Ranní restart 31.1.2020

10:09 | B Z | Diskuze

Brexit dnes / EMU: Nezaměstnanost a sentiment / Bank of England ponechala sazby beze změny / USA: Růst HDP ve 4Q

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Brexit dnes

Dnes odejde Británie z EU. O tomto tématu jsme psali už v řadě restartů, proto jen stručně. Z hlediska zahraničního obchodu se toho příliš mnoho nemění a jede se podle starých pravidel. Británie totiž vystupuje s dohodou, která platí do konce letošního roku. V letošním roce tak bude potřeba, aby došlo mezi EU a Británií k vyjednání nové obchodní smlouvy. Nicméně rok je pekelně krátký horizont, a proto tomu příliš nevěříme, že by se to stihlo. Pokud by nedošlo k dohodě, vrátil by se na stůl tvrdý brexit. Na druhou stranu už ale došlo nejednou k posunu termínů, když bylo potřeba. A proto nemám až takový důvod nevěřit, že by to vyjednávací strany v případě nutnosti neudělaly znovu.

 

EMU: Nezaměstnanost a sentiment

Míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla v prosinci o jednu desetinku na 7,4 %. Celkově jde o nejnižší hodnotu od května 2008, což ukazuje na to, že situace v eurozóně není tak špatná, jak by se z některých komentářů v médiích mohlo zdát. Firmy se v loňském roce bály z důvodu vysokých nejistot investovat; na druhou stranu ale zaměstnanost nesnižovaly a čekaly na zlepšení. V tomto ohledu je ale potřeba dodat, že kvůli vysoce strnulému trhu práce v zemích jako Itálie či Francie již míra nezaměstnanosti nemá příiš kam klesat. Strukturální reformy v těchto zemích jsou totiž stále v nedohlednu. Ekonomická důvěra v eurozóně se zlepšila i v lednu a dosáhla 102,8 bodů. A navíc překonala tržní očekávání. Lepší sentiment je odrazem nižších rizik tvrdého brexitu a vyhrocení obchodních válek a je v souladu s většinou dalších předstihových indikátorů. Zlepšená nálada se postupně přenese i do investic a spotřeby. A také do kurzu eura, které je stále podstatně slabší, než by odpovídalo ekonomickým fundamentům. Mimochodem, slabé euro je odrazem nedůvěry trhů, které v nejistých dobách preferují dolar. Se zlepšením dat v eurozóně se ale bude jejich zájem postupně vracet i do Evropy a euro tak bude pozvolna sílit.

 

Bank of England ponechala sazby beze změny

Bank of England (BoE) včera ponechala úrokové sazby beze změny. Poměr hlasů byl 5:2. Rozhodnutí bylo očekávané a v souladu s naší prognózou. Podle ní bude BoE vyčkávat a čekat na oživení britské ekonomiky. Vzhledem k silným nejistotám, které ovlivňují ochotu firem investovat, bude slabší výkonnost britské ekonomiky pokračovat i v letošním roce. Proto čekáme, že by BOE mohla zvýšit sazby nejdříve na konci druhého čtvrtletí 2021, ale to jen za předpokladu, že dojde k obchodní dohodě s EU (nebo k výrazným pokrokům při vyjednávání). Z hlediska trhů byo včerejší rozhodnutí nicméně překvapení, protože část z nich čekala pokles sazeb či přinejmenším komunikaci naznačující jejich snížení na některém z následujících zasedání (my jsme pokles v prognóze nečekali). A proto libra po zasedání mírně posílila.

 

USA: Růst HDP ve 4Q

Včera vyšel v USA první odhad růstu HDP za čtvrté čtvrtletí. Ten dopadl slušně, když dosáhl 2,1 % (jde o mezičtvrtletní anualizované číslo). To je víc, než se čekalo. Potvrdilo se tak vyznění předstihových indikátorů, že americká ekonomika zpomaluje pomaleji, než se ještě v loňském roce čekalo. Struktura ale už tak příznivá není. Ve 4Q došlo k výraznému poklesu investic (-6,1 %). To bylo odrazem nejistoty ohledně obchodních válek s Čínou, což bylo doprovázeno také výrazným poklesem dovozů (-8,7 %). Právě nižší dovozy tak silně přispěly k tomu, že nakonec růst přesáhl 2 %. Zklamáním byla i spotřeba domácností (1,8 %), která v závěru roku zpomalila.

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Komentář k dnešnímu formálnímu brexitu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 30.1.2020

Ilustrativní obrázek

Reakce na Brexit a britské volby.Čti více
Ilustrativní obrázek

Zásoby ropy vzrostly, její cena padá

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření na kladné nule, Deutsche Börse reportuje Ebitda 30 mil. EUR pod očekáváním

Ilustrativní obrázek

Silnější americké futures tlumily poklesy v Asii

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy poklesly

Ilustrativní obrázek

Německé akcie po otevření ztrácí

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.