Ranní restart 31.7.2020

10:48 | E V | Diskuze

GER: HDP ve značném poklesu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera vyšly první odhady růstu (tedy přesněji poklesu) HDP za druhé čtvrtletí v Německu a v USA.

Německá ekonomika ve 2Q poklesla mezičtvrtletně o 10,1 % a meziročně o 11,7 %. Mimochodem šlo o největší mezičtvrtletní pokles od roku 1970, od kdy se data měří. K propadu došlo nejen u investic a zahraničního obchodu, které jsou značně procyklické, ale i u spotřeby domácností.

Německá ekonomika se, podobně jako například ta naše, začala ožívat již během května. Propad během dubna a první poloviny května byl ale natolik silný, že v celkovém čísle převážil. Něco podobného vyjde pravděpodobně dnes v rámci prvního odhadu českého HDP za 2Q.

Na tomto místě je vhodná drobná metodická poznámka. Jde o data t+30, což znamená že odhad HDP je zveřejněn měsíc po skončení čtvrtletí. To je samozřejmě dobře, protože máme dříve znalosti o vývoji v ekonomice; na druhou stranu se ale zvyšuje nejistota a pravděpodobnost budoucích revizí, protože statistické úřady logicky mají k dispozici méně informací a musí více používat odhady. I tak ale čekáme, že klady brzké informace převáží.

 

CZE: Míra nezaměstnanosti pozvolna roste

V červnu se míra nezaměstnanosti (z dílny ČSÚ) zvýšila na 2,6 %, když v květnu to bylo 2,4 %. Hlavním viníkem je samozřejmě koronavirus; na druhou stranu je ale nutné si přiznat, že v letošním roce by se nezaměstnanost zvyšovala i bez něj, byť samozřejmě mnohem pomaleji. Nedávná míra nezaměstnanosti kolem 2 % (či 1,8 % v červnu 2019) je z pohledu ekonomiky dlouhodobě neudržitelná, protože firmám až příliš rychle rostou náklady na práci. Přímým důsledkem je i vysoká jádrová inflace, kterou nyní v ČR máme, a proti které by ČNB zakročila, pokud by nedošlo ke krizi. V tomto ohledu vidíme rovnovážnou míru nezaměstnanosti v ČR zhruba mezi 3,5 a 4 %.

Míra nezaměstnanosti se bude zvyšovat i nadále. Zatím jí totiž stále drží na uzdě vládní podpora. Po skončení vládních podpůrných programů se ale nárůst míry nezaměstnansoti zrychlí. K tomu by mělo docházet od podzimu. Rychlost růstu počtu nezaměstnaných osob bude ovlivněna řadou faktorů, které se jen obtížně dají nyní předpovědět. Epidemiologická situace a konkrétní vládní politika na podzim jsou asi hlavními faktory.

I zde je potřeba malá metodická poznámka. Podíl nezaměstnaných osob, který publikuje MPSV, se od těchto dat liší svou metodikou (data z úřadu práce vs. výběrové šetření, které ČSÚ dělá). Dalším rozdílem je ale i sezónní očištění. ČSÚ správně publikuje očištěná data, kdežto MPSV data neočištěná. To pak vyznění dat může docela zkreslovat. Například v červenci se podíl nezaměstnaných osob (z dílny MPSV) zvýší nejen kvůli covidu, ale i kvůli sezónnímu vlivu, když na pracovní úřady se budou nově hlásit někteří absolventi ale především také část učitelů, kteří si na léto hledají krátkodobou práci (o tuto skutečnost mě v loňském roce ochytračil Michal, za což jsem mu vděčný).

Jinak samozřejmě v naší prognóze jsou všechna data sezónně očištěná.

 

EMU: Sentiment se zlepšil

Příznivá, byť nikoliv nečekaná, informace přišla z eurozóny, když v červenci se zlepšila jak spotřebitelská, tak i podnikatelská důvěra. To je v souladu s dalšími předstihovými indikátory a potvrzuje opatrný optimismus, který současná data poskytují.

Zlepšuje se nálada jak u spotřebitelů, tak i v různých sektorech ekonomiky eurozóny. Tento trend by měl vydržet i nadále, ačkoliv rychlost zlepšování již nebude tak výrazná. Na druhou stranu ale data potvrzují profil „V“, což se dá brát jako příznivá informace.

 

USA: Trh práce

Ve čtvrtek vycházejí v USA týdenní data o počtu lidí žádajících podporu v nezaměstnanosti. Ta se týkají vždy předcházejícího týdne.

V tom se počet lidí, kteří nově žádali o podporu, mírně zvýšil na 1,434 miliónu osob. To bylo důsledkem epidemiologické situace, kdy některé státy zavedly další opatření proti šíření viru či pozdržely otevření ekonomik. Data tak nejsou nečekaná.

Horší je, že se zvýšily i pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti a to skoro o milión. osob Tedy z pohledu zaměstnanců a firem to až tak hrozné být nemusí, protože státní podpora je často vyšší, než kolik by někteří pracovníci dostávali na výplatní pásce, a firmám se samozřejmě uleví na mzdových nákladech. Z pohledu státních financí to ale už tak příjemné asi není.

 

USA: HDP výrazně pokleslo

V USA vyšla včera také data prvního odhadu růstu HDP za 2Q. Mezičtvrtletně se americká ekonomika propadla o téměř 33 % (jde o anualizovaná čísla), což vypadá dost strašidelně. Nicméně v Německu to bylo podobné, pokud bychom mezičtvrtletní růst anualizovali. Meziročně jde o pokles o necelých 10 %.

Americká ekonomika je silně založena na službách a spotřebě domácností, což právě pandemie silně ovlivnila. Nicméně propadly se i investice či zahraniční obchod.

My pro letošní rok čekáme pokles HDP v USA mezi 5 a 6 % s tím, že aktuální vývoj implikuje spodní hranici tohoto intervalu (-6 %). Na druhou stranu se ale po pandemii americká ekonomika pravděpodobně docela rychle postaví na nohy, protože jí značně ovlivní zlepšený sentiment domácností a jejich vyšší poptávka. K tomu ale dojde především až v příštím roce.

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Pinterest zveřejnila výsledky za 3Q, tržby i očištěný zisk na akcii rostou nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Pfizer reportuje výsledky za 3Q, čeká na potvrzení efektivnosti vakcíny proti koronaviru

Ilustrativní obrázek

Společnost AMD reportovala své rekordní výsledky za 3Q a poskytla výhled na 4Q

Ilustrativní obrázek

Stravenkový paušál pomůže domácímu trhu a restauracím, tvrdí Skoč z LemonPay

Ilustrativní obrázek

Čistý zisk chemického výrobce Covestro za 3Q překonal odhady analytikůČti více
Ilustrativní obrázek

Zásoby ropy vzrostly, její cena padá

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření na kladné nule, Deutsche Börse reportuje Ebitda 30 mil. EUR pod očekáváním

Ilustrativní obrázek

Silnější americké futures tlumily poklesy v Asii

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.