Ranní restart 6.8.2020

10:41 | E V | Diskuze

CZE: Maloobchod meziročně nižší.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera zveřejnil ČSÚ červnový maloobchod. Tržby v něm se meziměsíčně zvýšily o 0,2 %; meziročně byly ale nižší o 1,3 %. Za to může hlavně meziroční pokles nákupů potravin a pohonných hmot, tedy položek, které jsou značně rozkolísané. Naopak tržby za nepotravinářské zboží se zvýšily i meziročně, když je táhl nahoru lepší sentiment domácností a odložená spotřeba. Více ve včerejší Bleskovce.

 

EMU: Maloobchod v ukázkovém „V“

Včera vyšel malooobchod také za celou eurozónu. V červnu došlo k meziměsíčnímu zvýšení o 5,7 % a maloobchod je v kladném růstu i meziročně (1,3 %). To potvrzuje aktuální zlepšení sentimentu a vývoje ekonomické aktivity. Navíc profil vývoje maloobchodních tržeb má tvar „V“, což je určitě dobře.

Na druhou stranu ale samozřejmě vyhráno není. Trh práce se bude pozvolna zhoršovat, efekt odložené spotřeby vyprchá a rizika spojená s covidem budou ještě nějakou chvíli pokračovat. Celkově tak v dalších měsících může být růst tržeb nízký nebo lehce záporný. Nicméně i tak data potvrzují opatrný optimismus.

 

USA: Jen mírné zlepšení na trhu práce

Tento týden budou vycházet měsíční data z amerického trhu práce. Jako první vyšel včera ADP report se změnou počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Těch bylo v USA v červenci vytvořeno jen 167 tisíc, což bylo výrazně pod odhady. Na druhou stranu vzhledem k epidemiologické situaci se oživení na trhu práce pravděpodobně posune o 1-2 měsíce dozadu, a proto to až tak vysoké překvapení není.

Dnes vyjdou týdenní data s počtem osob žádající o podporu v nezaměstnanosti a v pátek míra nezaměstnanosti.

 

EMU: Složené PMI

Včera byla také zveřejněna finální data složených indexů PMI, která potvrdila vcelku příznivý vývoj, když PMI je v řadě klíčových ekonomik nad 50 body. Oproti předběžným odhadům nedošlo k výraznější změně.

V Německu dosáhl složený index (průmysl+služby) 55,3 bodů, z toho služby skončily na 55,6 bodu. Eurozóna hlásí celkové PMI na 54,9 bodech a služby na 54,7.

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Prohlášení k uzavření restaurací od 22:00 h

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na rovnost žen a mužů

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ve firmě? Při podezření nemá smysl čekat

Ilustrativní obrázek

Banka Citigroup obnoví propouštění zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.