Ranní restart 6.1.2020

10:38 | E V | Diskuze

Letem světem

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Koruna v závěru roku překonala hranici 25,40 CZJ/EUR a vkročila do nového roku posílená. K posílení ji pomohla lepší nálada na mezinárodních trzích poté, co opadla nejistota ohledně Brexitu a obchodní války USA/Čína, ale i lepším makro indikátorům naznačují, že Německo má to nejhorší za sebou.

K posílení přispěla i ČNB. V zápise z jednání ČNB je uvedeno, že „Většina bankovní rady vyhodnotila rizika jako vychýlená ve směru nižších úrokových sazeb oproti prognóze v nejbližších čtvrtletích.“ To znamená, že většina bankovní rady preferuje stabilní sazby, nikoliv jejich zvýšení, jak naznačuje poslední prognóza z dílny ČNB. Podstatné ale je, že bankovní rada neuvažuje o snižování sazeb. Nyní je v hlavě centrální banky stabilita nebo zvýšení sazeb a pro zvýšení sazeb hlasovalo duo Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Finanční trh částečně počítá s jedním zvýšením sazeb v letošním roce.

Když jsem mluvil o snížení nejistoty, tak samozřejmě není to tak, že by žádná nebyla. Trump plánuje podepsat první fázi obchodní dohody mezi USA a Čínou až 15. ledna. Historie nás varuje, že mezi dneškem a tímto datem se může stát mnoho. Navíc jde o první fázi, která nepřináší nic moc převratného (když to hodně zjednoduším, tak Čína bude nakupovat více sóji a USA výhledově sníží některé cla). Podstatné bude, zda Trump vyhodnotí, že tato obchodní válka mu pomůže ke znovuzvolení nebo ne. Může vyhodnotit, že obchodní spor příliš škodí americké ekonomice (ano, dochází k ochlazení investic). Průzkum Twitteru ukazuje, že v minulosti Trump viděl válku jako něco, co by politikovi mohlo pomoci ke znovuzvolení.

Takže nová úroveň napětí mezi USA a Íránem po zabití Kásima Sulejmáního na území Iráku může fanda spekulací hodnotit jako pokračování filmu Vrtěti psem. Naštěstí cena ropy zatím nereaguje na napětí nijak dramaticky. Nicméně Irácký parlament odsouhlasil ukončení smlouvy s USA a odsun vojáků USA a dalších zemí pryč z Iráku.

Dále Brexit: je velmi pravděpodobné, že konce ledna UK odejde z EU. Ale odejde s dohodou, která dočasně ponechává v obchodě vše při starém. Tato dočasnost platí do konce tohoto roku (ledaže by UK požádala o prodloužení, což ale Boris Johnson nebude chtít udělat), takže UK a EU čeká rekordně krátká doba na dojednání nové obchodní dohody. Z tohoto pohledu tvrdý Brexit může nastat až ve 2021, pokud by nebyl odklad ani nová obchodní dohoda.

A Německo: už několik měsíců se předstihový indikátor Ifo pro zpracovatelský průmysl nezhoršuje, což naznačuje dosažení dna. A obchod a především německé služby hlásí zlepšení, stavebnictví setrvává nadále v dobré náladě. Strukturální problémy německému autoprůmyslu minimálně krátkodobě mohou způsobit přísnější normy na emise aut platné od letošního roku (95 procent prodaných aut musí splňovat nižší emisní limity).

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway uprodala podíl v aerolinkách Delta Air Lines a Southwest Airlines

Ilustrativní obrázek

BMW zaznamenala v 1Q 20% propad prodejů, v dalších měsících skupina očekává další pokles poptávky

Ilustrativní obrázek

Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlny

Ilustrativní obrázek

Aerolinky Delta ve 2Q očekávají meziročně o 90 % nižší výnosyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.