Německa 1: průmyslové objednávky

Až velmi dobré zprávy přišly včera z německého průmyslu: tamní tovární objednávky stouply v červnu meziměsíčně o téměř 28 % (trh čekal „pouhých“ 10,1 %). V květnu to bylo 10,4 %.

Hlavním tahounem byly domácí objednávky s mzm. růstem o 35,3 % (zahraniční rostly tempem 22 %). Dechberoucí byl mzm. nárůst objednávek zejména v automobilovém průmyslu: +66,5 %.

Spíš než o růstech bychom však měli mluvit o korekcích ještě větších jarních propadů. Za celý průmysl byly totiž objednávky v červnu stále ještě 11,3 % pod úrovní letošního února, tedy doby těsně před nástupem covidu. A v samotném automotive činí tato „mezera“ dokonce -12,2 %.

 

Dobré zprávy z Německa 2: průmyslová výroba

Dnes ráno přišla další dobrá zpráva o německém průmyslu v červnu, tentokrát ohledně samotné produkce: meziměsíčně (po všech očištěních) vzrostla o 8,9 % (čekalo se 8,1 %); květnová hodnota byla 7,4 %. Meziroční srovnání vychází ovšem ještě pořád pod nulou: tentokrát -11,7 %. Následující graf ukazuje, že německá průmyslová produkce (modrá čára) má před sebou ještě značný kus cesty, než se dostane na hodnoty předchozích let. Naproti tomu německé stavebnictví (v grafu červená čára) je na tom pořád ještě poměrně velmi dobře.

Konkrétně automobilový průmysl zaznamenal v červnu meziměsíční růst o 54,7%. Oproti letošnímu únoru byl ale ještě pořád o více než 20 % níže.

 

Dobré zprávy z amerického trhu práce

V USA nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti poklesly v týdnu končícím 1. srpna na cca 1,2 milionu z (revidovaných) 1,4 mln v předchozím týdnu. Trh čekal opět 1,4 mln; jde tedy o příjemné překvapení ohledně zotavování tamního trhu práce. Sezónně upravený počet Američanů pobírajících podporu v nezaměstnanosti od počátku května klesá.

V pozadí lze samozřejmě najít i zprávy špatné: federální „přilepšení“ (ke státní podpoře) ve výši 600 dolarů s koncem července skončilo, takže noví nezaměstnaní už na tom budou s příjmem výrazně hůř (ledaže bude nakonec schválena nějaká nová forma dodatečné podpory, o čemž se zatím jen jedná). A horší příjmy znamenají slabší poptávku domácností.

Druhý stín uvedených čísel spočívá v tom, že zatímco většina lidí propuštěných v prvních měsících koronakrize předpokládala brzký návrat do práce (protože firmy zavíraly převážně ve spojitosti s přechodnými karanténními opatřeními vlády), mezi lidmi, kteří se o podporu hlásí teď, už takový optimismus nepanuje – teď už se hluboká ale krátká koronakrize přeměňuje na standardní recesi plynoucí ze spotřební a investiční váhavosti domácností a firem.

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prohlášení k uzavření restaurací od 22:00 h

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na rovnost žen a mužů

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ve firmě? Při podezření nemá smysl čekat

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.