EMU: Ekonomický sentiment mírně nižší
Ekonomický sentiment eurozóny (Economic Sentiment Indicator) poklesl v červenci na úroveň 102,7, což představuje meziměsíční propad o 0,6 (viz graf). Ačkoliv výsledek lehce překonal očekávání trhu (ten počítal s indexem o desetinu nižším), jedná se i tak o nejslabší hodnotu od března roku 2016. Aktuální zhoršení má na svědomí především nižší důvěra v průmyslu, službách či maloobchodě. Naopak lepší situaci lze spatřit mezi spotřebiteli.
Nejvýraznější pokles v ekonomickém sentimentu zaznamenalo Německo (-2,4), zatímco kladné hodnoty ohlásilo Nizozemí, Itálie a Španělsko.
I když data poukazují na zhoršující se sentiment, očekáváme i nadále mírný růst ekonomiky eurozóny během následujících čtvrtletích. Ten potáhne především domácí poptávka, ke které by se mělo přidat i pozvolné oživení v zahraničním obchodě. Stejně tak ale zůstávají aktuální i rizika, která výraznější růst produktu omezují. Nad EU visí vykřičník v podobě divokého brexitu, nejasné budoucnosti v otázce obchodních válek a zpomalování německého hospodářství.
Německo hlásí zrychlení inflace
Spolkový statistický úřad včera publikoval předběžná data týkající se červencové inflace. Tempo růstu cenové hladiny činilo meziročně 1,7 % a meziměsíčně 0,5 %. Obě čísla tak převýšila hodnoty předchozího měsíce, kdy v červnu se meziroční inflace nacházela na úrovni 1,6 %. Ta zároveň zrychlila i nad očekávání trhu, který předpokládal číslo 1,7 %.
Jak předběžná data ukazují, za vyšší meziroční inflací stojí především výraznější růst cen potravin, zatímco u energií a služeb nastalo zpomalení.
Německá inflace i nadále převyšuje růst cenové hladiny v eurozóně, kdy v červnu se jednalo o tempo 1,3 % v EMU a 1,6 % v Německu. ECB se tak potýká nejen s problémem v podobě křehčího vývoje ekonomiky, ale i s neschopností dosahovat dvouprocentního inflačního cíle.
USA: Inflace podruhé
Data o inflaci byla zveřejněna i v USA, kde červnový cen měřený PCE indexem meziročně dosáhl 1,4 % a meziměsíčně 0,1 %. Zatímco ceny služeb vzrostly, u zboží byl vývoj opačný. Jádrová inflace – obdobně jako u CPI – očištěná o volatilní složky potravin a energií činila v porovnání se stejným měsícem předchozího roku 1,6 % (viz graf). Trhy však počítaly s hodnotou o desetinu p.b. vyšší. Meziměsíčně vykázala očištěná inflace hodnotu 0,2 %.
Vzhledem k inflaci pod cílem, rizikům, která jsou spjata se zaváděním ochranářských opatření v mezinárodním obchodě, a v neposlední řadě i ke Trumpově tvrdé rétorice namířené vůči FEDu očekáváme i nadále dvojí snížení úrokových sazeb v letošním roce.
USA: Zasedání FEDu
Dnes zasedá FED. Čeká se snížení sazeb o 25 bodů. Na trhy pak ale bude mít vliv především následná komunikace, protože dnešní snížením, pokud k němu dojde, to pravděpodobně neskončí a FED bude v uvolňování měnové politiky pokračovat.