Ranní restart 3.2.2020

10:12 | B Z | Diskuze

EU27 a koronavirus

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Marriage Story: Brexit

To hřmění, které jste slyšeli v pátek o půlnoci, tak to byl ten Brexit. EU už není EU28, ale EU27. Británie opustila EU 1317 dnů po svém slavném referendu a 47 let po vstupu do EU. Vše zatím funguje jako před páteční půlnocí, tedy žádná změna například z hlediska zahraničního obchodu. Díky tomu, že vše funguje při starém, tak můžeme UK odchod osladit: do UK totiž míří téměř čtvrtina cukrovinek, které ČR vyváží. Nicméně tento stav může trvat jen do konce tohoto roku, respektive nejdéle do konce roku 2022. Jde o to, že nyní vztahy fungují na základě dočasné dohody. Její platnost skončí na konci tohoto roku. UK má ale možnost požádat o prodloužení až o dva roky. Pokud by chtěla prodloužení, měla by tak učinit do poloviny tohoto roku. Včasná žádost by totiž minimalizovala nejistotu, jejíž negativní efekty na ekonomiky jsme mohli vidět v minulém roce. Ale tak nějak tušíme, že žádost o prodloužení nemusí běžet podle tohoto dohodnutého scénáře, protože Boris Johnson žádost zase nemusí chtít posílat, parlament ho k tomu bude nutit… Nyní se bude vyjednávání mezi UK a EU mimo jiné koncentrovat na novou vzájemnou obchodní dohodu. Boris v rámci vyjednávání už nyní vyhrožuje hraničními kontrolami. Historie ukazuje, že vyjednávání trvaly minimálně rok, a nejdéle něco málo přes pět let. K plnému nasazení dohody do praxe bylo potřeba 4-9 let (viz obrázek z dílny Economist). Teoreticky tak může ještě UK a EU skončit bez obchodní dohody, což by mělo známky tvrdého Brexitu. Ale alespoň pár měsíců by mohl být na této frontě klid.

 

2019-nCoV: ekonomické dopady

Od října se makro začalo spravovat, makro překvapení byla pozitivní, což by vedlo k přehodnocení výhledu směrem nahoru, ale tahle optimistická vlna dostane minimálně na pár týdnů odklad díky 2019-nCoV. Nervozita je vidět na finančních trzích: dochází od odklonu od rizikových aktiv (pokles akciových indexů) na naopak k přesunu do obvyklých bezpečných přístavů (růst cen státních dluhopisů a zlata). Nicméně historie nám ukazuje, že v případě minulých epidemií by tento pokles jen krátkodobý, po třech měsících nervozita už obvykle nebyla v akciových indexech vidět (návrat nad úrovně před epidemií). 

Negativní makro dopady lze očekávat především v turistickém průmyslu, logicky pak aerolinky. Například během epidemie SARS došlo v nejhorším měsíci k poklesu turistického ruchu v Hongkongu o téměř 70%, v případě MERS pokles turistů v Jižní Koreji o více než 50%. Světová banka také uvádí, že 90 procent ekonomických nákladů je spojeno se strachem lidí potkávat se. Známky paniky můžeme vidět i nyní s tím, jak lidi vzali útokem lékárny a vykoupili zdravotní roušky. Investoři zase vzali útokem společnost Kawamoto, která vyrábí mimo jiné zdravotní roušky. Ceny akcií této společnosti vzrostly až o 740 procent během ledna.

 

Letem světem

Hlasování o impeachmentu Donalda Trumpa by mělo proběhnout ve středu. Vzhledem k většině Republikánů lze očekávat hladký, pro Trumpa příznivý výsledek. HDP v eurozóně vzrostlo v posledním čtvrtletí minulého roku o 0,1% q/q (meziročně pak o 1,0%). Takový je alespoň první odhad Eurostatu. První odhady ukazují, že mezičtvrtletně poklesla ekonomika Itálie (-0,3 q/q) a Francie (-0,1% q/q). Data za Německo budeme znát až na Valentýna (14. února). Ve čtvrtek zasedá ČNB. Na jedné straně inflace nad cílem, na druhé straně rizika ze zahraničí a posílení koruny => stabilní sazby.

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomice

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy

Ilustrativní obrázek

AHS komentář ke schváleným kompenzacím pro skiareály

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Krize je tady, myslí si téměř každý druhý ČechČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.