Ranní restart 6.5.2020

10:45 | E V | Diskuze

Nákupy aktiv v rozporu se zákony?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Sledovanou událost včerejška představovalo rozhodnutí německého ústavního soudu v otázce nákupů státních dluhopisů ze strany ECB. Přesněji řečeno soud se zabýval otázkou, zdali program PSPP (Public sector purchase programme) byl v souladu s německým právem. A k jakému závěru dospěl? Jak mnozí očekávali, padl verdikt, že program by mohl být nelegální. ECB však získala tříměsíční lhůtu, během níž může shromáždit dostatek důkazů, které by nákupy aktiv ospravedlnily.

Soud zároveň rozhodl, že Německo ukončí svou účast v programu, pokud se ECB nepodaří prokázat, že nákupy jsou v souladu se zákony. Jak píše server Politico.eu, německým ekonomům a politikům se mimo jiné nelíbí skutečnost, že nákupy státních dluhopisů staví německé daňové poplatníky do značně znevýhodněné pozice a z dlouhodobého hlediska oslabují euro.

Rozhodnutí soudu se však netýkalo programu, který vznikl v březnu tohoto roku a jeho cílem je eliminace negativních ekonomických dopadů pandemie. Předmětem sporu je program nákupů aktiv, který vznikl v roce 2015 a jehož prostřednictvím byly nakoupeny státní dluhopisy v hodnotě 2,1 bilionů eur.

V souvislosti s touto událostí bylo sledováno euro. To se na páru s dolarem během včerejšího rána pohybovalo kolem 1,08 EUR/USD, a tedy oslabilo. Důvod oslabení však spočíval zejména ve výrocích politických představitelů na druhém břehu oceánu. Nejprve Mike Pompeo obvinil Čínu z úniku koronaviru z laboratoře, když následně Donald Trump pohrozil svou oblíbenou zbraní, a tedy cly. Rovněž se nezdráhal pohrozit vypovězením smlouvy v případě, že by Čína neodebírala americké výrobky. Zvýšená nervozita na trzích tak vedla k odlivu prostředků do bezpečného přístavu v podobě dolaru. 

 

Ceny průmyslových výrobců poklesly

Jak včera informoval Eurostat, ceny průmyslových výrobců v eurozóně poklesly. V meziměsíčním vyjádření se březnové ceny snížily o 1,5 % a v meziročním o 2,8 %. V únoru dosahoval pokles zhruba poloviční úrovně. Co se týká jednotlivých složek, nejvýraznější pokles cen zaznamenali výrobci v energetickém sektoru, ve kterém došlo ke snížení v rozsahu 5,5 %. Příští měsíc by ceny průmyslových výrobců měly opět poklesnout. Trh očekává hodnoty ve výši -1,3 % meziměsíčně a -2,6 % meziročně.

 

V USA se nálada nelepší

Předstihové indikátory nenaznačují příznivý vývoj ekonomiky. Včera byly zveřejněny finální hodnoty PMI, přičemž kompozitní ukazatel pokles na 27 bodů. V březnu dosáhl totožný ukazatel 40,9 bodů. I nadále platí, že nálada ve službách je horší nežli v průmyslu. Důvodem je samotná povaha služeb, kdy sociální distancování a karanténní opatření doléhají na tento sektor významněji.

Vedle PMI byl zveřejněn ukazatel ISM v nevýrobním sektoru. Jeho hodnota poklesla na 41,8 z 52,2 bodů, když na jedné straně dubnový výsledek předčil tržní očekávání, avšak na té druhé se jednalo o nejvýraznější pokles od března roku 2009.

V rámci jednotlivých komponentů vykázala nejnižší hodnoty složka vztahující se k obchodní činnosti a zaměstnanosti. Samotná míra nezaměstnanosti pak bude zveřejněna tento pátek. Jak však naznačují počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti – v průběhu šesti týdnů dosáhly zhruba 30 milionů – dubnová hodnota významně převýší březnové výsledky, kdy míra nezaměstnanosti činila 4,4 %.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.