Ranní restart 3.2.2020

10:12 | B Z | Diskuze

EU27 a koronavirus

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Marriage Story: Brexit

To hřmění, které jste slyšeli v pátek o půlnoci, tak to byl ten Brexit. EU už není EU28, ale EU27. Británie opustila EU 1317 dnů po svém slavném referendu a 47 let po vstupu do EU. Vše zatím funguje jako před páteční půlnocí, tedy žádná změna například z hlediska zahraničního obchodu. Díky tomu, že vše funguje při starém, tak můžeme UK odchod osladit: do UK totiž míří téměř čtvrtina cukrovinek, které ČR vyváží. Nicméně tento stav může trvat jen do konce tohoto roku, respektive nejdéle do konce roku 2022. Jde o to, že nyní vztahy fungují na základě dočasné dohody. Její platnost skončí na konci tohoto roku. UK má ale možnost požádat o prodloužení až o dva roky. Pokud by chtěla prodloužení, měla by tak učinit do poloviny tohoto roku. Včasná žádost by totiž minimalizovala nejistotu, jejíž negativní efekty na ekonomiky jsme mohli vidět v minulém roce. Ale tak nějak tušíme, že žádost o prodloužení nemusí běžet podle tohoto dohodnutého scénáře, protože Boris Johnson žádost zase nemusí chtít posílat, parlament ho k tomu bude nutit… Nyní se bude vyjednávání mezi UK a EU mimo jiné koncentrovat na novou vzájemnou obchodní dohodu. Boris v rámci vyjednávání už nyní vyhrožuje hraničními kontrolami. Historie ukazuje, že vyjednávání trvaly minimálně rok, a nejdéle něco málo přes pět let. K plnému nasazení dohody do praxe bylo potřeba 4-9 let (viz obrázek z dílny Economist). Teoreticky tak může ještě UK a EU skončit bez obchodní dohody, což by mělo známky tvrdého Brexitu. Ale alespoň pár měsíců by mohl být na této frontě klid.

 

2019-nCoV: ekonomické dopady

Od října se makro začalo spravovat, makro překvapení byla pozitivní, což by vedlo k přehodnocení výhledu směrem nahoru, ale tahle optimistická vlna dostane minimálně na pár týdnů odklad díky 2019-nCoV. Nervozita je vidět na finančních trzích: dochází od odklonu od rizikových aktiv (pokles akciových indexů) na naopak k přesunu do obvyklých bezpečných přístavů (růst cen státních dluhopisů a zlata). Nicméně historie nám ukazuje, že v případě minulých epidemií by tento pokles jen krátkodobý, po třech měsících nervozita už obvykle nebyla v akciových indexech vidět (návrat nad úrovně před epidemií). 

Negativní makro dopady lze očekávat především v turistickém průmyslu, logicky pak aerolinky. Například během epidemie SARS došlo v nejhorším měsíci k poklesu turistického ruchu v Hongkongu o téměř 70%, v případě MERS pokles turistů v Jižní Koreji o více než 50%. Světová banka také uvádí, že 90 procent ekonomických nákladů je spojeno se strachem lidí potkávat se. Známky paniky můžeme vidět i nyní s tím, jak lidi vzali útokem lékárny a vykoupili zdravotní roušky. Investoři zase vzali útokem společnost Kawamoto, která vyrábí mimo jiné zdravotní roušky. Ceny akcií této společnosti vzrostly až o 740 procent během ledna.

 

Letem světem

Hlasování o impeachmentu Donalda Trumpa by mělo proběhnout ve středu. Vzhledem k většině Republikánů lze očekávat hladký, pro Trumpa příznivý výsledek. HDP v eurozóně vzrostlo v posledním čtvrtletí minulého roku o 0,1% q/q (meziročně pak o 1,0%). Takový je alespoň první odhad Eurostatu. První odhady ukazují, že mezičtvrtletně poklesla ekonomika Itálie (-0,3 q/q) a Francie (-0,1% q/q). Data za Německo budeme znát až na Valentýna (14. února). Ve čtvrtek zasedá ČNB. Na jedné straně inflace nad cílem, na druhé straně rizika ze zahraničí a posílení koruny => stabilní sazby.

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy připisovaly zisky, makro data v Číně nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření připisuje zisky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.