Ranní restart 30.11.2020

10:40 | E V | Diskuze

Letem světem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Ve čtvrtek přechází ČR do třetího stupně = zrušení zákazu vycházení a nedělního prodeje, otevření restaurací a dalších služeb (s omezeními), hromadné akce max. 50 lidí venku, 10 uvnitř. Školy do 3 přejdou až příští pondělí a bude to znamenat rotační výuku ve třídách i pro střední školy.

Jak byla omezení přísná ve srovnání s jinými zeměmi? Lockdown v Izraeli byl sice přísnější, ale ne zase o moc. Slovensko zůstává v podobném režimu, jako byla naše pětka. Německo omezilo některé služby, ale přísnost nemusela být tak výrazná, protože epidemiologická čísla zůstala pod větší kontrolou i díky dostatečnému Testování, Trasování a Izolaci.

Data o mobilitě ukazují, že na začátku listopadu bylo cestování do práce a aktivity spojené s retailem a volným časem omezený nejvíce. Od té doby dochází k mírnému rozvolňováni.

Index omezení (Stringency index) naznačuje, že ekonomika i maloobchod se ve čtvrtém čtvrtletí propadnou hodně, ale o něco méně než na jaře. Naznačuje ale taky, že propad bude trvat déle, takže celkové makro dopady a především dopady na sektor služeb budou velmi podobné.

Ale vidíme i data, která jsou více optimistická. Mírné zlepšení (= že propad není ve skutečnosti tak hluboký) je i vidět na transakčních datech. Například v týdnu 16-22. listopadu karetní transakce včetně výběrů z bankomatů poklesly o 5%. Ještě na začátku listopadu byl pokles dvojnásobný. Navíc tento rok 17. listopad připadnul na pracovní den, zatímco vloni na neděli. Za normálních okolností takový posun znamená větší pokles transakcí. Jinými slovy, pokles jen o pět procent při dnu volna navíc je dobrou zprávou. Platby kartou za elektroniku zrychlily růst na 10% meziročně, hobby markety na +16%.

Koruna se vrátila na cca úrovně, kde byla před druhou vlnou: 26,20 CZK/EUR. Další obrázek ukazuje, že od začátku covidu je o 6% slabší. V tomto ohledu je na tom podobně jako polský zlotý, což je také cca průměr za všechny měny rozvíjejících se ekonomik. Do konce příštího roku předpokládáme, že koruna posílí do pásma 25-25,5.

Každý rok Oxford English Dictionary’s lexicographers vyhlašují jedno slovo za slovo roku. Letos tomu tak není, protože nebyli schopni vybrat jen jedno slovo. Letos jsme si museli rychle osvojit slov a frází mnoho: lockdown, rouška, první linie, pandemie, zapnout mikrofon „unmute“, konspirační teorie, QAnon, Black Lives Matter…

Otevírání škol považuji za velké pozitivum. Nizozemský výzkum totiž ukázal, že distanční studium moc nefunguje. Průměrný student totiž dosáhl malého nebo žádného pokroku při učení z domova. „Průměrný“ je v předchozí větě klíčový. V případě dětí z rodin s nižším socioekonomickým statusem totiž došlo dokonce k poklesu. Jinými slovy, distanční výuka prohloubila nerovnost ve vzdělání způsobenou socioekonomickým zázemím žáka. 

Toto téma a další jsme diskutovali minulý týden na PREF, tedy na Prague Education Festival. Poukazoval jsem, že jedinou cestou k prosperitě lidí v ČR je vzdělávání. Takže investice do něj mají vysokou míru návratnosti. Na to by měla myslet vláda při sestavování Národního plánu oživení a odolnosti.

Zdroj:David Navrátil, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 25.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 18.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.1.2021

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 4.1.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 17.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 10.12.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k třicetinásobnému zhodnocení akcií GameStop

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela poklesem

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie povětšinou klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.