Podle údajů MPSV klesl v říjnu podíl nezaměstnaných osob o jednu desetinku procentního bodu z 3,8 % na 3,7 %. To představovalo zhruba 5 tisíc osob. Data jsou to na první pohled překvapivá, zvlášť, když je ekonomika zasažena druhou vlnou pandemie. Pokles podílu je ale pro říjen běžný a konal se i v minulých letech. Pokud tento sezónní vliv odstraníme, vyjde nám velmi lehký nárůst počtu nezaměstnaných.
I tak jsem ale čekal o něco vyšší hodnotu (zhruba o 1-2 desetiny). To pravděpodobně souvisí se zpožděním mezi vývojem ekonomické aktivity a trhem práce. Ačkoliv vládní programy růst nezaměstnanosti brzdí, ta se bude dále zvyšovat. Více informací bude v Měsíční prognóze, kterou bychom měli vydat během dopoledne.
Specifikem českého trhu práce je velký převis poptávky po práci (počtu volných pracovních míst) nad její nabídkou (počtem uchazečů). Tento rozdíl se sice postupně pozvolna umazává, celkově ale stále trvá. A to vedle výše uvedeného časového zpoždění a vládních programů na podporu zaměstnanosti je třetím důvodem, proč zůstává míra nezaměstnanosti i nadále nízká.
EMU: Inflace cen průmyslových výrobců
V říjnu se v eurozóně ceny průmyslových výrobců meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Meziročně byly ceny o 2,4 % nižší.
Meziroční pokles je dán oproti loňsku nižšími cenami ropy. Druhým faktorem je vliv současné krize, která i přes letní oživení stále působí značně protiinflačně. Meziměsíční zvýšení cen průmyslových výrobců během října nicméně může být právě odraz tohoto letního oživení, které bylo docela slušné, alespoň v porovnání s jarními odhady. To se totiž projevilo i růstem cen ropy, která PPI silně ovlivňuje.
Dnešní data
Dnes zasedá ČNB, změnu sazeb nečekáme. A také vyjde český maloobchod za září. Tam by se mohla již, ačkoliv stále jen mírně, projevit druhá vlna pandemie (více bude působit v říjnu a listopadu).
Jak v případě maloobchodu, tak i ČNB počítáme s Bleskovkou. Plus mezi těmito dvěma reporty vydáme novou měsíční prognózu.
Vedle toho dnes zasedá i Bank of England a FED. Více zítra v Restartu.
Americké volby
Po včerejšku se opět favoritem amerických voleb stal Joe Biden; Trumpův tým připravuje žaloby a snaží se zastavit sčítání hlasů.
Celkovou výhru by si Biden připsal buď pokud vyhraje v Nevadě a Arizoně, nebo pokud zvítězí v Pensylvánii. Plus aktuálně výrazně stahuje i v Georgii, kde by jeho případná výhra pravděpodobně definitivně rozhodla volby.
V Nevadě Biden vede těsně, nicméně zvývají silně Dem okrsky a všeobecně se neočekává, že by Biden Nevadu ztratil (byť vyloučit se to nedá). V Arizoně Biden vede, nicméně během posledních hodin Trump jeho náskok trochu umazal. Nejistota je značná. V Georgii zbývají spíše Dem okrsky, nicméně je otázka, zdali to bude stačit na to, aby se výhra překlopila na stranu Bidena. A v Pensylvánii Biden mocně umazává Trumpův náskok, což by mu podle prognóz mělo stačit.
Včera se opět volby promítly do vývoje na trzích. Koruna opět posílila pod 26,90 a euro se vrátilo k dolaru nad 1,17. Trhy čekají, jak se bude situace vyvíjet. Pokud dnes Biden vyhraje a ČNB sazby nezmění, koruna by mohla ještě lehce posílit. V případě výhry Trumpa by se koruna vrátila nad 27,0.