Ranní restart 7.11.2019

09:46 | E V | Diskuze

Západ překvapil převážně mírně dobře

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Společnost IHS Markit včera zveřejnila finální říjnovou hodnotu indexu PMI pro eurozónu. Úroveň 50,6 (oproti předběžné 50,2) značí, že lehounce převažovalo (stále ještě) pozitivní celkové vnímání situace.

Není to žádná sláva, ale přece jen je to víc než v září (50,1 = nejnižší hodnota za posledních 6 let), takže lze dokonce mluvit o mikroskopickém zlepšení.


Podobně lehce optimisticky vyzněl zářijový růst maloobchodních tržeb v eurozóně: meziměsíčně po sezónním očištění 0,1 % (čekala se stagnace, v srpnu činil růst 0,3 %).


Konečně třetí spíš příjemné číslo: meziměsíční růst objednávek registrovaných německým zpracovatelským průmyslem činil (opět po všech očištěních) roztomilých 1,3 % (trh čekal 0,1 %).

Jde samozřejmě o velmi kolísavé číslo, takže zajímavější je spíš trend posledních měsíců (viz graf indexu objednávek níže): objednávky slábly už loni, a to ve své zahraniční složce (modrá čára). Tento vývoj byl dán pravděpodobně hlavně neochotě firem investovat, kterážto neochota byla a je důsledkem nejistot kolem brexitu. Zahraniční složka se sice počátkem letošního roku stabilizovala, vzápětí však prudce spadly pro změnu domácí objednávky (černá čára). Teď se ale dá pozorovat náznak mírného oživení nebo aspoň stabilizace v obou složkách.
  

Pro úplnost dodejme, že lehce pozitivně vyzněla i včera vydaná čísla týkající se českého průmyslu v září. Bližší komentář nabídl kolega Jirka Polanský už včera v Bleskovce.


Jediná (ale taky jen drobná) vada na kráse posledních čísel je tak dnes ráno zveřejněný vývoj německé průmyslové výroby v září: meziměsíční pokles o 0,6 % (tržní odhad mluvil o poklesu o 0,4 %).

 

ČNB dnes sazby nejspíš nezmění


Dnes bude bankovní rada ČNB jednat o nastavení úrokových sazeb. Trh ani my ani většina našich kolegů na jiných pracovištích však žádnou změnu sazeb nečekáme: ze dvou členů BR, kteří v září hlasovali pro zvýšení sazeb (Marek Mora, Vojtěch Benda), z této pozice jeden (Marek Mora) v nedávném rozhovoru couvl ke stabilitě. Nikdo další kromě Vojty Bendy se k preferenci růstu sazeb v posledních týdnech nepřihlásil.


Stabilita sazeb dává vcelku smysl – česká ekonomika je sice v poněkud lepší kondici, než se čekalo před dvěma měsíci, ale zahraničí je na tom v tuto chvíli oproti očekávání naopak hůř. 

Zdroj:Michal Skořepa, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Target překonal svými výsledky odhady analytiků a vydal výhled pro 4QFY19

Ilustrativní obrázek

Ukrajina – nevytěžený potenciál

Ilustrativní obrázek

Vánoce aneb čas zaneprázdněných kurýrů

Ilustrativní obrázek

Medtronic zveřejnil tržby nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Novostavby musí být od nového roku o pětinu úpornější. Novému předpisu by nevyhověla třetina stávajících domů

Ilustrativní obrázek

TJX Cos reportuje výsledky za 3QFY20 a navyšuje výhled pro FY20Čti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ a EMH se podmínečně dohodli na partnerství a investici do cínoveckého projektu těžby lithia

Ilustrativní obrázek

Frankfurt dnes otevřel v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Ex-šéf Uberu prodal akcie firmy v hodnotě 882 mil. USD

Ilustrativní obrázek

Asie v záporu, americký Senát podpořil Hong Kong

Ilustrativní obrázek

Nasdaq si vylepšil rekord, S&P a Dow Jones mírně klesly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.