Ranní restart 31.1.2020

10:09 | B Z | Diskuze

Brexit dnes / EMU: Nezaměstnanost a sentiment / Bank of England ponechala sazby beze změny / USA: Růst HDP ve 4Q

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Brexit dnes

Dnes odejde Británie z EU. O tomto tématu jsme psali už v řadě restartů, proto jen stručně. Z hlediska zahraničního obchodu se toho příliš mnoho nemění a jede se podle starých pravidel. Británie totiž vystupuje s dohodou, která platí do konce letošního roku. V letošním roce tak bude potřeba, aby došlo mezi EU a Británií k vyjednání nové obchodní smlouvy. Nicméně rok je pekelně krátký horizont, a proto tomu příliš nevěříme, že by se to stihlo. Pokud by nedošlo k dohodě, vrátil by se na stůl tvrdý brexit. Na druhou stranu už ale došlo nejednou k posunu termínů, když bylo potřeba. A proto nemám až takový důvod nevěřit, že by to vyjednávací strany v případě nutnosti neudělaly znovu.

 

EMU: Nezaměstnanost a sentiment

Míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla v prosinci o jednu desetinku na 7,4 %. Celkově jde o nejnižší hodnotu od května 2008, což ukazuje na to, že situace v eurozóně není tak špatná, jak by se z některých komentářů v médiích mohlo zdát. Firmy se v loňském roce bály z důvodu vysokých nejistot investovat; na druhou stranu ale zaměstnanost nesnižovaly a čekaly na zlepšení. V tomto ohledu je ale potřeba dodat, že kvůli vysoce strnulému trhu práce v zemích jako Itálie či Francie již míra nezaměstnanosti nemá příiš kam klesat. Strukturální reformy v těchto zemích jsou totiž stále v nedohlednu. Ekonomická důvěra v eurozóně se zlepšila i v lednu a dosáhla 102,8 bodů. A navíc překonala tržní očekávání. Lepší sentiment je odrazem nižších rizik tvrdého brexitu a vyhrocení obchodních válek a je v souladu s většinou dalších předstihových indikátorů. Zlepšená nálada se postupně přenese i do investic a spotřeby. A také do kurzu eura, které je stále podstatně slabší, než by odpovídalo ekonomickým fundamentům. Mimochodem, slabé euro je odrazem nedůvěry trhů, které v nejistých dobách preferují dolar. Se zlepšením dat v eurozóně se ale bude jejich zájem postupně vracet i do Evropy a euro tak bude pozvolna sílit.

 

Bank of England ponechala sazby beze změny

Bank of England (BoE) včera ponechala úrokové sazby beze změny. Poměr hlasů byl 5:2. Rozhodnutí bylo očekávané a v souladu s naší prognózou. Podle ní bude BoE vyčkávat a čekat na oživení britské ekonomiky. Vzhledem k silným nejistotám, které ovlivňují ochotu firem investovat, bude slabší výkonnost britské ekonomiky pokračovat i v letošním roce. Proto čekáme, že by BOE mohla zvýšit sazby nejdříve na konci druhého čtvrtletí 2021, ale to jen za předpokladu, že dojde k obchodní dohodě s EU (nebo k výrazným pokrokům při vyjednávání). Z hlediska trhů byo včerejší rozhodnutí nicméně překvapení, protože část z nich čekala pokles sazeb či přinejmenším komunikaci naznačující jejich snížení na některém z následujících zasedání (my jsme pokles v prognóze nečekali). A proto libra po zasedání mírně posílila.

 

USA: Růst HDP ve 4Q

Včera vyšel v USA první odhad růstu HDP za čtvrté čtvrtletí. Ten dopadl slušně, když dosáhl 2,1 % (jde o mezičtvrtletní anualizované číslo). To je víc, než se čekalo. Potvrdilo se tak vyznění předstihových indikátorů, že americká ekonomika zpomaluje pomaleji, než se ještě v loňském roce čekalo. Struktura ale už tak příznivá není. Ve 4Q došlo k výraznému poklesu investic (-6,1 %). To bylo odrazem nejistoty ohledně obchodních válek s Čínou, což bylo doprovázeno také výrazným poklesem dovozů (-8,7 %). Právě nižší dovozy tak silně přispěly k tomu, že nakonec růst přesáhl 2 %. Zklamáním byla i spotřeba domácností (1,8 %), která v závěru roku zpomalila.

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 6.11.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 5.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.