Ranní restart 4.12.2019

09:17 | E V | Diskuze

PPI v Eurozóně opět níže

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Říjnový index cen průmyslových výrobců v Eurozóně meziměsíčně vzrostl o 0,1 %. V porovnání s říjnem loňského roku se však snížil, a to o 1,9 %, čímž navázal na předchozí měsíce a poklesl již potřetí v řadě.

Za meziročním poklesem stojí především ceny energií (- 7,9 %), zatímco ve směru růstu působily jak ceny kapitálových statků, tak zboží dlouho i krátkodobé spotřeby.

 

Časy se mění

Jak rozvíjející se, tak rozvinuté ekonomiky zažívají obdobný trend – smršťování průmyslového sektoru. Jak zobrazuje graf, podíl průmyslu na HDP (měřeno přidanou hodnotou) se s postupem času snižuje. Nejvýrazněji lze tento trend spatřit při porovnání 80. let minulého století a současnosti. Značná část zemí zažila pokles i o více než 10 p.b. V USA však za zachování pracovních míst v odvětví bojuje Donald Trump, který své celní války vede i z těchto důvodů.

Naopak na důležitosti získávají služby. Na jednu stranu se dá hovořit o pozitivním vývoji, kdy země nezůstávají pouze montovnami a obecně vzato platí, že bohatší země nakupují více služeb. Na druhou stranu však takový vývoj přináší i nepříznivé důsledky. Za prvé globální trend poklesu průmyslové výroby není ničím pozitivním pro země, jejichž prosperita se právě od tohoto sektoru odvíjí a za druhé lze sledovat důsledky i na trhu práce, které v konečném důsledku prohlubují příjmové nerovnosti. Druhým bodem se často zabývá MMF, který zmiňuje následující: ztratí-li práci méně kvalifikovaní pracovníci, kteří předtím pobírali poměrně slušné mzdy (reflektující náročnost povolání) v průmyslu, budou nuceni akceptovat zaměstnání ve službách, kde získají mzdu nižší, a tak se budou vzdalovat vysokopříjmovým skupinám obyvatel.

Nicméně nejen pokles průmyslové produkce, ale i automatizace výroby může mít na vývoj počtu pracovních míst obdobný vliv. Navíc stále rostoucí mzdy, které představují po firmy značné náklady, takový vývoj jen podporují.

 

ČR jako účastník nemovitostní krize

Příspěvek Mezinárodního měnového fondu je sice staršího data (říjnová publikace), i tak si ale zaslouží alespoň letmé povšimnutí. A to i z toho důvodu, že neopomíná zmínit Českou republiku.

Článek pojednává o krizi, která je spjata s dostupností, respektive nedostupností, bydlení. Ze zemí nesoucí tíhu tohoto problému zmiňují autoři Kanadu, Švédsko, Velkou Británii a naši zemi. Poznámka na okraj zní, že v této problematické oblasti by snad bylo i lepší, pokud bychom byli zmínky ušetřeni. Nemáme se totiž čím pyšnit.

Mimo upozornění přichází MMF i s řešením bytové krize. Nenabízí však žádné revoluční návrhy než staré známé řešení v podobě zaměření se na stranu nabídky a urychlení výstavby nového bydlení. To by mělo mimo jiné zahrnovat i zkrácení lhůty pro rozhodnutí o povolení stavby, zajištění transparentnosti schvalovacích procesů, zamezení zbytečným průtahům (například v podobě odvolávání) či pobízení developerů k výstavbě bytových domů, které by následně byly i pronajímány, čímž by se rozhýbal trh s pronájmy, který konkrétně v naší zemi nemá silnou tradici.

Se zmíněnými opatřeními lze pouze souhlasit. Zajištění dostatečné nabídky bytů dostupných pro širší škálu obyvatel je tím nejlepším řešením. Problém však spočívá v tom, že jeho realizace leží v rukách jiných, a to těch, kteří efektivní kroky – alespoň doposud – v dostatečné míře nečiní.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Citigroup výsledky za 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Huawei zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí 2020

Ilustrativní obrázek

Pandemie přinutila Čechy změnit přístup k penězům, chystají se na „druhou vlnu“

Ilustrativní obrázek

Tempo nárůstu výdajů na léčbu diabetiků klesá, jejich počet v ČR roste

Ilustrativní obrázek

Pololetní obrat české e-commerce se meziročně zvýšil o třetinu na 83 miliard korun

Ilustrativní obrázek

O autobazary s certifikací kvality mají kupující zájemČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.