Ranní restart 4.12.2019

09:17 | E V | Diskuze

PPI v Eurozóně opět níže

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Říjnový index cen průmyslových výrobců v Eurozóně meziměsíčně vzrostl o 0,1 %. V porovnání s říjnem loňského roku se však snížil, a to o 1,9 %, čímž navázal na předchozí měsíce a poklesl již potřetí v řadě.

Za meziročním poklesem stojí především ceny energií (- 7,9 %), zatímco ve směru růstu působily jak ceny kapitálových statků, tak zboží dlouho i krátkodobé spotřeby.

 

Časy se mění

Jak rozvíjející se, tak rozvinuté ekonomiky zažívají obdobný trend – smršťování průmyslového sektoru. Jak zobrazuje graf, podíl průmyslu na HDP (měřeno přidanou hodnotou) se s postupem času snižuje. Nejvýrazněji lze tento trend spatřit při porovnání 80. let minulého století a současnosti. Značná část zemí zažila pokles i o více než 10 p.b. V USA však za zachování pracovních míst v odvětví bojuje Donald Trump, který své celní války vede i z těchto důvodů.

Naopak na důležitosti získávají služby. Na jednu stranu se dá hovořit o pozitivním vývoji, kdy země nezůstávají pouze montovnami a obecně vzato platí, že bohatší země nakupují více služeb. Na druhou stranu však takový vývoj přináší i nepříznivé důsledky. Za prvé globální trend poklesu průmyslové výroby není ničím pozitivním pro země, jejichž prosperita se právě od tohoto sektoru odvíjí a za druhé lze sledovat důsledky i na trhu práce, které v konečném důsledku prohlubují příjmové nerovnosti. Druhým bodem se často zabývá MMF, který zmiňuje následující: ztratí-li práci méně kvalifikovaní pracovníci, kteří předtím pobírali poměrně slušné mzdy (reflektující náročnost povolání) v průmyslu, budou nuceni akceptovat zaměstnání ve službách, kde získají mzdu nižší, a tak se budou vzdalovat vysokopříjmovým skupinám obyvatel.

Nicméně nejen pokles průmyslové produkce, ale i automatizace výroby může mít na vývoj počtu pracovních míst obdobný vliv. Navíc stále rostoucí mzdy, které představují po firmy značné náklady, takový vývoj jen podporují.

 

ČR jako účastník nemovitostní krize

Příspěvek Mezinárodního měnového fondu je sice staršího data (říjnová publikace), i tak si ale zaslouží alespoň letmé povšimnutí. A to i z toho důvodu, že neopomíná zmínit Českou republiku.

Článek pojednává o krizi, která je spjata s dostupností, respektive nedostupností, bydlení. Ze zemí nesoucí tíhu tohoto problému zmiňují autoři Kanadu, Švédsko, Velkou Británii a naši zemi. Poznámka na okraj zní, že v této problematické oblasti by snad bylo i lepší, pokud bychom byli zmínky ušetřeni. Nemáme se totiž čím pyšnit.

Mimo upozornění přichází MMF i s řešením bytové krize. Nenabízí však žádné revoluční návrhy než staré známé řešení v podobě zaměření se na stranu nabídky a urychlení výstavby nového bydlení. To by mělo mimo jiné zahrnovat i zkrácení lhůty pro rozhodnutí o povolení stavby, zajištění transparentnosti schvalovacích procesů, zamezení zbytečným průtahům (například v podobě odvolávání) či pobízení developerů k výstavbě bytových domů, které by následně byly i pronajímány, čímž by se rozhýbal trh s pronájmy, který konkrétně v naší zemi nemá silnou tradici.

Se zmíněnými opatřeními lze pouze souhlasit. Zajištění dostatečné nabídky bytů dostupných pro širší škálu obyvatel je tím nejlepším řešením. Problém však spočívá v tom, že jeho realizace leží v rukách jiných, a to těch, kteří efektivní kroky – alespoň doposud – v dostatečné míře nečiní.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kde nejlépe nasát vánoční atmosféru?

Ilustrativní obrázek

Provoz rodinných domů za pomocí solární energie bez klasické elektrické přípojky

Ilustrativní obrázek

Cenová analýza: vánoční nákup po 30 letech výrazně zlevnil

Ilustrativní obrázek

Franchisa roku 2018 zná své vítěze

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji počtu obyvatel ČR

Ilustrativní obrázek

Fed ponechal sazby beze změnyČti více
Ilustrativní obrázek

Ropný trh bude čelit přebytku v prvním čtvrtletí roku 2020, uvedla MEA

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco dosáhlo hodntoy 2 bilionů dolarů během druhého obchodního dne

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Saudi Aramco

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním dopolednem posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.