Ranní restart 6.5.2020

10:45 | E V | Diskuze

Nákupy aktiv v rozporu se zákony?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Sledovanou událost včerejška představovalo rozhodnutí německého ústavního soudu v otázce nákupů státních dluhopisů ze strany ECB. Přesněji řečeno soud se zabýval otázkou, zdali program PSPP (Public sector purchase programme) byl v souladu s německým právem. A k jakému závěru dospěl? Jak mnozí očekávali, padl verdikt, že program by mohl být nelegální. ECB však získala tříměsíční lhůtu, během níž může shromáždit dostatek důkazů, které by nákupy aktiv ospravedlnily.

Soud zároveň rozhodl, že Německo ukončí svou účast v programu, pokud se ECB nepodaří prokázat, že nákupy jsou v souladu se zákony. Jak píše server Politico.eu, německým ekonomům a politikům se mimo jiné nelíbí skutečnost, že nákupy státních dluhopisů staví německé daňové poplatníky do značně znevýhodněné pozice a z dlouhodobého hlediska oslabují euro.

Rozhodnutí soudu se však netýkalo programu, který vznikl v březnu tohoto roku a jeho cílem je eliminace negativních ekonomických dopadů pandemie. Předmětem sporu je program nákupů aktiv, který vznikl v roce 2015 a jehož prostřednictvím byly nakoupeny státní dluhopisy v hodnotě 2,1 bilionů eur.

V souvislosti s touto událostí bylo sledováno euro. To se na páru s dolarem během včerejšího rána pohybovalo kolem 1,08 EUR/USD, a tedy oslabilo. Důvod oslabení však spočíval zejména ve výrocích politických představitelů na druhém břehu oceánu. Nejprve Mike Pompeo obvinil Čínu z úniku koronaviru z laboratoře, když následně Donald Trump pohrozil svou oblíbenou zbraní, a tedy cly. Rovněž se nezdráhal pohrozit vypovězením smlouvy v případě, že by Čína neodebírala americké výrobky. Zvýšená nervozita na trzích tak vedla k odlivu prostředků do bezpečného přístavu v podobě dolaru. 

 

Ceny průmyslových výrobců poklesly

Jak včera informoval Eurostat, ceny průmyslových výrobců v eurozóně poklesly. V meziměsíčním vyjádření se březnové ceny snížily o 1,5 % a v meziročním o 2,8 %. V únoru dosahoval pokles zhruba poloviční úrovně. Co se týká jednotlivých složek, nejvýraznější pokles cen zaznamenali výrobci v energetickém sektoru, ve kterém došlo ke snížení v rozsahu 5,5 %. Příští měsíc by ceny průmyslových výrobců měly opět poklesnout. Trh očekává hodnoty ve výši -1,3 % meziměsíčně a -2,6 % meziročně.

 

V USA se nálada nelepší

Předstihové indikátory nenaznačují příznivý vývoj ekonomiky. Včera byly zveřejněny finální hodnoty PMI, přičemž kompozitní ukazatel pokles na 27 bodů. V březnu dosáhl totožný ukazatel 40,9 bodů. I nadále platí, že nálada ve službách je horší nežli v průmyslu. Důvodem je samotná povaha služeb, kdy sociální distancování a karanténní opatření doléhají na tento sektor významněji.

Vedle PMI byl zveřejněn ukazatel ISM v nevýrobním sektoru. Jeho hodnota poklesla na 41,8 z 52,2 bodů, když na jedné straně dubnový výsledek předčil tržní očekávání, avšak na té druhé se jednalo o nejvýraznější pokles od března roku 2009.

V rámci jednotlivých komponentů vykázala nejnižší hodnoty složka vztahující se k obchodní činnosti a zaměstnanosti. Samotná míra nezaměstnanosti pak bude zveřejněna tento pátek. Jak však naznačují počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti – v průběhu šesti týdnů dosáhly zhruba 30 milionů – dubnová hodnota významně převýší březnové výsledky, kdy míra nezaměstnanosti činila 4,4 %.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Investiční vozy jako uchovatel hodnoty

Ilustrativní obrázek

Výsledky ASML za 2Q zaostaly za očekáváním, společnost však čeká silnější 3Q a růstový rok

Ilustrativní obrázek

Průzkum 2020: pro dvě třetiny mladých Čechů je v práci nejdůležitější flexibilita

Ilustrativní obrázek

Soudní dvůr Evropské unie anuloval rozhodnutí Evropské komise, Apple tak nemusí platit 13 mld. eur

Ilustrativní obrázek

10 důvodů, proč neotálet s koupí ojetiny

Ilustrativní obrázek

Bude v budoucnu BOZP řešit i naši duševní pohodu?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke společnosti Tesla

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v plusu, v záporu pouze Continental

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.