Ranní restart 4.6.2020

10:42 | E V | Diskuze

Míra nezaměstnanosti pozvolna roste.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V eurozóně dosáhla dubnová míra nezaměstnanosti 7,3 %. Oproti březnu tak vzrostla o dvě desetiny procent. V Evropské unii pak ukazatel činil 6,6 %.

Vedle Eurostatu zveřejnil údaje týkající se vývoje nezaměstnanosti také Český statistický úřad. Na základě těchto dat pak v Česku činila dubnová míra nezaměstnanosti 2,3 % a meziročně vzrostla o 0,2procentního bodu. Jedná se o sezónně očištěná data. 


Jak zmiňuje ČSÚ, dubnové výsledky neprokázaly významné dopady karanténních restrikcí. Výrazná změna však byla zaznamenána v otázce počtu odpracovaných hodin. Zatímco v březnu průměrně poklesly o 10 %, v dubnu dosáhl meziroční propad 22 %. Lidé pracující tzv. „sami na sebe“ pak odpracovali o 31 % hodin méně, zaměstnancům se pracovní doba snížila o 12 %.

 

V EMU ceny výrobců dále poklesly

Dubnové ceny průmyslových výrobců dále poklesly. Zatímco v eurozóně se meziměsíčně snížily o 2 %, v rámci zemí Evropské unie o 1,9 %. Meziroční údaje pak odhalily propad o 4,5 % v EMU a o 4,3 % v EU. Ve směru poklesu působila zejména složka energií, ale také meziproduktů. Naproti tomu rostly ceny zboží dlouhodobé spotřeby.

 

Předstihové indikátory naznačují mírně „lepší zítřky“

Včerejší den přinesl finální hodnoty předstihových ukazatelů PMI v eurozóně a USA, přičemž v USA také indikátorů ISM (jak mnohdy v našich analýzách zmiňujeme, právě údajům ISM přikládáme v rámci americké ekonomiky větší váhu). Z důvodu snahy vyvarovat se záplavě čísel lze finální květnové výsledky interpretovat tak, že ačkoli hodnoty setrvávají pod klíčovou 50desáti bodovou hranicí, očekávaný pokles by měl být již o něco menší. Mírně lepší očekávání pak pramení z pozvolného otevírání ekonomik, a tedy obnovování ekonomické činnosti. I nadále však platí, že výraznější pokles je předpokládán v sektoru služeb než průmyslu. Stejně tak platí, že případné další vlny nákazy by mohly hodnoty opětovně snížit, a to na úroveň historických minim.

 

Schodek může dosáhnout 500 mld. Kč

Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že schodek státního rozpočtu může letos dosáhnout až 500 miliard korun. Zároveň připustila, že by mohla požádat Sněmovnu o další zvýšení schodku. Ten je nyní odsouhlasen na úrovni 300 miliard korun. Na tuto hladinu vzrostl z původních 40 miliard, kterých měl dosáhnout před příchodem pandemie. Letošní výsledek rozpočtu by tak měl překonat ten z roku 2009, kdy česká ekonomika pociťovala dopady světové finanční krize. Tehdy skončil rozpočet v deficitu 192 miliard. 

 

Počet dokončených bytů loni vzrostl

Nemovitostní krize či nedostatek nemovitostí. Slovní spojení, která si před současnou recesí zasluhovala pozornost ze strany médií. Ani nyní nestojí téma nemovitostí v pozadí, když se mnozí ptají, jakým směrem se jejich ceny vydají. V současné chvíli je stále velmi obtížné predikovat vývoj jednotlivých veličin, když budoucí vývoj je doprovázen značnou mírou nejistotu, a to i vzhledem k možnému návratu další vlny nákazy.

