Ranní Restart 30.6.2020

10:38 | E V | Diskuze

Německá inflace mírně zrychlila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V průběhu včerejšího dne vydal německý statistický úřad Destatis předběžný odhad vývoje cenové hladiny během měsíce června. Na základě těchto údajů dosáhla inflace meziročně 0,9 % (viz graf 1) a meziměsíčně 0,6 % (viz graf 2). V porovnání s předchozím měsícem, a tedy květnem, kdy růst spotřebitelských cen činil meziročně 0,6 % a meziměsíčně -0,1 %, inflace zrychlila. Zatímco ve směru růstu cenové hladiny působily zejména ceny potravin, antiinflační tlaky pramenily z poklesu cen energií.

Nad eurozónou se rozjasňuje


Ekonomický sentiment v eurozóně již druhý měsíc v řadě roste. Výsledky průzkumu spotřebitelské a podnikatelské nálady přinesly příznivé zprávy, když v eurozóně vzrostl souhrnný index na 75,7 bodů, přičemž meziměsíčně zaznamenal nejstrmější nárůst. Ke zlepšování nálady pak dochází v rámci všech sledovaných sektorů, tj. průmysl, služby, maloobchod a stavebnictví. Naproti tomu v květnu k oživování nálady docházelo pouze v oblasti průmyslové produkce a spotřebitelské nálady. Nejvýrazněji se optimismus zvýšil v segmentu maloobchodu, přičemž takový vývoj je v souladu s postupným otevíráním německé ekonomiky a jejím návratem do „zajetých kolejí“.

Pokud se blíže podíváme na vybrané sektory, zjistíme, že důvěra mezi spotřebiteli vzrostla na -14,7 bodů z květnové hodnoty -18,8. Nálada v průmyslu dosáhla -21,7 bodů, zatímco v květnu činila -27,5. V neposlední řadě se optimismus zvýšil v sektoru služeb, kde indikátor vzrostl na -35,6 bodů, přičemž v květnu se nacházel na úrovni -43,6. 

Co se týká budoucích měsíců, trhy očekávají další oživování nálady. Tyto tržní predikce jsou pak v souladu s naší prognózou, na jejímž základě počítáme s pozvolným zotavováním ekonomiky eurozóny. Například u průmyslové produkce či maloobchodních tržeb očekáváme, že květnová data by již měla indikovat určité náznaky oživení. Jak však v našich analýzách upozorňujeme, výrazné a rychlé zotavení budou částečně brzdit strukturální problémy eurozóny, a zejména pak vysoké zadlužení některých zemí. Pozitivní impuls by mohl představovat fiskální stimul v podobě finanční pomoci členským zemím dosahující 750 mld. eur, který je předmětem vyjednávání mezi jednotlivými státy Evropské unie. Lze však předpokládat, že rozhovory, které by měly vyústit ve shodu na programu, budou žádat více času, ačkoliv právě rychlá reakce je zcela stěžejní. 

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.