Ranní restart 3.6.2020

10:38 | E V | Diskuze

CZE: HDP revidováno mírně nahoru.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Včera zveřejnil ČSÚ druhý odhad růstu HDP za 1Q. Oproti předběžnému odhadu (-2,2 % meziročně) došlo k mírnému zlepšení na -2,0 % meziročně.

Z mezičtvrtletních (anualizovaných) růstů je vidět, že k největšímu propadu došlo u investic a zahraničního obchodu. Klesla ale i spotřeba domácností. Naopak propad HDP tlumila spotřeba vlády.

Pro letošní rok čekáme pokles HDP o 7 %; v příštím roce by ale měla česká ekonomika růst o 4,5 %.

 

CZE: Koruna výrazně posílila

Spolu se zlepšeným sentimentem na trzích se kurz koruny vydal směrem k silnějším hodnotám. Za poslední zhruba týden se kurz posunul z 27,20 na 26,56. Částečně k posunu kurzu přispěla i změna očekávání na ČNB, kdy aktuálně je pravděpodobnost dalšího poklesu sazeb nižší. Ještě nedávno ale trhy (barozdíl od nás) s vysokou pravděpodobností čekaly další pokles sazeb na 5 bodů.

Ohledně dalšího vývoje bude samozřejmě záležet na vývoji kolem pandemie. V březnové prognóze jsme čekali korunu na 26,45 na konci letošního roku. Pokud by nedošlo ke korekci, koruna by měla být silnější klidně až kolem 26 Kč/euro či lehce pod touto hladinou.

Problém je, že nejistota stále zůstává vysoká a při prvních náznacích opětovného uzavření ekonomik mohou trhy opět zvýšit opatrnost a přesunout prostředky do bezpečných přístavů. A koruna by pak znovu oslabila.

Aktualizovaný výhled přineseme v naší nové prognóze příští týden. Respektive v Měsíčníku, který také vyjde příští týden.

 

Roste i cena ropy

Cena ropy brent se také veze na vlně lepšího sentimentu na trzích a její aktuální hodnota mírně překonává 40 dolarů za barel. Druhým faktorem, který táhne ropu nahoru, je očekávání výsledků videokonference producentů ropy, která se má uskutečnit tento týden. Na ní může dojít k prodloužení snížení těžby.

Pro nejbližší týdny by se ropa mohla pohybovat právě kolem 40 dolarů za barel; ke zvýšení ceny by mohlo dojít až s ekonomickým oživením ve druhé polovině roku (pokud opět nedojde k omezení chodu ekonomik). I tak ale nečekáme, že by růst ceny ropy byl výrazný (čekáme zhruba 50 dolarů za barel). Byť trhy zůstanou asi silně rozkolísané. 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.