Ranní restart 30.10.2020

10:40 | E V | Diskuze

USA: Trh práce nad očekáváním.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera byla zveřejněna data z amerického trhu práce za minulý týden. Ta vyšla příznivě jak vzhledem k minulým hodnotám (pokračování příznivého trendu), tak i vzhledem k očekáváním, která předčila.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 751 tisíc osob a dále se tak snížil, a to dokonce i pod hodnotu ze začátku října, po níž následovalo mírné zhoršení.

V případě pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti pokračuje sestupný trend. To je pro trhy příznivá zpráva, což je jedním z důvodů pro včerejší posílení dolaru (tím hlavním byla nicméně ECB).

Celkově bych ale byl s hodnocením americké ekonomiky nyní spíše zdrženlivý. Zhoršující se epidemiologická situace, pokud se včas nezastaví, může způsobit ekonomický vývoj podobný tomu z první vlny (výrazné a rychlé zvýšení míry nezaměstnanosti a propad domácí poptávky).

 

Zasedání ECB

Na svém včerejším zasedání ponechala ECB úrokové sazby beze změny, tj hlavní sazba zůstává na 0 % a depozitní na -0,5 %.

Na tiskové konferenci zmínila Ch. Lagardeová aktuální vývoj, kdy je zasažen sektor služeb a investiční aktivita je negativně ovlivněna nejistotou ohledně budoucího vývoje. Na druhou stranu ale ECB slovy své šéfky očekává po skončení pandemie zotavení poptávky a s tím související růst inflačních tlaků. ECB také znovu zopakovala potřebu fiskálního balíčku, který by měl být spuštěn co nejdříve.

Hlavní zprávou ze včerejší tiskové konference je to, že ECB se vzhledem k aktuálnímu vývoji chystá na příštím zasedání přenastavit své nástroje. Půjde prý o více nástrojů, nejen PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme).

Je otázkou, co ECB nakonec udělá. V tomto ohledu očekávám, že zvýší nákupy aktiv a dále může přenastavit parametry TLTRO a případně přidat další opatření na podporu bank. Ohledně sazeb se nedá vyloučit jejich další pokles; tento krok by ale neměl na ekonomiku (kromě oslabení eura) příliš vliv a ECB se tak k tomuto kroku podle mě spíše neodhodlá.

V návaznosti na holubičí poselství ECB včera oslabilo euro směrem k 1,165. Ačkoliv později došlo k mírné korekci směrem nahoru, celkově zůstalo euro slabší. To není překvapivé, protože měnová politika je klíčovým faktorem, který kurzy ovlivňuje a včerejší oznámení ECB nebylo očekávané (jinak by kurz příliš nezměnilo).

Navíc se nedá vyloučit, že jedním z důvodů, proč chce ECB měnit nastavení měnové politiky, je právě nedávné posílení eura. V současné krizi je totiž jednoznačně nejvíce účinný fiskální kanál; měnová politika ECB v rámci současného nastavení již může mít spíše omezený dopad (sazby jsou již nízké a ECB likviditu bank podporuje). Proto z pohledu ECB může mít smysl zaměřit se na kurzový kanál, ačkoliv to takto veřejně samozřejmě nikdy neřekne.

 

USA: První odhad růstu HDP za 3Q

Ve třetím čtvrtletí rostla americká ekonomika mezičtvrtletně anualizovaně o 33,1 %. V meziročním vyjádření bylo HDP o 2,9 % menší. To se dá brát jako příznivý vývoj, když výrazný růst se týkal jak spotřeby domácností, tak i investic. To je vedle ECB a dat z trhu práce dalším faktorem podporujícím dolar. Očekávání trhu byla nastavena na 31,0 %.

Příznivý bude i vývoj ekonomické aktivity v říjnu. Vzhledem ke zhoršování pandemické situace bude ale americká ekonomika negativně zasažena (ve smyslu poklesu poptávky a růstu nezaměstnanosti) pravděpodobně od druhé poloviny listopadu a tento vývoj bude pokračovat až do prvního čtvrtletí příštího roku.

Hodnota včerejších dat ale spočívá v tom, že ekonomika se po konci pandemické vlny zotavuje velmi rychle a to bude pravděpodobně následovat i během příštího roku (tedy pokud druhá vlna v USA udeří). A s oživením se budou obnovovat také inflační tlaky, což je důvod, kvůli kterému čekáme dřívější růst sazeb v USA oproti tomu, co nyní komunikuje FED.

 

EMU: Zlepšování sentimentu se zastavilo

Ekonomický sentiment se v eurozóně zlepšoval od května až do září. Nyní v říjnu se ale tento vývoj zastavil a sentiment stagnuje. To je nepřekvapivý odraz aktuální situace s tím, že se dá čekat od listopadu opětovný pokles sentimentu. Zvlášť, když Německo a Francie zpřísňují protiepidemiologická opatření.

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Podniky očekávají dvourychlostní zotavení z pandemie covid-19

Ilustrativní obrázek

Bleskovka - HDP

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.