Ranní restart 7.5.2019

09:53 | E V | Diskuze

Dvě malá milá překvapení z eurozóny

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Maloobchodní tržby v eurozóně zaznamenaly v březnu meziměsíční stagnaci, zatímco trh čekal pokles 1 desetinku. Stejně velké (tedy spíš malé) bylo překvapení v meziročních číslech (skutečnost 1,9 %, očekávání 1,8 %). Na druhé straně meziměsíční stagnace není samozřejmě sama o sobě nijak zvlášť příznivý signál. Nejde ale o fináln í čísla, Eurostatu chybí údaje z pěti zemí, mj. i z Česka (české číslo vychází až dnes).

Překvapení v kladném směru přinesl také květnový index důvěry investorů počítaný firmou Sentix: hodnota 5,3 b. byla zřetelně nad očekáváním (1,2 b.). jak je vidět z grafu, zlepšily se obě složky indexu.

Může jít mj. o dopad příznivých zpráv, které v posledních týdnech přicházely z průběhu jednání mezi USA a Čínou ohledně nastavení jejich vzájemných obchodních vazeb.

Trumpova hrozba vyšších cel na čínský dovoz

Je ale optimistické hodnocení vývoje v této otázce i dnes stále ještě na místě? Prezident Trump v neděli přes Tw itter oznámil, že rozhovory s Čínou jdou vpřed příliš pomalu, a tedy že od pátku hodlá uvalit na čínské dovozy do USA v hodnotě 200 mld. USD clo 25 % namísto dosavadních 10 % (tj. že hodlá udělat to, co chtěl udělat už v lednu, ale tehdy zvýšení cel odložil, aby dal naději jednání s Čínou); a v blízké budoucnosti by prý mohl uvalit clo 25 % na dalších 325 mld. USD dovozů, na které zatím USA žádné clo neuvalují.

Trumpův ekonomický poradce Kudlow nicméně Trumpův krok označil jako „varování“. A hlavní americký vyjednavač Lighthizer včera taktéž mluvil pouze o „hrozbě“ (vyvolané snahou Číny vycouvat z některých už dojednaných závazků) a zdůraznil, že dohoda je pořád ještě možná.

Není tedy vůbec vyloučeno, že Trump tuto svou nejnovější pohrůžku použil jen jako vyjednávací tah a že ji ve skutečnosti nehodlá zrealizovat. Americké trhy se zdají zatím přijímat právě tuto mírnější interpretaci: Dow Jones index new yorské burzy sice během včerejška klesl až o 1,8 %, ale nakonec uzavřel se ztrátou pouhých 0,3 %.

Čínské investiční otazníky

A když už je řeč o Číně, dovolím si na závěr dnešního Ranního restartu přiložit i text sloupku, který jsem napsal pro dnešní vydání deníku E15:

Prezident Miloš Zeman si na své poslední návštěvě Číny postěžoval, že dříve avizovaná záplava mnohamiliardových investic ze Země středu do Česka se zatím moc nekoná.

Čísla to vskutku potvrzují. Co se týče toků investic, data za rok 2018 dokonce ukazují odliv zpět do Číny, a to ve výši kolem 15 miliard korun. Co se týče celkového dosaženého objemu investic, dostupná jsou data zatím pouze ke konci roku 2017, a ta říkají, že z Číny pocházely investice za cca 23 miliard korun.

Předběžně tedy můžeme odhadnout, že během roku 2018 se zhruba polovina čínských investic z Česka zase vypařila. A onen zbytek, který tady zůstal, nejspíš nepředstavoval ani polovinu procenta celkových zahraničních investic v Česku. Což není mnoho, řekl by klasik.

Českému prezidentovi je třeba přiznat jeden úspěch: povedlo se mu vyvolat v českých médiích dojem, že příchod čínských investic bude pro českou prosperitu velmi důležitý. Nejlepším dokladem jsou vyčítavá slova jeho kritiků ve smyslu „pane prezidente, kdepak jsou ty čínské miliardy, co jste nám nasliboval?“.

Na místě je ale klást si nejdřív úplně jiné otázky. Jsou skutečně požehnáním investice ze země, v níž nejvyšší šéf obří firmy, která se rozhodla v Česku přece jen aspoň trochu investovat, může zničehonic beze stop zmizet a náš prezident se musí doptávat, kde a jak vlastně tento šéf skončil? Stojíme o investice ze země, v níž je dělicí čára mezi ekonomickými a geopolitickými motivy mimořádně nejasná? Přinesou nám tyto investice nějaké cenné knowhow? Posunou čínské investice českou produktivitu výše?

A především: Budou k tomuto posunu potřební vzdělaní čeští zaměstnanci odměnění vysokými mzdami? Nebo případný příliv čínských peněz následně povede pouze k dalšímu zesílení tolik kritizovaného odlivu dividend do ciziny?

Čínské peníze bychom měli natěšeně vyhlížet až podle toho, jak si odpovíme na tyto otázky.

 

 

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.7.2018Čti více
Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy končí v zeleném

Ilustrativní obrázek

Index DAX roste

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Je americký dolar silný, nebo není?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.