Ranní restart 4.9.2019

10:01 | B Z | Diskuze

Český trh práce ve druhém čtvrtletí

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 7,2 % v porovnání se stejným obdobím předešlého roku. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny se během tohoto období zvýšily o 2,8 %, reálný růst průměrné mzdy činil 4,3 %. Naše prognóza předpovídala hodnotu o desetinu níže. V absolutním vyjádření tak průměrná mzda, kterou však téměř dvě třetiny pracujících nepobírají, představovala 34 105 Kč. Medián, který není oproti průměrným mzdám ovlivněn extrémy, činil 29 127 Kč. Přičemž medián u žen byl výrazně nižší než ten u mužů (26 375 Kč vs. 31 764 Kč). Důvodů, proč ženy v naší zemi vydělávají méně, bychom našli celou řadu – stereotypy, struktura ekonomiky, rodinná politika atd. Nicméně pro zajímavost se můžeme podívat na to, jak si vedeme v rámci srovnání s unijními zeměmi. Při pohledu na graf vidíme, že v České republice se realizují druhé nejvyšší mzdové rozdíly, kdy muži získávají o 21,1 % vyšší odměny.

 

Ale zpět ke kondici českého trhu práce, kde stále převládají příznivé podmínky. O tom svědčí i silná poptávka po zaměstnancích ze strany podniků, nová maxima počtu volných pracovních míst, a tedy i nedostatek volných pracovníků a nízká nezaměstnanost – ve druhém čtvrtletí 1,9 %. Co do počtu zaměstnaných, tak během druhého čtvrtletí přibylo meziročně o 0,5 % zaměstnaných osob. Tento ukazatel (Evidenční počet zaměstnanců přepočtený na plně zaměstnané) roste již od roku 2014, avšak hodnoty nárůstu pozvolna ochabují. Dokonce lze nalézt i odvětví, ve kterých se počet zaměstnanců snižuje (např. těžba a dobývání).

Pozvolné ochlazování časem zaznamenáme i u jiných ukazatelů na trhu práce. Za prvé, jak se dá předvídat, období růstu nebude trvat navěky, ale především za druhé, v důsledku všech přetrvávajících rizik ve světě dochází a bude docházet (za předpokladu, že rizika neodezní) k pozvolnému ochlazování ekonomik. Důležité je slovo pozvolné. To vyplývá ostatně i z naší prognózy, ve které očekáváme v případě nezaměstnanosti mírný nárůst (za letošní rok 2,1 % a pro rok 2020 2,4 %). Co se týká dynamiky růstu mezd, tak ta zůstává nadále solidní, a to mimo jiné z důvodu nedostatku volné pracovní síly. Problém však spočívá v tom, že ziskovost českých firem klesá a je na nejnižší úrovni od roku 2005, a tak i prostor pro zvyšování mezd bude zůstávat omezený. Na základě naší prognózy očekáváme pro letošek růst reálných mezd tempem 4,6 % a pro příští rok 3,9 % (viz níže).

 

Americké PMI nejníže za téměř dekádu

Srpnové PMI (Purchasing Managers’ Index) v USA se snížilo na hodnotu 50,3 z červencových 50,4. Jedná se tak o hodnotu vyšší, než která byla zveřejněna v prvotním odhadu (49,9), ale především si srpnové PMI zasloužilo jedno „nej“, a to že představuje nejnižší hodnotu od září 2009. Američtí výrobci tak signalizují zpomalování. Na základě finálních dat společnosti IHS Markit, která pravidelně hodnoty ukazatele vydává, lze soudit, že nejvýrazněji k poklesu přispělo zhoršení poptávky (především v automobilovém sektoru), což vedlo i k omezeným příležitostem pro zvyšování cen, snížení vývozů a celkově pokles nových objednávek ze zahraničí. Americké společnosti připisují takovýto vývoj zpomalujícímu růstu globální ekonomiky, ale také zdůrazňují napětí v otázce obchodní válek. Nabízí se tak otázka, zdali americké firmy souhlasí s Trumpovými argumenty o prospěšnosti obchodního válčení.

 

UK: Sága pokračuje

Včera se před pauzou sešel britský parlament a bylo v něm docela živo. Boris Johnson začínal s většinou jednoho poslance. O toho ale záhy přišel, když jeden jeho poslanec přestoupil k Liberálním demokratům. A pak už věci nabraly spád. O šest hodin později došlo ke klíčovému hlasování, kde poslanci hlasovali o donucení premiéra požádat o odklad brexitu o tři měsíce v případě, že by hrozil tvrdý brexit bez dohody. A Johnson prohrál 328:301. Proti Johnsonovi hlasovalo 21 jeho vlastních poslanců, u kterých pak Boris splnil své předešlé hrozby a vyhodil je ze strany. V tuto chvíli se tak Johnson upírá k vypsání nových voleb. K tomu ale potřebuje podporu labouristů. A vzhledem k tomu, že podle průzkumů je podpora Corbyna nyní nižší než Johnsona, labouristé to nedají zadarmo a rychle. Corbyn se už nechal slyšet, že labouristé podpoří předčasné volby, ale až za podmínky, že včerejší hlasování o zákazu brexitu bez dohody se přetaví v zákon. Dnes se parlament sejde znovu a bude v něm asi opět docela živo. Shrnutí přineseme zase zítra v Restartu. Jen poznámka na závěr. Stále to není tak, že by Johnson zcela prohrál. Pokud budou vypsány nové volby a zvítězí, tento zákon může bez problémů zrušit. Navíc D. Cummings, který je nyní hlavní Johnsonův poradce a který je jeden z mozků v pozadí LEAVE kampaně, toto pravděpodobně čekal. A nedivila bych se, kdyby včerejší hlasování zapadalo přesně do jeho plánu: (i) zbavit se odbojných poslanců, (ii) vypsat nové volby, (iii) vyhrát je s náskokem a (iv) vládnout. Hra je to ale poměrně vysoká.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dánský centrální bankéř z ECB: poslední stimulační opatření banky jsou disproporční a neefektivní

Ilustrativní obrázek

Česká zbrojovka podle informací Hospodářských novin připravuje vstup na pražskou burzu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 11.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 9.9.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled 9.9.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Export švýcarského zlata do Velké Británie v srpnu dosáhl nového maxima

Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne převážení indexů PX a CECE

Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.