Obecně lze však říct, že shoda panuje na dvou scénářích. První z nich hovoří o stagnaci cen a jejich následném růstu, druhý pak zahrnuje mírný a krátkodobý pokles, avšak rovněž následný růst. Ve prospěch budoucího růst cen hovoří totiž dostatečný počet faktorů. Pokud budeme uvažovat dlouhodobější horizont, a především pražskou lokaci, můžeme zmínit rostoucí náklady (materiál, ale i mzdy, které se po odeznění negativních dopadů recese vrátí ke své růstové tendenci), nedostatek pozemků, a tudíž jejich rostoucí ceny, velmi expanzivní přístup centrálních bank, který vede k „levným“ čili dostupným peněžním prostředkům, ale také ke snižování výnosů z investic například do dluhopisů, atraktivitu Prahy, avšak také nedostatečnou výstavbu nových nemovitostí. Poslední zmíněné nás pak konečně přivádí k názvu samotného odstavce.

Dle Českého statistického úřadu bylo v loňském roce dokončeno kolem 36 tisíc bytů a zároveň jejich počet rostl již pátým rokem. Konkrétně meziroční růst dosáhl 7,6 %. V Praze se poté postavilo přes 6 tisíc bytů, a tedy o 13,5 % více nežli v roce 2018. Co se týká zahájené výstavby, tak ta dosáhla zhruba 6,5 tisíc. Ačkoliv na první pohled vypadají čísla vcelku optimisticky, stále nejsou dostatečná. Podle odhadů je nutné, aby se v Praze postavilo minimálně 10 tisíc nových bytů ročně. Takový odhad počítá jednak s přirozeným rozvojem, a tedy přírůstkem obyvatel hlavního města, ale také s potřebou tzv. „dohnat“ současný nedostatek. Ten pak pramení zejména ze zdlouhavých povolovacích procesů, které by měla řešit nově vznikající novela stavebního zákona. Potíž však spočívá ve skutečnosti, že ta se stále nachází v režimu připomínkového řízení.

 

Co čekat od zasedání ECB?

Na dnešní den je naplánováno zasedání Evropské centrální banky. Trhy očekávají, že sazby setrvají na stávajících úrovních a depozitní sazba bude i nadále činit záporné půl procento. Změna se však očekává v otázce programu nákupu dluhopisů a aktiv. Investoři předpokládají, že dojde k rozšíření nákupů v rámci pandemického plánu (PEPP), jehož rozsah v současné chvíli činí 750 mld. eur (utraceno však dosud bylo něco málo přes 180 mld. eur). Navýšení odkupů by mělo mimo jiné záviset i na výhledu inflace, když cílem ECB bude zamezit deflačnímu cenovému vývoji.

Vedle toho centrální banka představí aktualizovanou prognózu, která napoví, jak rychlé ekonomické oživení země eurozóny čeká. Někteří z reprezentantů ECB se však nechali slyšet, že minulá prognóza zahrnující tři scénáře pravděpodobného vývoje (pokles v rozmezí 5 až 12 %) již může být zastaralá. Důvodem jsou zejména rychle se měnící okolnosti a zhoršující se kondice zemí ekonomické a měnové unie.

Posluchači se budou dále koncentrovat na samotný komentář šéfky ECB. Ten minulý si mnozí zapamatovali jako jakési volání po aktivitě ze strany vlád zasažených zemí. Nyní budou středem pozornosti jakékoliv zmínky související s rozhodnutím německého ústavního soudu v otázce kvantitativního uvolňování, a tedy programů nákupu aktiv. Nelze však vyloučit, že tato problematika zůstane tzv. „na druhé koleji“ a ECB ji tentokrát přejde bez povšimnutí.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Citigroup výsledky za 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Huawei zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí 2020

Ilustrativní obrázek

Pandemie přinutila Čechy změnit přístup k penězům, chystají se na „druhou vlnu“

Ilustrativní obrázek

Tempo nárůstu výdajů na léčbu diabetiků klesá, jejich počet v ČR roste

Ilustrativní obrázek

Pololetní obrat české e-commerce se meziročně zvýšil o třetinu na 83 miliard korun

Ilustrativní obrázek

O autobazary s certifikací kvality mají kupující zájemČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.