Ranní restart 7.6.2019

09:19 | E V | Diskuze

CZE: Příznivá data z průmyslu a obchodní bilance

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V dubnu rostla průmyslová produkce o 3,3 % meziročně a 0,8 % meziměsíčně. Data byla nad očekáváním.

To ukazuje, že český průmysl je na tom stále dobře a loňské zpomalení v eurozóně se ho dotklo jen částečně. Na začátku letošního roku se navíc situace v eurozóně začala opět zlepšovat, což potvrzuje silný růst zakázek (domácí i zahraniční nové zakázky rostly v dubnu zhruba o 9 %). Proto ohledně českého průmyslu můžeme být i pro následující měsíce relativně optimističtí.

V dubnu dosáhl přebytek obchodní bilance 17,6 mld. Kč. Ačkoliv byla tato data kladně ovlivněna sezónním vlivem, vysoký přebytek obchodní bilance zůstal relativně vysoký i po očištění. Oproti loňskému roku byl přebytek o 1,2 mld vyšší.

CZE: Silný růst stavebnictví

A příznivá zpráva přišla i ze sektoru stavebnictví, kde jeho celková produkce se v dubnu meziročně zvýšila o 8,9 %. Rostou obě složky, tedy jak pozemní stavitelství (6,5 %), tak i inženýrské (16,8 %). Pozemní stavitelství táhne nahoru bytová výstavba. V sektoru inženýrského stavitelství se více rozběhly veřejné investice do dopravní infrastruktury.

EMU: Růst HDP potvrzen

Zpřesněný odhad Eurostatu potvrdil, že eurozóna v prvním čtvrtletí letošního roku rostla o 0,4 % mezičtvrtletně. To se dá vzít jako příznivé číslo, které naznačuje, že zpomalení ze druhé poloviny loňského roku by mělo být za námi a letos se bude ekonomický vývoj v EMU pozvolna zlepšovat.

Eurostat také zveřejnil první odhad složek HDP. Růst v eurozóně táhne především spotřeba domácností. Ta je tažena vcelku (tedy na eurozónu) nízkou mírou nezaměstnanosti (7,6 % v dubnu) a růstem zaměstnanosti (1,3 % meziročně v prvním čtvrtletí). K růstu přispívají také fixní investice, jejichž příspěvek je ale kompenzován poklesem zásob. A velmi pozvolna se zlepšuje také zahraniční obchod.

ECB: Posun časování prvního zvýšení sazeb Včera zasedala

ECB, která podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba tak zůstává na 0 % a depozitní na -0,4 %.

Především ale došlo k prodloužení termínu prvního zvýšení sazeb. Do teď ECB komunikovala, že v prvnímu zvýšení sazeb nedojde před koncem letošního roku. Nyní ECB říká, že sazby zůstanou na stávajících úrovních nejméně do poloviny roku 2020.

My jsme oproti ECB ještě o něco skeptičtější. V naší únorové prognóze jsme čekali první zvýšení ve druhém čtvrtletí příštího roku (zhruba půl roku později, než komunikovala ECB). A v naší nové prognóze dojde pravděpodně k posunu oproti ECB až na přelom let 2020/2021. Důvodem posunu očekáváného termínu prvního zvýšení sazeb je stále relativně křehký vývoj v eurozóně a prodloužení období vysoké nejistoty (posun brexitu i jednání mezi EU a USA ohledně zahraničního obchodu).

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.