Ranní restart 3.9.2019

09:31 | B Z | Diskuze

Proč centrální banky nic neudělají?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Proč centrální banky nic neudělají?

Podívejme se ještě jednou na výnosovou křivku v USA: 10Y-3M je záporná už nějaký ten pátek, na chvíli šla do záporu i rozdíl mezi výnosy 10Y a 2Y dluhopisů. Už jsem několikrát psal, že před každou recesí byla výnosová křivka záporná, ale ne vždy, když byla záporná, tak přišla recese. Takže záporná křivka automaticky neznamená recesi.

Podívejme se ale na ty situace, kdy recese skutečně nastala poté, co křivka byla inverzní. Kolik času uběhlo od záporné, neboli inverzní křivky k recesi? Jeden až dva roky. V roce 2001 dokonce tři roky. To je docela dlouhá doba. Tak dlouhá doba, že pokud se budete teď snažit najít makro čísla definitivně potvrzující recesi, tak je prostě nenajdete, protože ta přijde za rok až dva. A tím se dostáváme k centrální bance. Centrální banky říkají, že existuje zpoždění mezi tím, kdy změní měnovou politiku (například úrokové sazby), a kdy se tato změna projeví v ekonomice a inflaci. Obvykle říkají, že to 1-1,5 roku. A už tušíte, kam mířím. Pokud budeme předpokládat, že inverzní křivka predikuje recesi, tak ji predikuje jen a jen proto, že centrální banka nebyla schopna/ochotna dostatečně snížit sazby nebo jinak uvolnit měnovou politiku v předstihu, aby se této recesi vyhnula. Má na to čas, má na to nástroje, ale stejně to v minulosti Fed neudělal. Obrázek ukazuje, že centrální banka rok až dva před recesí sazby nesnižovala, ale naopak zvyšovala. Proč? Není to nakonec tak, že většinu recesí způsobuje centrální banka? Tak o tom zase příště.

 

Letem světem

Brexit update: Boris Johnson opět zopakoval, že v žádném případě nebude žádat o další odklad vystoupení UK z EU. Nicméně dneska by se měl sejít parlament UK a hlasovat by o zákonu, který by zabránil Brexitu bez dohody a přikázal by vládě, aby požádala o další odklad. Johnson proto pohrozil, že každý poslanec Konzervativců, který bude hlasovat pro tento zákon, se může rozloučit se svým místem na kandidátce v příštích volbách. Vláda má v parlamentu většinu jednoho hlasu, takže obavy premiéra jsou na místě. Vyhrožuje taky, že pokud prohraje hlasování, tak na 14. října vyvolá volby. Včera byla zveřejněna série indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu: USA se drží kolem 50, důležitější je dnes zveřejněný ISM. Každopádně i přes zpomalení průmysl v USA roste. V Číně, EMU, Německu a ČR došlo k příjemnému zlepšení. Nicméně čísla pro ČR a Německo jsou pořád velmi nízká a konzistentní s poklesem průmyslu.

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně posilovaly

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.