Ranní restart 31.7.2019

10:09 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

EMU: Ekonomický sentiment mírně nižší

Ekonomický sentiment eurozóny (Economic Sentiment Indicator) poklesl v červenci na úroveň 102,7, což představuje meziměsíční propad o 0,6 (viz graf). Ačkoliv výsledek lehce překonal očekávání trhu (ten počítal s indexem o desetinu nižším), jedná se i tak o nejslabší hodnotu od března roku 2016. Aktuální zhoršení má na svědomí především nižší důvěra v průmyslu, službách či maloobchodě. Naopak lepší situaci lze spatřit mezi spotřebiteli.

Nejvýraznější pokles v ekonomickém sentimentu zaznamenalo Německo (-2,4), zatímco kladné hodnoty ohlásilo Nizozemí, Itálie a Španělsko.

I když data poukazují na zhoršující se sentiment, očekáváme i nadále mírný růst ekonomiky eurozóny během následujících čtvrtletích. Ten potáhne především domácí poptávka, ke které by se mělo přidat i pozvolné oživení v zahraničním obchodě. Stejně tak ale zůstávají aktuální i rizika, která výraznější růst produktu omezují. Nad EU visí vykřičník v podobě divokého brexitu, nejasné budoucnosti v otázce obchodních válek a zpomalování německého hospodářství. 

Německo hlásí zrychlení inflace

Spolkový statistický úřad včera publikoval předběžná data týkající se červencové inflace. Tempo růstu cenové hladiny činilo meziročně 1,7 % a meziměsíčně 0,5 %. Obě čísla tak převýšila hodnoty předchozího měsíce, kdy v červnu se meziroční inflace nacházela na úrovni 1,6 %. Ta zároveň zrychlila i nad očekávání trhu, který předpokládal číslo 1,7 %.

Jak předběžná data ukazují, za vyšší meziroční inflací stojí především výraznější růst cen potravin, zatímco u energií a služeb nastalo zpomalení.

Německá inflace i nadále převyšuje růst cenové hladiny v eurozóně, kdy v červnu se jednalo o tempo 1,3 % v EMU a 1,6 % v Německu. ECB se tak potýká nejen s problémem v podobě křehčího vývoje ekonomiky, ale i s neschopností dosahovat dvouprocentního inflačního cíle.

USA: Inflace podruhé

Data o inflaci byla zveřejněna i v USA, kde červnový cen měřený PCE indexem meziročně dosáhl 1,4 % a meziměsíčně 0,1 %. Zatímco ceny služeb vzrostly, u zboží byl vývoj opačný. Jádrová inflace – obdobně jako u CPI – očištěná o volatilní složky potravin a energií činila v porovnání se stejným měsícem předchozího roku 1,6 % (viz graf). Trhy však počítaly s hodnotou o desetinu p.b. vyšší. Meziměsíčně vykázala očištěná inflace hodnotu 0,2 %.

Vzhledem k inflaci pod cílem, rizikům, která jsou spjata se zaváděním ochranářských opatření v mezinárodním obchodě, a v neposlední řadě i ke Trumpově tvrdé rétorice namířené vůči FEDu očekáváme i nadále dvojí snížení úrokových sazeb v letošním roce.

USA: Zasedání FEDu

Dnes zasedá FED. Čeká se snížení sazeb o 25 bodů. Na trhy pak ale bude mít vliv především následná komunikace, protože dnešní snížením, pokud k němu dojde, to pravděpodobně neskončí a FED bude v uvolňování měnové politiky pokračovat.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna research
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflace

Ilustrativní obrázek

Inflace, ČR- komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcíČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.