Ranní Restart 30.9.2020

10:49 | E V | Diskuze

Lepšící se náladu v eurozóně ohrožuje epidemiologická situace.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Evropská komise během včerejšího dne zveřejnila finální výsledky průzkumů, které se týkají vývoje spotřebitelské a podnikatelské nálady. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu dosáhl v eurozóně hodnoty 91,1 bodů, když v září opětovně vzrostl, a to ze srpnových 87,5.

K pozitivnímu vývoji sentimentu došlo zejména v oblasti služeb, kde dílčí indikátor vzrostl o 6,1 bodů. V průmyslu se ukazatel zvýšil o 1,7 bodů a v neposlední řadě rostoucí tendenci vykázala také nálada mezi spotřebiteli, ačkoliv v menším rozsahu.

Naproti tomu nepříliš příznivé výsledky byly zaznamenány v otázce inflačních očekávání, dle kterých by mělo v eurozóně docházet i nadále k poklesu cenové hladiny. Vedle toho se nezdá příliš pozitivní ani výhled pro následující měsíc. Trhy očekávají, že říjnové hodnoty poukáží na zhoršení celkové nálady, ale zejména pak na negativní vývoj sentimentu v oblasti služeb. Důvodem je zejména nelepšící se epidemiologická situace, která ve větší míře nepříznivě ovlivňuje právě služby. 

 

Německá inflace přinesla zklamání

Událostí, která přinesla pro trhy zklamání, bylo zveřejnění zářijové inflace v Německu. Předběžný odhad poukázal na pokles cenové hladiny, a to v rozsahu 0,2 % jak meziročně (první graf), tak meziměsíčně (druhý graf). Jak pak uvádí německý statistický úřad (Destatis), za klesajícími spotřebitelskými cenami stálo mimo jiné dočasné snížení daně z přidané hodnoty. Nižší sazba daně začala být účinná od počátku července letošního roku, když cílem tohoto opatření je povzbuzení spotřebitelské poptávky a v konečném důsledku růstu německé ekonomiky. Deflační tlaky pak zapříčinila mimo jiné také složka energií, ve které ceny meziročně poklesly o 7,1 %.

Harmonizovaná inflace (HICP) v září dosáhla záporných 0,4 %, a to opět jak meziročně, tak meziměsíčně. V rámci tohoto ukazatele trhy očekávaly pokles spotřebitelských pouze o 0,1 %, když výsledné hodnoty poukázaly na silnější deflační tendenci. Takový vývoj pak mimo jiné hovoří ve prospěch déle trvajících uvolněných měnových podmínek nastavovaných ECB. Ta již avizovala, že v případě potřeby je připravena dodat další měnově-politické stimuly.

 

První debata prezidentských kandidátů

Jak jste se mohli dočíst ve včerejším Restartu, významnou událost představovala prezidentská debata v Clevelandu. Ta probíhala vcelku energicky, když se prezidentští kandidáty neustále a vzájemně přerušovali. Trump si v rámci debaty dokonce vysloužil označení „nejhorší prezident v historii Spojených států“, a to od svého soupeře Bidena.

Jedním z témat bylo jmenování hlavy nejvyššího soudu, když Biden upozornil, že by bylo vhodné vyčkat na výsledek voleb a až poté učinit takto závažný krok, přičemž takové řešení aplikoval i Obama, když se ucházel o své druhé volební období.

Řeč došla rovněž na zabezpečení dostupné zdravotní péče, když Trump poznamenal, že Biden neposkytl bližší detaily, jak by chtěl péči pro širokou škálu lidí zajistit. V souvislosti se zdravotnictvím se debatovalo na téma pandemie koronaviru. Biden si dovolil kritiku a zmínil, že kvůli Trumpově nečinnosti v otázce zavádění opatření, jež by zmírnila šíření nákazy, zemřelo mnoho lidí. Prezidentův postoj si pak soupeř vysvětluje tak, že „Trump buď zpanikařil, nebo sledoval pouze kondici akciových trhů nežli lidí - jedno z toho“.

V oblasti probíhajících protestů došlo na obvinění prezidenta Trumpa, že svými výroky a přístupem podporuje násilí. Na to však současný prezident reagoval, že svůj podíl na nežádoucí situaci v ulicích nese rovněž levice, která demonstrace podporuje, a tím přiživuje probíhající boje.

Co se týká tématu americké ekonomiky, oba kandidáti argumentovali, že jsou schopni úspěšně vést zemi během ekonomicky nepříznivého období. Trump neopomenul zmínit pozitivní efekty, které přineslo jím provedené snížení daní a pozitivní vývoj na akciových trzích v předpandemickém období. Dobrou kondici akciových trhů pak Trump ztotožnil s tvorbou mnoha nových pracovních míst. Na to Biden odvětil, že za Obamovy administrativy byl vytvořen taktéž dostatek nových pracovních míst, a tudíž není příliš relevantní, aby se stávající prezident na tento bod neustále odkazoval.

V průběhu debaty poklesly akciové indexy. V souvislosti s prezidentskými volbami panuje na trzích nervozita, a tak investoři doufají, že debaty by mohly přinést určité vyjasnění situace a poukázat na budoucího vítěze voleb. Zvolení Bidena by totiž bylo spjato s rizikem v podobě zvýšení korporátních daní a vyšší míry regulace společností. Tato opatření by pak negativně dopadla na americké firmy. Na druhé straně by jeho zvolení mohlo přinést určitou úlevu v otázce obchodních sporů s Čínou, které na trhy působí rovněž nepříznivě. V neposlední řadě se vyskytují otazníky nad výsledky voleb. Pokud by totiž výsledné počty hlasů byly příliš těsné, existuje vcelku vysoká pravděpodobnost, že by se rozhořel spor o pravost voleb. Již nyní totiž Trump upozorňuje, že volby mohou být zfalšovány. V takovém případě by došlo k prodloužení přetrvávající nejistoty na trzích, která je již tak dostatečně vysoká, a to i v důsledku nelepšící se epidemiologické situace.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k obřímu záchrannému balíku v USA

Ilustrativní obrázek

SAP reportuje předběžná čísla za 4Q i výhled, věří cloudovým službám

Ilustrativní obrázek

Prosincové tržby gastra spadly o 55%

Ilustrativní obrázek

BlackRock reportuje hospodářské výsledky, dosáhl rekordní hodnoty spravovaných aktiv

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým akciovým indexům se ve čtvrtek převážně dařilo

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřela v kladných číslech

Ilustrativní obrázek

Německá burza po otevření skromně roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.