Ranní restart 30.1.2020

10:05 | B Z | Diskuze

Nad Německem se rozjasňuje. / Česko #1 na trhu práce / FED bez překvapení / Brexitu nic nebrání

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Nad Německem se rozjasňuje

Včerejší GfK indikátor spotřebitelského sentimentu přinesl pozitivní výsledek, když vykázal známky rostoucího optimismu. Hodnota spotřebitelského sentimentu opět o něco málo poskočila (o 0,2 bodů oproti lednu), díky čemuž činí 9,9 bodů pro měsíc únor. Spotřebitelé zvyšují svá očekávání ohledně budoucích příjmů a stejně tak i svou ochotu utrácet. Ke zlepšení situace v Německu přispěla mimo jiné i obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Čínou, resp. její první fáze. Ta přinesla značnou dávku optimismu a zabránila poklesu indikátoru. 

 

Česko #1 na trhu práce

Český statistický úřad vydal analýzu, ve které monitoruje vývoj trhu práce během třetího čtvrtletí loňského roku, a to v rámci srovnání mezi EU zeměmi. Zdůrazněme pouze pár následujících bodů. Během tohoto období činila míra nezaměstnanosti v České republice 2,2 %. Na „vítězné“ pozici naší země se nic nemění. Uvozovky naznačují, že ačkoliv nízké míry nezaměstnanosti představují pro zaměstnance příznivou situaci, nejsou zcela bez potíží. Podniky, které se již několikátý rok v řadě potýkají s nedostatkem pracovní síly, jsou s úskalími napjatého trhu práce dostatečně seznámení. Poměrně příznivě vypadají také data za celou EU. Strategie Evropa 2020 si klade za cíl dosáhnout 75% míry zaměstnanosti mezi 20-64letými osobami. Během třetího čtvrtletí loňského roku zůstal tento cíl nenaplněn, avšak míra zaměstnanosti se k němu o kus přiblížila, když představovala 74,1 %. V meziročním srovnání se tak jednalo o nárůst ve výši 0,6 procentních bodů.

 

FED bez překvapení

Předešlé dva dny zasedal měnový výbor FEDu, který ponechal sazby beze změny a učinil tak v souladu s tržním očekáváním. Hlavní úroková sazba je nyní – poté, co FOMC v loňském roce sazby třikrát snížil – na úrovni 1,50 - 1,75 %. Ani tisková konference nepřinesla příliš zajímavostí. Jerome Powell, šéf FEDu, poznamenal, že se vývoj v globální ekonomice zlepšuje, a to především díky snížení nejistoty ohledně obchodních sporů. Na druhé straně však neopomenul zdůraznit zvyšující se nejistotu spjatou s koronavirem, který bude mít v nejbližší budoucnosti dopady nejen zdravotní, ale i ty makroekonomické. Ohledně budoucího vývoje jsme informovali již ve včerejším Restartu, kde kolega zdůrazňoval zajímavý vývoj tržních očekávání. Zatímco ještě loni na podzim očekával trh snížení sazeb již během začátku letošního roku, aktuálně vidí trhy snížení sazeb až během podzimu. Za tímto vývojem stojí lepší nežli předpovídaná data, která plynou z americké ekonomiky. Aneb obavy z recese v USA se pomalu snižují. To dokládá i jeden z průzkumů mezi odborníky, o kterém informovalo například CNN.

 

Brexitu nic nebrání

Evropský parlament (se značnou dávkou emocí) schválil dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Pro dohodu zvedlo ruku 621 poslanců, zatímco proti jich bylo 49. Nic tak nebrání tomu, aby Británie po téměř padesáti letech odešla z evropského uskupení. Díky Lisabonské smlouvě, jejíž přijetí přineslo i možnost vystoupení, zažije EU neobvyklou situaci. Dosud probíhající proces rozšiřování (naposledy do EU vstoupilo Chorvatsko v roce 2013) tak naruší odchod jednoho z nejvýznamnějších členů. Spolupráce tím však nekončí. Do konce roku potrvá tzv. přechodné období, během něhož čeká zástupce jak Británie, tak EU nelehký úkol, a to vyjednání dohody o podobě budoucích vztahů.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 20.11.2020

Ilustrativní obrázek

Letošní Vánoce budou kvůli covidu jiné, většina Čechů za ně ale utratí stejně jako loni

Ilustrativní obrázek

Stanovisko KZPS ČR k jednání vlády

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 6.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.